The Lost Crown a Ghost Hunting AdventureBu topraklarda saklı bir hazine var.Ne yazıkki insanların yaşadığı bu topraklar hayaletler tarafından ele geçirilmiş durumda.Kahramanlarımız Nigel Danvers ve Lucy Reubans ile birlikte siz de hazine avcılığı ve hayalet avcılığı yapacaksınız.Daha önce deneyenler yetersiz oldukları için değil durduruldukları için başaramadılar.İngiltere Saxton bölgesinde geçen bu karanlık ve korkutucu maceraya hazır mısınız?Kadim bekçilere dikkat edin,yüzyıllardır sizler gibi avcıları engellemek için buradalar.1.22 gb
There is an ancient treasure, hidden out there in our haunted landscape...but, are you the one to find it? Others have tried, and failed...not though lack of effort and skill, but because someone, or something, has stopped them...dead.Join Nigel Danvers & Lucy Reubans, treasure seekers and ghost hunters, on their adventure through the murky world of Saxton, England, as they seek answers from a mysterious world inhabited by the living, but haunted by the dead.Be warned; not all lost treasures should be found. Beware the ancient guardians, who have guarded the last great Anglo-Saxon Crown for over a thousand years...they will be waiting for you. 1.22 GB

System Requirements / Sistem gerekirliği:
Windows XP(SP2) or Vista
128 MB DirectX® 9 Compatible 3D accelerated video card,
supporting 32bit (true color) color depth at 1024x768.
Pentium® 2 or equivalent. (Pentium® 4 or equivalent Recommended.)
512 MB RAM (1 GB RAM Recommended.)
Disk Space: 1.22 gigabytes
Sound: 16-bit DirectX® Compatible
Input: Mouse and Speakers
DirectX9.0C

Dll dosyası eksik uyarısı alırsanız BU ADRESTEN indirip oyunun kurulu olduğu klasör içine rarı çıkartın.

Part 1 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 1
Part 2 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 2
Part 3 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 3
Part 4 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 4
Part 5 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 5
Part 6 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 6

Veya

Part 1 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 1
Part 2 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 2
Part 3 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 3
Part 4 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 4
Part 5 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 5
Part 6 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 6
Part 7 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 7
Part 8 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 8
Bu Oyunu Paylaşın :
Comment Page :

+ yorum + 115 yorum

17 Mart 2010 16:15

Dll dosyası falan istemeden oyun açıldı...

Başlangıç faklı yanda tarot kitabına tıklayınca "Abandon your fate?" diye soruyor evet dedikten sonra tarot kitabına bir kez daha tıklıyoruz 3 kart fırlıyor..
Ben "Begin your quest" olanı seçtim.

Oyunbaşlarken bir süre karanlık bir kadın ve bir erkek sesi sanırım telsizle konuşuyorlar yada başka bir şey...

Karanlık bir koridordayız duvarda yazı var, karşıdaki tekerlekli sandalyeye doğru ilerliyor görüntü..

İlk izlenimim "güzel bir oyuna benziyor"..

17 Mart 2010 16:16

Pardon abandon your fate e evet deyince dışarı atmıştı yanlış yazdım no diyoruz :D

17 Mart 2010 16:42

laboratuvar koidorundan ilerliyor görüntü ve monitörleri izleyen bir adam ile kadının konuşmaları bir süre devam ediyor...

Bir Tren istasyonunda trenden inip ködüktörün yanına gidiyor karakterimiz, kondüktör adını biliyor.. uykuda söylemiş adını.Mr.Danver. Kondüktörle altta görünen tüm diyalogları konuşuyoruz: 2 yolcudan biriyiz bir kız var burada inmiş, tren dönüş yolcusu olana kadar son durak olan bu ıssız sedge marsh ta bekleyecek.. biz döneceğiz diyoruz.
İmlecin ok işareti aldığı yönlere gidebiliyoruz, büyüteç halini aldığı yerleri inceliyoruz.
Trenin geldiği yöne istasyon binası önüne gidiyorum, trene dikkat tabelasını, bira fıçısını, sedge marsh tabelasını, duvardaki Saxton kasabası posterini,the broads posterini görüyoruz.
Kondüktöre doğru gelip, mavi çiçeklerin oradan sola devam ediyoruz.Bir ileri gidiyoruz, nereye gittiğini bilmiyoruz yolun eğer bir yere gidiyorsa..
trenin düdüğü geri dönüp trene gidiyoruz, kondüktörün arkasına takılıp onunla konuşmak için garip şekil alan imlecimizle kondüktöre tıklıyoruz. konuştuğumuz konuların dışında patikanın nereye gittiği başlığına tıklıyoruz.

patika Saxtona gidiyor, teren bataklık yüzünden bu mevsimde oraya kadar gitmiyor,yürünecek mesafede yatak yemek herşey var ve bir hazine.. kondüktör esrarengiz yanıt veriyor..
Neyse kondüktör az önce trenden indiğini öğrendiğimiz kıza ait cüzdan veriyor ve hızlı gidersem kıza yetişip verebilirmişim..(giriş kısmı baya yavaş sanki)

17 Mart 2010 17:08

İmleci alttaki siyah boşluğa getirince inventorymizi görüyoruz, anaaa burada sadece cüzdan yok ki...
ilk kağıda sağ tıklıyor okuyoruz, araştırma raporu özü insan şekline de dönüşen garip ışıkların izlenmesi ve araştırılması ve de durdurulması gereği..
ikinci ve üçüncü kağıtlar pc çıktısı dosyalar,passwordler, passwordlerin başarısı ve başarısızlığı inventoryde bu kağıtlara büyüteçle tıklayınca okuyabileceğimiz hale geliyor...
inventteki 4 ve 5. nesneler ilk raporda sözü edilen parlak döngülü alanlar ve orada beliren insan şekline alan parlaklıklarla ilgili görüntüler..
kimliğimiz arkasında bir iş telefonu yazılı...
sonraki günlüğümüz üzerinde görevlerimiz yazılı, bunu sık sık okumak lazım,merakımız yüzünden işimizden olmuşuz, saklanacak yer arıyoruz: evden uzak güvenli kalacak sesszi sakin kalacak yer bul, 2.hadden'e açıkla, af dilemek gerekebilir, hare&crow u arkana almak gerek, 3.izlenmediğinden emin ol
inventteki en son nesne ise cüzdan:lucy reubans a ait öğrenci kimliği var...

