Teknik Destek Ve Yardım

Bu tarz oyunları oynayabilmeniz için bilgisayarınızda mutlaka bulunması ve güncel olması gereken bazı programlar vardır. Aşağıda verilen bilgi bu programların neler olduğu, nasıl yükleyebileceğiniz ve bilgisayarınıza kendinizin uygulayabileceği sorun tesbit ve çözme yöntemleridir.
Admin tarafından hazırlanmıştır ve tarafımdan Türkçeye çevrilmiştir.

Öncelikle pc de neler olup bittiğini öğrenmenize yarayan bazı temel komutlarla başlayalım.
1-- DXDIAG
Bu komut pc de yüklü direct x sürümünüzü öğrenmenize yarar.Eğer işletim sisteminiz Windows 7 ise mutlaka Win 7 de otomatik olarak bulunan DX10 veya DX11 sürümü yanında DX 9c sürümünü de yüklediğinizden emin olun. Çünkü çoğu oyun mutlaka DX 9c sürümü istemektedir.Buna şu şekilde bakacağız.
Başlat---
çalıştır---
açılan pencereye "dxdiag" yazın ve "tamam" tıklayın
.Gelecek pencerede pc de yüklü olan grafik kart özellikleri ve direct x sürümü ile ilgili bilgiler bulunacaktır.
2--EVENT VIEWER
Bu o anda pc de çalışan tüm uygulamaları ve sorun olan varsa hangisinde olduğunu gösteren bir komuttur. Biz burada sadece uygulamalar kısmına bakmalıyız.
Başlat---
çalıştır---
açılan pencereye " eventvwr " yazın ve tamam tıklayın.
Sol pencerede uygulamaları tıklayın.Sağ pencerede uygulamaların listesini göreceksiniz.Eğer sorun yaşadığınız oyun veya programın adı o listede ise bir error mesajıyla birlikte görüntülenecektir.
Error olan kelimeye sağ klikleyin ve özellikleri seçin.Yeni açılan pencere size error ile ilgili detaylı bilgi verecektir.Eğer baktığınız ilk uygulamalar listesinde size sorun yaratan oyun yoksa bu listeden çıkın, oyununuzu açın ve oyun sorun çıkartana kadar oynayın, sonra tekrar aynı işlemleri baştan yapıp error mesajını arayın.
3--FLUSH DNS
Eğer daha önce girebildiğiniz bir web sayfasını internet bağlantınız olduğu halde görüntüleyemiyorsanız veya bilinen bir sebep olmadığı halde download sitelerine erişim sağlayamıyorsanız öncelikle DNS geçmişini temizlemeyi deneyin.
Başlat---
Çalıştır---
açılan pencereye " cmd " yazın ve enter tuşuna basın---
açılacak dos komut penceresine " ipconfig/flushdns " yazın ve enter tuşuna basın---
bir kaç satırla size dns geçmişinin başarıyla temizlendiğini söyleyecektir---
" exit" yazın ve sonra komut penceresini kapatın.
4--SYSTEM FILE CHECKER
Pc nize windows ilk yüklendiğinde tüm önemli dosyaları depolayıp koruyacak bir database yaratır. Bazen çeşitli sebeplerle dosyalarınız zarar görebilir( virüs, uygun olmayan bir program çalıştırma vs). Dosya kontrolü yapmanız windowsa sistem dosyalarınızı korunan database üzerinden kontrol etmesini ve bozulmuş sistem dosyalarını onarmasını söylemektir.Bu işlemin yanı sıra orjinal windows işletim sisteminizin yüklü olduğu bir tamir-yükleme cd si yaratmış olmanızı tavsiye ederim.Bu işlem rutin olarak yapılacak bir kontrol değil ancak ciddi büyük sorunlar yaşadığınızda yapılacak bir işlemdir.
Öncelikle sistem geri yükleme aracından bir geri yükleme noktası oluşturun ki eğer sisteminizde başka bir şeyi bozarsanız bu geri yükleme noktasından düzeltebilesiniz---
Başlat---
çalıştır---
açılan pencereye " sfc /scannow " yazın( sfc harflerinden sonraki slush ile arasında bir boşluk olmalıdır)---
windows süre alacak bir işleme başlayıp dosyalarınızı kontrol ve tamir edecektir---
bittiğinde pc yi yeniden başlatın.