17 Mart 2010 17:25

tahta patikanın yolunu tutuyoruz,ilerleyince karşımıza bir tabela çıkıyor sol tarafta ender türlere ait bilgiler var; büyüteçle tıklayıp okumakta yararvar kurbağa zehirliymiş belki zehir falan gerekir..turna, atmaca,dragon fly tehlikeli yengeç türü ve bitki türü bilgileri yengeç ve bitki çizilmiş..
tabelanın sağ kesiminde ise saxtona giden yollar ve durumu gösterilmiş solda yay biçimindeki yol baharda kapalı, sağ üsteki deniz yolu erozyondan kapalı..
saxtona hangi yoldan gideceğimizi öğrendik, deneyelim gidebilecekmiyiz.

17 Mart 2010 18:10

sola gidiyoruz, yolun bir ucuna su basmış dağılmış, kız taşlarda seke seke gidiyor sonra yakalarım diyoruz.
dağılan alana tıklıyoruz suyu tanımlıyoruz e o zaman adamın sağına ileri bir ileri daha sağda kaya ve üzerinde kazınmış damga gibi bir şekil, şekle tıklıyoruz sembolik bir resim ya da antik resim..
ileride çatıya banzer bir şey görüp sağ yoldan gidiyoruz, durak gibi bir yer ve bir adam. kuş gözlemi yapıyor :) konuşmaya çalışıyoruz sessiz ol korkutuyorsun diyor..
adamdan sola gidersek yine tabelaya çıkıyoruz
Bu nedenle sağa yukarı gidiyoruz, tahta yolun ucunu su basmış,sağda yerde plaka parçasına tıklıyoruz, under yazan bir şey.. alıyoruz. Tahta yolun ucundan heloo bağırıp dönüyoruz :D
gözlemci adamın orada gitmediğim tek yöne gidiş ararken kare platformun köşesinde imleç kemik şekline benzer bir hal alıyor buraya bir şey yapacağız ama ne?

17 Mart 2010 18:57

geldiğim yoldan işaretli kayaya kadar dönüp yukarı yola giriyorum yine su basmış ben neredeyim? Dragon flya büyüteç tıklıyorum kendimi buluyorum ve sola devam ediyorum.
Yine yol ve endemik tür tabelası var ama bu kez solda kule gibi bir şey var.
kuleye tıklıyorum arkasına dolaşıyoruz, üzerinde garip bir alet yada fıskiye olan alçak-yüksek bir yapıymış.
yapının arkasında yerden bir parça daha alıyoruz üzerinde yine yazı var.
sağa doğru ilerliyorum mağara girişi gibi yerde duvarda bir parça daha buluyoruz. Bu alınamıyor vidalı imleci üzerine basılı tutunca dönüyor.
Diğer parçaları ekleyeceğiz ama şimdi yapınca geri çıkıyor parçalar 4. parçayı bulup buraya döneceğim.
yine sağa gidiyorum;hemen üzerinde ware yazan parça görünüyor, alıyorum.
geri dönüp tabelayı birleştiriyorum: dikkat
dalga altında erosyon tehlikesi anlamını taşıyan bir tabela oldu.Bizim okumamız dışında plaka oldu tıngırtısını işitip nigel (biz) okumasını bekleyin.
" yolum tehlikeli bundan sonra adımlarıma dikkat etmem lazım" diyoruz.
Mağaraya giriyoruz...

17 Mart 2010 19:44

oooo inanmıyorum,6*8 part nasıl indiriceemm,siscim hangisinden indireyim 2 sindende 1 part olabilirmi,biri 6 biri 8 olunca sorayım dedim.

17 Mart 2010 21:37

oyunu save edebilmek için yukarı soldaki menüye tıklıyoruz açılan kartlardan write your future a tıklıyoruz, arkası çevrilen kartlarda boş bir kutuyu işaretliyoruz sonra tarot defterini bulmaya çalışıp oraya tıklıyoruz ve küçük çemberde quiti tıklayıp oyundan çıkıyoruz.

tekrar oyuna döndüğümüzde begin your quest ie başlıyoruz.. uzun girişten sonra trenden inip konuşmalar bitince ancak sol üstteki menüye tıklayabiliyoruz. Açılan kartlardan sanırım turn to your past gibi geçmişe ilişkin kartı tıklıyoruz.arkası dönen kartlarda en son save ettiğimiz sahneyi seçip tıklıyoruz, oyun load ediliyor.

Oyuna giriş ve çıkış bu kadar karmaşık bende... oyunu indiren arkadaşlardan pratik bir yol keşfetmiş olanlar buraya da yazarlarsa sevinirim. Çünkü saveden sonra ilk açışım save edemedim duygusu yaşadım panikledim bir süre...

17 Mart 2010 21:42

hayır adaland o şekilde değil bunlar.ya 6 part olanın tümünü ya 8 part olanın tümünü indirmen gerekir

17 Mart 2010 22:07

mağarada bir ileri tıklatınca yürüyor ve doğrudan bir gazete görüyoruz yerde ve okuyoruz.
18 nisan tarihli saxton kasabasında bir hazine var ve arkeologlar, meraklılar hazine avcıları akın etmiş yılın bu mevsiminde buna dair bir haber okuyoruz.
gazetenin olduğu yerden çıkışa doğru mağara duvarındaki şekle tıklıyoruz, bir tür deniz canavarı.
sola da devam edilebileceğini gösteren ok işaretimiz var ama önce dışarıya göz atmak istiyorum.
çıkışa tıklıyorum, bir çocuk, ileride bir bina.. binaya büyüteçle tıklıyoruz, bina hakkında yorum..
çocuğun yanına gidemiyoruz evin solunda ya da kayanın solunda ok olan imleçle ilerliyoruz, kıyda köpek ile bir insan.
insana tıklıyor, yaklaşıyor ve konuşuyoruz.konuşmaya sol altta çıkan seçeneklerle devam ediyoruz..
konuşma bitince oradan ayrılıp geri dönüyoruz, çocuk bu kez yok (sudaki o muydu ama bisiklet te yok) bu kez çocuğun olması gereken yerden sağa devam edilebilecegi hale geliyor imleç tıklıyoruz.kıyıdan sola bir kez daha tıklayınca kayıklar. duvar dibi yada yosunlar üzerinden sola.. bir bina..
binaya çıkmadan sola gidersek bir mağara girişi.
dönüp binanın merdivenlerine tıklıyoruz, çıkınca ortada dikdörtgen taşın üzerinde tabela tıklıyoruz yüzmak yasak.
binanın önünde bir adam dürbünle bişey seyrediyor, 3 tane yol 3 üne de gidilebiliyor görünüyor nerden devam etsem ki?

17 Mart 2010 22:50

can simidini oradan sola gidiyorum, yine ıstakoza benzeyen yengeçler sanırım tıklıyoruz, duvarda harbour wall levhası nı okuyoruz. geri yapıp bir geri gidip araştırıyoruz sol uzaktaki abondoned housa bakıyoruz,sağ uzakta çam ağaçlarına bakıyoruz, burada yapacak bişey yok.
geri binaya kadar dönüyoruz.
martıların olduğu sağ aşağı yürüyoruz, otomatik kedi posterine yaklaşıyoruz. ding!.. not aldım diyoruz; inventorymize bu ilanın bir örneği yerleşmiş.
sağ aşağı devam ediyoruz Bear'i bulduk (fıçılarda bu ad vardı ve kadın bearda kalabilirsin demişti)yukarda sallanan tabelaya tıklıyoruz, kapının yanındaki kutuya tıklıyoruz; yakın plan menü ve belirsiz bir süre kapalı şeridini büyüteç tıklayıp okuyoruz.
Ay habire okuyor yürüyoruz daha konuya gelemedik bu günlük yeter.

18 Mart 2010 09:21

The Bear'a giriyorum, bardaki bayana tıklıyorum.. bir şişe su istedikten sonra, oda istiyoruz, odalar dolu limandaki klübeyi tutuyotuz bit tın sesi anahtar ile harita almış oluyoruz :). diğer konuşmaları da yapıyoruz bayan bubarnın sahibi, mayıs günü meşhur kalabalık, telefon limanda...
konuşma bitince çevreyi inceliyoruz, duvarda Tom Oliver'in balladını okuyoruz, liman duvarı resmine bakıyoruz,ateşin karşısında sandalyede oturan kediye tıklıyoruz miyaw. girdiğimiz kapıya yakın kilise resmi ile limana bitişik The Bear'in resmine bakıyoruz.
Tuvaletlere tıklıyoruz, karşı duvardaki resme tuvalet kapılarına tıklıyoruz.sağa devam ediyoruz, saate tıklıyoruz saat 9 da sıkışmış,sağa ilerleyip akvaryumdaki istakoz benzeri şeylere tıklıyoruz,akvaryumun sağındaki duvardan saxton snaps organizasyonu posterine bakıp kartlardan birini alıyoruz. geri dönüp sokağa çıkıyoruz, beyaz gömlekli adamla konuşuyoruz, yerel gazeteci pek de sıcak değil..
sola doğru beyaz eve tıklandığında kimseyi rahatsız etmek istemiyoruz, sola devam editoruz bir adam bize sesleniyor: ne arıyoruz buralarda.. alttaki tüm konuşmaları yapıyoruz, prof bilimemkim arkeologmuş.
prof gidince beyaz tek katlı binanın kapısına tıklıyoruz harbour cottage kalacağımız yer.
İnventten anahtarı alıp kapı koluna tıklıyoruz, içerisi rezalet..
içeriyi dolaşmadan inventteki haritaya bakmamıştım bakayım dedim; şehir planı.
hemen yandaki dolapta telefon var , tıklıyoruz sessiz bağlantısı kesik.. dolabın 2 çekmecesini de açıp bakıyoruz boşlar..
dolabın solundaki elektrik düğmesine tıklanıyor ama bir fark henüz göremedim.
koridorda sadaki resimlere bakıp banyoya giriyorum, küvete, lavabo-ayna'ya, dolaba yakın plan bakıp çıkıyoruz.
yandaki kapıdan giriyoruz, mutfak sanırım iğğğ
karşıdaki tezgaha tıklıyoruz, çekmeceyi açıyoruz,horbour cottage satlık okuyoruz, arka kapı gibi yere tıklıyoruz gitmiyor.
mutfaktan çıkıp sola devam ediyoruz koridorun sonuymuş, duvardaki resme bakıyoruz; duvarda duvar kağıtlarının yıpranmış olduğu yere tıklıyoruz "bu duvarda yanlış bişeyler var..."

18 Mart 2010 10:42

Yukarı kata da bakalım diye duvardan geri dönüp banyo hizsına geldiğimizde bir kırılma sesi duyuyoruz, mutfağa bakınca çini tabaklardan biri düşmüş kırılmış, arkasında bir günlük varmış.
günlüğe tıklayıp okuyoruz mart 1952 tarihli, cottage'ın ev haline dönüştürülmesi, cristananın gelişi ve hastalanışı sadece 2 sayfa arka ve ön sayfalar boş.
AYYY hadi biraz aksiyon istiyorum oyunda yaaa

18 Mart 2010 13:30

eduardo'nun günlüğünü okuduktan sonra bu masanın da çakmacalerine bakıyoruz:boş.
girişe oradan merdivenlere yöneliyoruz, merdiven başında bir ses işitiyoruz, arkamızdaki resme bakıyoruz, merdiven başına tıklayıp rüzgar değirmeni kazınmış diyoruz.
camdan bakıyoruz 2 kayık.
sağa ilerliyoruz, yatakodası sandıktan geliyor ses.. sandığa tıklıyoruz, biri var diyoruz, kedi miyavlıyor.
sandığın klitlerine tıklıyoruz açılmıyor nihayet bişey arayalım...
masada boş fotograf albümünü görüyoruz.
köşedeki dolaba tıklıyoruz,üst kapakların olduğu bölüme pc çıktısı kağıtları rapor ve 2 resimi koyuyor inventten. alttaki çekmeceler yine boş.
pencerden bakıyoruz,elektrik düğmesine tıklıyoruz,yatak üzerindeki geyik başına tıklıyoruzi gözüne tıklayıp bir anahtar alıyoruzi alttaki plakayı okuyoruz.
geyiğin gözünden aldığımız anahtarla sandığa tıklıyoruz, içinde yastık yorgan var "ilginç biri dışarı çıkmaya çalışıyordu"
karyolaya tıklıyoruz, yatıp uyuyor, rüyada çan çalıyor, bir tak tak sesiyle uyanıyoruz, günlüğümüz açılıyor.