BİLGİSAYARINIZDA BAZEN OYUNLARI AÇAMAYIŞ SEBEBİNİZ HARDWARE YANİ DONANIM YETERSİZLİĞİ OLABİLECEĞİ GİBİ GEREKEN WİNDOWS ÖGELERİNİN YÜKLÜ OLMAMASI DA OLABİLİR.AŞAĞIDAKİ LİNKLER OYUNLAR İÇİN GEREKEN İŞLETİM SİSTEMİ PROGRAMLARINI YÜKLEYEBİLECEĞİNİZ VEYA GÜNCELLEYEBİLECEĞİNİZ LİNKLERDİR.

OpenAl

Adobe Flash Player and Shockwave Player

Microsoft Visual C++ 2010 (X86)

Microsoft Visual C++ 2010 (X64)

Microsoft .NET Framework Version 2.0

Redistributable Package (x86)

Microsoft .NET Framework Version 2.0

Redistributable Package (x64)

DirectX End-User Runtime

Java

YÜKLEDİĞİNİZ BİR OYUN ÇALIŞMAYIP SORUN ÇIKARIYORSA OYUN LİNKLERİ VEYA OYUN DOSYASI BOZUK DİYE YAZMADAN ÖNCE LÜTFEN AŞAĞIDAKİLERİ UYGULAYIN.

1--Oyunun minimum sistem gerekirliği özelliklerini basit bir google araması ile bulun ve sisteminiz bu özellikleri destekliyor mu karşılaştırın.
2--Vista veya win7 kullanıcısı iseniz oyun exe ikonuna sağ klik yapıp yönetici olarak çalıştır seçeneğiyle başlatmayı deneyin.
3--Vista veya win7 kullanıcısı iseniz oyun exe ikonuna sağ klik yapıp açılan menüden uyumluluk modunda çalıştır seçeneğini seçin ve oyunu böyle açmayı deneyin.
4--Win 7 kullanıcıları için çok basit olmakla birlikte ekran temasını klasik windows görünümüne almak ram kullanımını azalttığı için işe yarayabilmektedir.
5--Üstte listelenmiş olan tüm programlarınızın yüklü ve güncel olduğundan gereken siteleri ziyaret edip güncellemeleri inceleyerek emin olun.
6--Oyununuz açılışta herhangi bir error raporu veriyorsa lütfen bu error nedir okuyun ve sorunun nereden kaynaklandığı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışın. Eğer sitede oyunla ilgili yardım soracaksanız bu error raporunun içeriğini bir kenara not edip sorunuzda yazın.
7--Unrar işlemi sırasında CRC dosyası bozuk uyarısı alıyorsanız siz fark etmemiş olsanız bile download işlemi sırasında bağlantınızda sorun yaşanmış olabilir ve bu sebeple part veya partlar hatalı inmiş olabilir. Uyarı verilen partı tekrar yükleyin. Oyun kurulumu ile ilgili detaylı bilgi site ana sayfası üst kısımdaki sabit linklerde bulunmaktadır.
8-- Antivirüsünüz oyunu virüs olarak algılayıp exesini blokluyor olabilir. İnternet bağlantınızı kapatın, antivirüsünüzü geçici olarak devre dışı bırakıp oyunu bu şekilde açmayı deneyin. Antivirüsünüz kapalı iken internet bağlantısında olmamanız sizin sisteminizin güvenliği açısından gereklidir.
9--Acces Violation uyarısı alıyorsanız o anda pc de çalışan arka plan düzenleyicileri, messenger programlarını vs kapayıp tekrar oyunu açmayı deneyin.
10--Oyunu açtığınızda siyah ekranla karşılaşıyorsanız ekran grafik kartınızı güncelleyin. Kartınızın markasını biliyorsanız direkt kendi sitesinden güncelleme yapın, aksi takdirde bu linkten deneyin.

MediaCodec

11--Oyunlarınızı kurulum exesi ile kurduysanız program ekle-kaldır kısmından; sadece unrar işlemi ile kurduysanız kurduğunuz klasör içinden manuel olarak sil işlemi ile kaldırın. Ama her oyunun sistem içinde bazı ufak programcıklar bıraktığını unutmayın. Pc deki zaman içinde biriken bu parçacıklar sisteminizi yükleyip hafızada şişmeye sebep olacaktır. Bunun için aşağıdaki pc bakım programlarından birini kurup düzenli olarak çalıştırmayı ihmal etmeyin.