19 Mart 2010 02:31

oyun cok güzel başladım bende kalacagım eve yerleştim dolaba topladıgım ipuçlarımı yerleştirdim buraya kadar cok zevk aldım oyundan fakat iş oyunu kapatıp cıkmaya gelince inanınki oyunda kaldıgım bir süre kadarda nasıl oyunu kapatacagımı aramakla gecti cok zor bu oyundan cıkmak saglam olsun diyede çıkışı ararken üç kez saveledim oyunu:))

19 Mart 2010 09:46

Nilim hoş geldin...

19 Mart 2010 10:33

msada muma tıklıyoruz, aşağı iniyoruz, masada mektubu okuyoruz:cafe sahibi gelip evi temizlemiş...bir broşür eklemiş onu alıyoruz.
kapı mı bişey tıklıyor giyinip çıkıyoruz dışarda kimse yok.
kapıdan uzaklaşınca kaldığımız evin penceresinin birinde mors gibi ışık yanıp sönüyor..
Anahtarla eve girmeye çalışıyorum, biri karanlıkta beni izliyor araştırmalıyım diyor eve girmiyor.
teh Beara doğru bir tık ilerliyoruz bir adam gidiyor.. izlemeliyim diyor peşine takılıyoruz.

19 Mart 2010 10:57

arkeologumuzmuş, bizim saxtondan ayrılmamızı istiyor.. nasıl küçümsüyor ya ben döverim bunu :( Tüm başlıkları konuşuyoruz..tehlikeli gizemi bilmiyoruz, gece sesleri dinle uyduğunda diyor pagan savaşçılar, tanrılar, canavarlar falan.. kaldığımız ev bir anlamda üs gibi bir şey..uyarıymış arkanı kolla ya da git...
geri dönerken bear ın orada fıçıda bişey görüyor. PDA sanırım mesaj var tıklayıp mesajı açıyor okuyoruz:culprit ve charade diye bişeyden söz ediyor.müzik tuşuna basıyorum ama 2 kişinin msn konuşması dökümü gibi bir şey bizim hakkımızda konuşmuşlar..okuyoruz.Hangi tuşa bassak aynı yazı..
The bear a girip kadınla konuşuyoruz: daha önce konuşmuştuk ama yine konuşuyoruz :(

19 Mart 2010 11:09

canımm hosbuldum icime sinmedi seni oralarda yalnız bırakmayım dedim geldim pesinden:))oyun cok hosuma gitti ama uzun ugraslarla ve tesadüf sonucu kapadım oyunu simd gelirim yanına az kaldı yetişcem sana

19 Mart 2010 11:21

Gel canım hoş geldin beni bu korkunç olacağını umduğum yerde yanlız bırakma :)))

19 Mart 2010 11:36

Neyse kedimizi, tuvalet kısmını, gülüşmeleri, saati kontrol edip çıkıyoruz.
evimize doğru yöneliyoruz, merdivenin tepesindeki adamla konuşuyoruz, evimizin elektriğini tamir edemiyor tel nedeniyle..
kedinin üzerinde ok şekline gelen imlece tıklıyoruz, limanın farklı bir yeri..
karşı kıyıdaki küçük ev üzerinde imlecimizi bulup tıklıyoruz..
bir kavşaktayız direkte 3 yol oku var: geldiğimiz yön Hourbour, museum, coast path .. kıyı yoluna gidiyorum..

19 Mart 2010 11:57

bir tık ilerleyince poster yapıştıran kız trendekiymiş, cüzdanını verip tüm başlıkları konuşuyoruz.
telefon kabinine giriyoruz ébu da ne" diyoruz tınn. gne bişey oldu inventi kontrol etmek lazım: alex diye bir gazetecinin kartını almışız arkada gerçegi ara tlf numarası cevabı bul yazıyor.
telefona tıklıyoruz, ahize elimizdeyken alexin kartı ile numara kımına bir daha tıklıyoruz, meşgulmüş alex mesaj bırakın diyor telesekreter..
bu kez kendi kartımızla yineliyoruz.. Hadden la konuşuyoruz.. tüm başlıkları..biz fare kapanındaki fareyiz, paranormal araştırmalar çok şey gerektirmez, scryming diye bir yöntem aynaya su koyup derin derin bakmak la paranormal araştırma yapabiliriz, adam bize bişey yollayacak, küçük bir yatırımız onun için ve anlaştık.. bizi affetti merak desteklenmeliymiş...
Konuşma bittiğinde günlüğümüzde yapılması gerekenleri okuyoruz.

19 Mart 2010 12:44

ülen bu oyunlar röntgenci etçek beni, tlf kulübesinin yanındaki pencerede içeri bakıp geri dönüyorum :)
gece gece müze olmaz eve gidip scrying yapalım..
mutfağa bakıyorum önce lamba kendi kendine yanıp sönüyor.
Koridordaki köşemize bakıyorum kötü kokuyor
banyoya giriyorum, sağda elektrik düğmesine tıklıyorum, köşede mankene tıklıyorum, dönüp aynaya tıklıyorum, kemik biçimi alıyor imleç
musluk açılmıyor ayna alınmıyor, suyu küvetten alırmıyız... aaa kadın saçı var küvette.. banyodan su alamıyorum..
inventorydeki su şişesi ile aynaya tıklıyorum.. benim bişey yapmam gerekmiyor seyrediyorum
yukarı yöneliyorum, kapının oradaki sehpada imleç büyüteç oluyor.
tıklıyorum yakın plan, konuşma başlıkları çıkıyor.. kimse var mı tıklıyorum fincan dönüyor..Tüm başlıkları konuşuyorum, farklı şekillerde hareket ediyor fincan.snraki sorular otomatik ve yanıtsız.
telefonu, çekmeceleri kontrol yukarı çıkıyorum.
yatağa 2 kez tıklayarak yatıyorum, otomatik olarak rüyamı görüp uyanıyorum, günlüğüme bakıyorum.

19 Mart 2010 16:44

ayy anacım bu saxtonlular ne çenesi düşük benden beterler selam vermeye gelmiyor bir saat dırdır konusuyorlar bu arada bir pastanemi cafemi 3 kez girdim cıktım, girdiginde ekran kararıyor adam geri cıkıyor anlayamamıstım noldugunu sonra gördümki inventoryde 3 çeşit börek çörek tatlı almışım ordan demiyorki girdikce alıyorum yazıkyaa
bosuna masraf neysee cok dolandım oyundelim oynuyorum cok zevkli gel ruh cagıralım beraber
yalnız ing.m olmadıgından aldıgım tehdit mektubunda ne diyor anlamadım sen okuda bana bir annlat ne diyorlar...:)

21 Mart 2010 16:25

nil pastane ,bulmuş ben istasyon gibi bi yer buldum girdim köşede antikacının yanından,içerde biletçi ile konuştum biletçi hiç susmsdı,bana resimler gösterdi,küçük bi çocuk var tıkladım bişi olmadı karşı kapıya tıkladım gene bişi yok,bütün resimlere tıkladım,sonunda çıktım,ama nereye gideceğimi bilmeden dolaşıyorum,cüzdanını verdiğim kızın evine giderken suyun içinde bi adam var tıkladım konuşmadı bişi olmadı,yola devam ediyorum,bakalım beni nereye götürecek.

21 Mart 2010 16:44

sonunda pastaneyi buldum bende 2 kere girip çıktım karnımda tok ama 2 şey almışım,çıktım diğer yola girdim müze yolu ,sahilde karşılaştığım kadın karşımda uzun uzun konuştuk........yola devam biyere geldim kapıyı çaldım kimse yok açılmadı gidecek başka yer yok geri döndüm

21 Mart 2010 22:26

gene çok dolaştım,ressamı buldum konuştum ,bi mağarada arkeoloğa yeniden rastladım mağarayı gezdim,bizim kız evin alt köşesini dönünce bank ta oturuyormuş onunla konuştum eve döndüm tehdit mektubunu okudum eve girdim ,çıktım hala bişi yok offfff

23 Mart 2010 00:48

adacım sadece ikimiz oynuyoruz galiba yarın büyük bir ataga kalkacagım:)) oyun cok zevkli ama bugün bakamadım hic nete ancak bu saatte girdim beraber devam ederiz:))

23 Mart 2010 14:05

ok. canım oynarken haber ver..

24 Mart 2010 06:37

bende oynuyorum ama daha baştayım.

24 Mart 2010 10:21

bozom hosgeldin canımm evet konusmalar cok sıkıcı ama güzelya zevkle oynuyorum agır ilerliyorum ve ing.m sıfır ama neysee:))
gelelim oyuna dün gece biraz baktım adacım seni beklemedim ama cok az oynadım hemen yazayım sende yetiş
en son sokak kapımda bir not bulmustum evin ilersinde cüzdanını verdigimiz kızla uzzzzun bir sohbet sonrası tekrar tekrar dolastım kız muhakkak bir bilgi verdi ama lisan bilmemek kötü birseyler anlayana kadar pastaneden girip cıkıp aldıgım paasta böregi domuzcuga yedirdim anam ne obur tüm aldıklarımı yedi valla ama degisen bisi yok bu arada heryeri tekrar tekrar dolandım:((
sahile gittim en son ressamın arka kısmında bir magara buldum icerde ise gece kapımı calıp kaçan adam bişiler yapmakta radyo bile dinlemekte magara icinde onunla konusmamız sonunda arada statıon kelimesini yakaladım cok sükürr sanırım yine istasyon görevlisi ile uzunn sohbet gerekiyor magara icindede ilerledim ama karanlık korktum lamba fener bişi gerekli neyse istasyona gittim tekrar oneee kocaman bir paket gelmiş bize adamla konusmaya gerek kalmadı ama ben nezaketen yine selam verdim baktım aynı konusmalar sürecek see you dedim kactım bakın ögrencem ing.ce bunu demedim böyle bişi dedim işte :)) sonrasında bikoşu eve geldimki bakalım kutuda ne var masaya koyduk icinden acaipp bir alet cıktı webcam bilgisimi broşürümü bişi daha var ama o cihaz henüz kurcalanamıyor

24 Mart 2010 15:24

istasyondan paketimi alıp eve gittim paketten pek çok malzeme çıktı,kamera ve fotoğraf makinsiyle evin köşesindeki gizli bölümün resimlerini çektim kam eraya aldım ilginç görüntüler ve sesler var,yukarı çıktım masanın üstüne tıkladığımda açılmayan defter açıldı resimlerini çektim orada bir sürü kasetler buldum,tekrar evden çıkıyorum.

24 Mart 2010 16:17

gene dolaştım durdum domuz verdiklerimi yemedi nedenki

25 Mart 2010 11:45

adacım domuzu beslemek kolay isminin yazılı oldugu tabelaya dogru tıkla önündeki sete koyacaksın duvar üzerine canım...
gelen kolide cam.fotomak.minik bir kayıt cihazı ve bir cihaz daha cıktı asıl cihazı hala kurcalayamıyorum o masa üzerinde beklemekte adanında dedigi gibi evde resim cekiyoruz kameraya ve kasetcalara kayıtlar yapıyoruz 4.cü alet hani bu ruhların yerini tesbit ederya öyle bişi dedektör gibi:)) koridorda duvarın banyoda küvet ve aynanın merdivene cıkınca balkon gibi oluyor o kısım ordan bazı ışıklar ve sesler yakaladım kaydettim haa birde girişte salondaki koltugun orada resimler cekip ses kaydı yaptım cektigim resimlerde ilginç oluyor yanii hayaletli hayaletli süperrleer sonra onları yatak odasında masaya koydum ses kayıt cihazına kaydettigim sesleri dinledim albüme resimleri yerleştirdim evde yapacak bişi kalmadı sanırsam dısarda bulmalıyım resim cekecek kamera kaydı yapacak yerler kesfetmem lasımm:))

25 Mart 2010 12:08

evden cıktım aklım magarada oraya gittim adam hala orda gectim yanından laf atmadım simdi 1 saat konusur durur diye karanlık olan giremedigim magaraya kameramla girdim heralde onun ışığı yeterli geldi neysee icerde duvarlardaki tüm şekilleri inceleyerek ilerledim sağa sola dönülebiliyor mağara içi ilginç bazı sarkıtlar cıkıntılar var gecilmiyor hatta derin bir ucurum var iyiki düşmedim karsıya gecmek gerek merdiven gibi bişi gerek bidaha dolastım bu arada biryer kesfettim seslendim bana bir ses cevap verdi ona göster kendini gibi birseyler söyledim ahh lisan bilmek şart anacım neysee görsel bir show olduki kameraya kaydettim elimde sanırım ayıcıgı ile bir kız belirdi ışıklar icinde bir silüet resminide cektim sesinide kaydettim diğer cihazlada sonar taraması gibi bişiler yaptım simdi karsıya gecmeye birşey bulmak gerek dısarı kadar cıktım tekrar başım döndü iceri girdim magaraya bir köşede bir fener ve tahtalar var daha önce varmıydı görmedimmi bilmiyorum ordan bir tahta aldım karsıya gectim
bir mağara girişi var ama kocaman taşlarla örtülü şimdide çekiç kazma amann bişiler lazımya onu nerden bulcam bilmiyorum