CcCleaner


12--Her şeye rağmen oyunla ilgili sorun yaşamaya devam ediyorsanız bu sabit linkler arasında kalacak olan teknik destek sayfasına veya oyunun sayfasına sorunuzu yazın. İşletim sisteminiz,pc donanım özellikleriniz, ve denediğiniz sorun giderici yöntemler, ve de eğer aldıysanız alınan error raporu içeriğini belirterek soru sormanız zamandan tasarruf sağlayıp çözüme gidecek yolu hızlandıracaktır.

Winrar programını indirmek için:

WINRAR

Açılamayan file factory linklerini açmak için alttaki işlemi uygulayın:

Şu dizini açın:
C:\WINDOWS\system32\drivers\etc
Bu klasördeki "hosts" dosyasını sağ tıklayın ve birlikte açmak için notepad seçin.Açılan sayfayı en alta kaydırın ve enter yapıp bir boşluk bırakın.Satıra şunları yazın:
95.211.200.52 www.filefactory.com
95.211.200.52 filefactory.com
(rakamlar dizini ile adres arasında bir boşluk var dikkat edin)

Sonra notepad sayfasını kaydet deyin ve çıkın.Tarayıcınızı yeniden başlatın.
Bu Oyunu Paylaşın :
Comment Page :

+ yorum + 16 yorum

25 Nisan 2011 12:09

ooooo sağolasınız admin ve sis. biliyodum böle şahane bişi çıkacağını.
enem bu dediklerinizi yapmak bile az çok bilgi gerektiriyor. mesela 1. şıktakileri uygulamak istedim. pc bene dedi ki dxdiag yazmayı bile bilmiyon go home nan dedi. du bakalım bigün DXDIAG' ı bi şekilde doğru yazıp DX lerime bakabileceğim.

25 Nisan 2011 12:13

çok teşekkürleeerrr....

25 Nisan 2011 15:44

dediklerinin hepsini yüklüyorum Sis. Bak bu açıklamaçok doyurucu olmuş. Ben bile anladım valla:)Bozo'ya da çok güldüm ve yazamadığına elbet inanmadım:)

25 Nisan 2011 20:18

çok çok teşekkürler
süper olmuşşşşşşşşşşşşş

30 Haziran 2011 12:27

vpu recover artık grafik sürücüsü komutlarına yanıt vermeyen grafik hızlandırıcınızı sıfırladı
bilgisayarımı başlatınca bu hata uyarısını alıyorum.
1- dün gece kare karalamaca oynarken java güncellememi istedi bende güncelledim.
2- bu sabah kasanın kapaklarını açıp yumuşak bir fırça ile fanın tozlarını temizledim.
3- kulaklık ucu kırıldı ve bir parçası arka yuvada kaldı onu çıkarabilirmiyim diye biraz uğraştım ama bişey de yapmadım yani
sorunlar bu üçünden mi kaynaklanıyor yoksa olacağına mı geldi sizin yönlendirmeleriniz ile yapabileceğim bir şey varmı yoksa teknik servis mi görünüyor.
şimdiden teşekkürler

30 Haziran 2011 12:33

not: herhangi bir oyuna filan girmeden direk pc yi başlatır başlatmaz alıyorum bu hatayı.

30 Haziran 2011 14:28

ekran kartı surucusu kaynakli bir sorun bu.fan calismiyor anlaminda.ekran karti ozelliklerinden kontrol panelden vpu recover kapatabilirsiniz.ekran karti surucusunu tekrar yukleyebilirsiniz.ekran kartini yerinden sokup tekrar takmayi deneyebilirsiniz. ama eger elinizle fark ettiginiz bir yuksek sicaklik varsa o zaman tehlikeli.ekran karti tumuyle yanabilir. kasa icinde fani ekran kartina yakin sekilde takmayi da deneyebilirsiniz.