Adsız
25 Mart 2010 17:30

uffff sıkıldım çok konuşuyorlar, bu oyunu yapan firmaya mail çekecem ,neden, bu kadar sıkıcı yavaş yapmışlar,hızlı olsa güzel oyun,

25 Mart 2010 22:33

çekice kazmaya gerek yokmuş köprü olarak kullandığımız tahtayı alıp taşları yerinden oynatıyoruz hepsi devriliyo ve tünel açılıyo,o da ne orada koca bi mahsen var sandıklara tıklarken birinde durduk sanırım ortadaki idi onu açmaya çalışıcakken hele pc dondu inşalah toplar kendini onca eziyeti tekrar çekememmmm

26 Mart 2010 00:18

adaland aynı yerde bende dondum. tesadüf olamaz heralde oyun bozuk valla o kadar vır vırı tekrar dinleyemem. reset atıp çıktım. vede oynamıycam.

26 Mart 2010 00:49

aynen ,onca yeri tekrar oynıyamıcam bi müddet beklesin bakalım.....

26 Mart 2010 02:19

oooooooofffffffffff hemen bulduğum fenerle tahtaları şimdi, bulamıyorum neyi eksik yaptımki valla başım döndü ,mağarayı adım adım adım kimbilir kaç gere gezdimm,ben yatıyorum kafam artık götürmüyuor.

Adsız
26 Mart 2010 08:41

istasyondan sandığı aldım oyun dondu

Adsız
26 Mart 2010 08:43

istasyondan sandığı aldım oyun dondu

26 Mart 2010 09:04

mağarada karşı mağaraya gectiğim tahta ile kapı önüne yığılmış tahtaları yıkarak yeni mağaraya girebildim sonunda o tahtayı almakla cok ugrastım bende içeride ilk kısımda sandıklar var ilerledim sönmüş bir kamp ateşi buldum onun gerisinde ise yine sandıklar var en arkadakinin üzeri örtülü bişi yapamıyoruz önde ise define sandığı var allahım şifreli nerden bulcamki elimizdeki 4 cihazla sönmüş ateşte cekim ve kayıt yapıyoruz önce kamera sonra ses kaydı aman allahım görüyoruzki kamera çekiminde ateş yanıyor alev alev hemde ve etrafında 4 kişi oturuyor ses kaydında neler dediler anlamadım zaten oyunun cogunu cok konusma oldugundan anlamadan gectim diger cihaz EMF metre olan tam olarak ne yapar bilemedim ama resimde cektikten sonra hani magarada şifre nedirki nerdedirki diye dört dönerken elimdeki cihazları tekrar tekrar denerken gördümki bu EMF metre 4 sayıda sabitleniyor ayy ne basitmiş yaa deyip şifreyi alıyoruz 2315 sandığı açtım kaptanın seyir defteri hahaa yada bir kitap iste 3-4 tanede şişe dolumu boşmu anlamadım bi saat şifre diye bunun icinmi arandım derken biyerden bişi düşüyoo ödümüz patlıyoo oyunda zaten ruhlar felan gerilmişiz bakıyoruz bir kürek sandal küreği ne işe yarayacaksa alıyoruz onuda digerinidemi bulmalı acaba ilk girdigimiz kısımda bir yerlerden iceri süzülen hayli yogun ısık kütlesi bakıyoruz ama birşeyler yok böyle böyle geri cıkış icin aranırken tepemde bir kanca buldum tahta koyup gectigimiz kısıma yakın bir yerde kürekle ona vurayım derken gördümki
küreğin ucuda delik o kancaya takıldı ok işareti yukarıyı gösteriyor sandımki yukarı tırmanacagım ama uzun ugrasmalar ve kendi eksenimde cook uzun dönüşlerle karsıya gectim...demekki kürek karşıya geri geçiş icinmiş

26 Mart 2010 09:06

yaa herkesin oyun donuyor bu demektir bende kalacagım heran biryerlerde:))

26 Mart 2010 12:27

hersey bitti arkadaslar buraya kadarmış benimde takıldı oyun takılmakla kalmadı pcyi kapattırdı bana sildim mecburen sanırım yarısınada gelmiştim:((

26 Mart 2010 15:33

yani.....artık oynamaya devam etmesekmi,yokmu acaba oyunu bitiren,Nilim naapcaz sen sahiden sildinmi oyunu off offf bende aynısını ring de yaptım şu çok partlı oyunlar offf off,emeğimizemi harcadığımız zaman ve c.b laramı yanalımmm off offfff :(( :(((( kıyamıyorum da silmeye naapsaz kiiii...

26 Mart 2010 16:17

adacım gercekten silmek zorunda kaldım çünkü pcyi zorluyordu oyun bende donma kalma filan yapmadı ekran simsiyah karardı hiç bir şekilde kapatmadan pcyi acamadım sonra tekrar denedim define sandıgından sonrada baya yol katetmiştim aslında ve tekrarda acılmadı oyun silmekten başka yol kalmamıstı geriye:((

Adsız
26 Mart 2010 17:53

dondu, pc nin elektrigi kapatıp ,pili çıkardım ancak oyunu kapata bildim ve sildim

27 Mart 2010 20:06

Mağarada sandığın şifresi bende ses ölçe cihazını kamp ateşine tuttuğumda anahtarın gösterdiği sırayla 2513 şeklinde gerçekleşti.sandıkta kaptanın günlüğünü okuyup yakın plandan uzaklaşınca bir ses işitiyoruz. kürek buluyoruz hemen ekranın altına yakın.
Küreği nilin söylediği gibi kullanıyoruz, ses ve görüntüleri gelmeden kaydetmiştim, bir kaç dönüşten sonra mağaranın girişini bulup kumsala çıkıyorum.

27 Mart 2010 20:30

Kumsala çıkar çıkmaz, kenid günlüğümüz ve yapılacak işleri okuyoruz.
Kumsalda sola doğru ilerliyoruz:Dr Black resim yapıyor ve bir figür eklemiş manzaraya, konuşmaya çalışıyoruz, konuşmuyor.
sola ileri yapıp sürekli gördüğümüz metruk eve ilerliyoruz. sağdaki mağara ilk geldiğimiz magara giriyoruz, demir parmaklıklı kapıdaki gazeteyi okuduğumuz yerde kadın sesi yine "here" diyor. kapının üst kısmındaki demirin yamuk olduğu yerden video resim ve ses kaydı alıyoruz.resimde ya 2 yüz var yada flu 2 gibi görünüyor, sesleri dinliyorum anlamıyorum :(
Mağaradan çıkıp sola deniz kıyısına sola ufuk çizgisine tıklayıp heloo diye bağırıp dönüyoruz.
günlüğümüze yazdıklarımızı yapçaz ama yarın artık :)

28 Mart 2010 13:05

Sanırım arkadaşlarımı yakaladım..Bakalım donmadan kilitlenmeden devam edebilecekmiyim...

Evime gidip mağaralarda çektiğim resimleri albüme akledim, not defterimi okudum. Yapılacak işlerde yer olarak antikacı dükkanı görünüyor, daha önce gidip vitrininine bakmıştık, belki bu kez içeri girebiliriz.
Antyikacı dükkanına gidip içeri giriyoruz, hemen solda sembolik şekiller veya arkeolojil grafitti görüyoruz, ileri, ileri elinde kukla bebek olan bir adam, konuşmaya çalışıyoruz, bebek aracılığı ile bişeyler söylüyor ama ben anlamıyorum..
adamın sol alt kısminda yasaklanmış bir oyuna ait kutuya tıklıyoruz,kutunun hemen önünden 3 taç sembollü, kilitli bir günlük alıyoruz, ters dönen saati ve tek gözlü bebeği görüp antikacıdan çıkıyoruz.
Günlüğü açabilirmi diye demirci-tamirciye gidiyoruz,ilk seçeneği konuşuyoruz: öğlenden sonra bakacak, günlüğü bırakıp çıkıyoruz.
Çıkar çıkmaz bir kedi görüyor ve onu izliyoruz(otomatik) ve daha önce gidemediğimiz sola dığru gidip Celtic Corner'adlı yere giriyoruz kedinin arkasından..Daha renkli bir yer. Adamla kısa otomotik konuşmanın ardından kediye tıklıyoruz, yılan biçimli şamdanı görecek biçimde muma tıklıyoruz,saxton snappers kutusuna elimizdeki hiç bir şeyi atamıyoruz sanırım doga resimleri(kuş gözlemcilerinin çektikleri gibi bir resim) falan atılacak,el falı broşürüne tıklıyoruz,adamın arkasındaki 4 bröşüre yakından bakıyoruz,kitaplıkta 10 kitaba da teker teker tıklıyoruz (10-15 sayfa kadar okumak gerekiyor okumadım ama sembolleri çizeceğim, sakız kutusuna tıklıyorum diye adamla konuşuyorum: fotoğraf yaşışmasına katılacağım kazanmak için farklı bişey çek diyor, hayalet hikayeleri için kitaplığa bak diyor..kristal küreye tıklıyoruz, metruk ev görüntüsü, rsim falan çekermiyiz diye deniyorum tekrar küreye tıkladığımda ressamın yanındaki görüntümüz :) bu küre ilginç :)sonraki galiba tren istasyonu...
Dışarı çıkınca sandıklara tıklıyoruz, türlerin kökenine ait bir kitap arasından çıkan kağıdı ve zaman öldürmek diye korku çizgi romanı okuyoruz, ilan panosundaki 4 ilana, kendi bronz çağını yarat reklamlı demir çubuk benzeri şeylere bakıyoruz.
soldaki aradan ileri yapınca küçük bir köprüde ve şehir dışındayız...

28 Mart 2010 14:14

Köprüden şehre tıklayınca Bear'i tanıyoruz, sola ileri bir deniz faneri fenere gidip büyüteci tıklayınca helooo bağırıyoruz, o arada çan bir kez çalıyor..
Sola devam edince tahta bir köprü ve su kaynağının başına geliyor hiç bir şey yapamadan geri dönmek zorunda kalıyoruz.
Demirciye uğrayıp adama tıklıyor otomatik konuşmaları yaparak defteri alıp çıkıyoruz; otomatik evimizdeyiz.
Defter taçlara tıklıyoruz, efsane ile ilişkili, alttaki şekil hazineyi koruyan yılan, başlığa tıklayınca kısa bir düşünme ve sayfa çevriliyor, okuyoruz, kısa bir yorum..
Binadan çıkıp Bear'a doğru yönelince ager'in evine ilişkin yorumu tekrarlıyoruz, yol(track), çit (fens) tren yoluna gitmeliyiz.
İlk ğaradan, bataklıktan trenden indiğimiz sedge marsh istasyonuna gidiyoruz.
Trenin geliş yönünde ileri ileri, sinyal sisteminin oradaki tahta tıngırdıyor, merdivene doğru tıklıyorum ama sepetler içinde elmalar, sandıklar olan bir yere geliyorum.
Küçük köprü gibi şeyin sağ üst köşesine tıklayınca otomatik az içeri doğru gidip heloo diye bağırıyoruz.bağırdığımız yerden sola doğru imlecimiz farklı eğimlerde ok halini alıyor yukarıdaki okla içeri ielrliyoruz.
Raven Lane tabelasında yol 3 e ayrılmış görünüyor.düz(sola) orta ve sağ düz ilerleyerek başlamaya karar veriyorum.ileri, ileri, sağda kütük gibi şeyin üzerinde bişey var demeye kalmıyor kendiliğimizden görüp okuyoruz: bir mrktup BG nin evli bir kadına yazdığı anlaşılan aşk ve tutku, tehdit mektubu..
mektubu okuduğumuz yerde arkamızda bir giriş ve sola düz gidiş var sola ileri yapınca bir evin önündeyiz: Ager'in evi olmalı diyoruz otomatikmen.. çalıları budayan kadına falan tıklıyoruz..IIIhhh .. sola devam atın orada yine 2 ye ya devam ya binaya doğru gircez..
Sola ilerleyince başka bişey yapılamıyor dönüp binaya giriyoruz, kadının yanındayız..