12 Ağustos 2011 16:52

slmm benım pcdekı problemde her oyunu ındırıyor ama guvenlık taramasından gecemıyor eset progamı var tarama yaptıryorum temız olmasına ragmen pcım hep kapandı acıldı sonra hıc acılmadı ve format yenı atıldı wındows 7 çökmüş dedıler sımdı oyun ındırmeye korkuyorym esımde kızıyor ındırme oyunlar yuzunden dıyor acaba neyle alakalı oluyordur...

15 Ağustos 2011 17:22

merhaba ben buradan genelde sorunsuz oyun indirip oynarken bu gün indirdiğim bir oyunda (hidden objek game : tearstone) sürekli 7z Zip can not open arsiv file gibi bir yazı çıktı ve bir türlü çözemedim???
pc bilgim çok iyi değil o yüzden de tam olarak ne yapmam lazım anlamadım...
yardımcı olma imkanınız varsa memnun olurum

13 Aralık 2012 11:37

sevgili sis. bilgisayarım beni terketti ve şimdi win7 kullanıyorum.
1-yeni pc ye ccleaner yüklemek istedim ama linkte yükleme mevcut değil diyor başka link varsa ekleyebilirmisiniz.
2- rar dosyalarını açamıyorum. güvenli bir winrar linki varsa onu da buraya eklerseniz sevinirim.
zira her format attığımda ya da pc yenilendiğinde ilk başvurduğum yer tennik destek sayfası oluyor benim gibi yararlananların da olabileceğini düşünerek buradan iletişim kurmayı tercih ettim.
sevgiler ve teşekkürler

13 Aralık 2012 17:13

aysberg,
halledilmiştir.

24 Aralık 2012 11:27

win 7 de başlat çalıştır, ara seçeneklerini bulamadım. çalıştır ta temp dosyalarını temizliyor, ara seçeneğinde gizli klasör ve dosyalarda ara yı sık kullanıyordum. bunları win 7 de de yapabiliyormuyuz.

24 Aralık 2012 16:59

ara kısmı win 7 de başlangıç menüsünde var.
çalıştır eklemek için alttaki linkten resimli yardım alabilirsiniz.

http://www.laptopuzmani.com/windows-7-baslat-menusune-calistir-komutu-ekleme

25 Aralık 2012 02:31

teşekkür ederim. sağolasın.

16 Şubat 2013 17:37

oyunun konusuna yazdım fakat burayada bi yazayım dedim. safecracker'ı 3 farklı yerden indirip tektek denedim fakat hepsinde aynı sorun. herhangi bir hata uyarı çıkmıyor. oyun açıldığı andan itibaren introlar menü ve oyun içi dahil yanıp sönen ampül gibi sürekli görüntü girip geliyo. sanki ampül kablosunda temassızlık varda ışık gidip geliyor durmadan çok hızlı şekilde. sorunu bu şekilde anlatabilirim. sistemim bu oyun için fazlasıyla iyi. yönetici olarak çalıştırdım olmadı. config.ini'de 3 4 ayarı değiştirdim düzelmedi. oyun açıkken görev yöneticisinden benzeşmeyi tek işlemciye düşürdüm yinede değişen bişey olmadı. sorun ne olabilir sizce? farklı oyunlarda böyle bi sorun yok eski veya yeni oyunlarda

19 Şubat 2013 14:14

@Deniz Sataroyunu kurmanız ve görebilmeniz oyun dosyasının sorunsuz,donanımınızda ise oyuna dair yetersizlik olduğu anlamında.
ekran kartı sürücünüzü güncelleyin ve mutlaka pc de ileriki sürümleri olsa dahi direct x 9 olmasına dikkat edin.

Yorum Gönder

Eğer bu sitede oyun oynuyorsanız lütfen ip uçlarını çözümleri yoruma yazarak diğer oyuncularla paylaşınız.Bu sitenin kuruluş amacı ilk türkçe HOG veya ADV oyunların çözümünün paylaşımla yapılabileceği site olmasıdır.Lütfen yeni oynanmaya başlanmış bir oyun için hemen walkthrough linki yazmadan önce,diğer oyuncuların çözümü kendilerinin bulmak isteyebileceğini düşünün.

Lütfen kırık linkleri oyunun tam adını veya sitedeki linkini de ekleyerek BURAYA tıklayarak maille bildiriniz

PLEASE DO NOT POST SPAM COMMENTS

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2009-2012. walkthrough,hiddenobject games,solutions - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template