28 Mart 2010 15:16

Kadınla konuşarak başlıyoruz; yemek davetini kabul ediyoruz.
Tam arkamızdaki dikey ok olan imlece tıklayıp papaganı görüyoruz; tıklıyoruz, kapının yanındaki sembole tıklıyoruz(tıngırtı bunu invente aldık sanırım!)
Sağa bir ilerleyip ilk kapıdan giriyoruzi mikroskopta bir adam,konuşuyoruz, rahatsız edilmek istemiyor...
Geri dönüp papağanlı kapıdan mutfağa giriyoruz.

28 Mart 2010 16:28

Mutfakta orta masada havan, kesme tahtası var bir şey yapacağız,kapının yanındaki masada kalıplar var,ocağın yanında sembol var 2 kere tıklıyoruz yorum yapıp, tıntınıı sesi işitiyoruz, ocağın öbür yanında kitap var tılıyoruz 7 güvercinli yemek tarifi tıntınıı işitiyoruz,tarifi okuyoruz, kitabın arasındaki kağıda tıklayıp tıntnııı işitip okuyoruz, kavanoz ve tabak rafına tıklayıp bakıyoruz, merdivenden yukarı şimdilik çıkamadığımızdan mutfaktan çıkıyoruz.
Kadınla konuşuyoruz, about ingredients seçeneğinin altında sarımsak, mantar, chives,cobnut falan soruyoruz nerede yetişiyor diye..Anlaşılan biz bulacağız kadın güvercinlerle domuzu hazırlamış.. bize her biri için bulabileceğimiz yerleri söylüyor..
Konuşma modundan çıkıp evden ayrılıyoruz.kapının oradaki attan sola bir ileri 2 atın orada kapının sağ yanındaki pembe çiçeği tıklayınca tanımıyoruz ama sol taraftaki küçük çiçeklere tıklayınca chives'mış,toplamış oluyoruz.Tren yoluna kadar gidiyoruz,raylardan uzak dur demişti kadın, rayların yanındaki beyaz çiçeklere tıklıyoruz, yabani sarımsakmış bu yorumu yaptığında almış oluyoruz.Diğer bitkiler için birini tepelerde diğerini kurak yerde mi demişti arayalım..

28 Mart 2010 17:27

Hı sarımsakların arkasındaki küçük ağaç kobnut(bizim fındık) mış heloo falan derken onu da alabildik :(
raven lane lavhasından orta yola girdik, pek bir hızlı yukarı yırmandık, yanda mantar var ama alınmıyor, ortada dikili taşa benzer bişey var tıklıyoruz.
Taşa tıkladıkça dönüyor, 4 yüzlü her yüzünde bir sembol ve üstte bir delik var her yüzde bu delikten farklı manzaralar görünüyor.. sanırım mevsimleri ifade ediyor semboller, altta değirmen taşı gibi yuvarlak yassı taş ta var..Yakın plandan çıkınca büyük mantarların gerisinde küçük mantarları görüp tıklıyoruz, yanına gidip yorumluyor mantarlar alınıyor..
Dikili taş gibi değirmenden sola bir tık gidilince yol yine 3 e ayrılıyor.
Yemeğin acelesi yok, ekranın alt kısmından sola devam ediyorum, bir değirmen taşı daha, ileri gidince bir tane daha ama bunun tahta kolları eksik çeviremiyorum, bir ileri gidince mektubu okuduğumuz yerin arkasındaki kapılı patikadan evin oraya inivermiş oluyoruz..
Gidip yemek yapalım bari..Eve yöneliyoruz, kadın bahçede değil, mutfağa giriyoruz kadın mutfakta.
Kadına tıklayınca malzemeler hazırsa tencereye koy diyor.. bizde konuşma hanesini kapatıyoruz. Tarifte fındık hariç doğranacak fındık için dövülecek deniyordu:ilk tıkladığımız pembe çan çiçeği dışındakileri tek tek doğrama tahtasına koyuyoruz, fındığı da havana koyuyoruz.
Otamatik doğranım invente eklenen malzemeleri ocağa yanaşıp kaynayan tencereye koyacağız, kadın her birine yorum yapıyor, mantar sarımsaki chives ve fındıkları attıktan sonra bir malzeme daha istiyor.. bilmem bişey balm.. yatak odasında resmi varmış gidip bakçaz..
Merdivenden yukarı çıkıyoruz, kapıdan girmeden soldaki baykuş resmine tıklıyoruz,karyolanın başındaki tavşan resmini ve yazıları,katrin robert resimleri ve ağaç resmini yakın plan bakıyoruz,penceredeki resme tıklayınca pencere çevresi yakın plan, sembole tıklıyoruzyaz güneşi,antikalr, kuru çiçekler, ve duvardaki resim balma ait ve nigel hedge de gördüm diyor. iyi bari :) evden çıkıp evin önündeki çiçeklere tıklıyorum, papatya ve hindibadan sonra çiçke değil çalı gibi bir yerde balm diyor nihayet...2 yaprak alıp mutfağa dönüyoruz.
Doğranmayacakmış:) doğrudan tencereye yaklaşın, inventten alın kadını dinleyip tencereye atın..
Rüyamı görüyoruz bilmem bir rüzgar gülü ...rüzgar güneyden doğuya döndü..
Yemek yenmiş o arada.. hehe görmedik nasıl bişey yaf..kadın uyukluyor adam ortada yok..

28 Mart 2010 17:46

Mutfaktan çıkıp sağdaki kapıya gidiyor giriyoruz, adam yer değiştirmiş. Sopa gibi şeyleri tıklayıp alıyoruzi mikroskoba tıklayıncamasa yakın plan, kağıda tıklıyoruz: sembol ve çiçek resmi robertın notu heralde sembollü taş bulmuş karısı rahat bıraksa bu enigmayı çözecek,mikroskoba tıklıyoruz: gürüntüyü sağ ve soldaki düğmelere birer kez tıklayarak netleştiriyoruz, lekekeler kan değil meyve suyu,sembollü kağıdın altında ormanın şemasının olduğu kağıt var tıkladığımızda aynı zamanda not defterimize plan ekleniyor, diğer kağıtlara da tıklıyoruz: biri bulduğumuz kolsuz değirmen taşıyla ilgili diğeri menolit(dikili tek taş) larla ilgili..
Masa yakınplanından çıkıp adama tıklıyoruz ve tüm başlıkları konuşuyoruz..değirmen taşı kırık taş kilise aman tnrım.. güç bela konuşmayı sonlandırmayı başarıp ayrılıyoruz.

28 Mart 2010 18:27

Defterimize işlenen planda ilk değirmen taşı eve en yakın olan görünüyor..
Mektubun olduğu yerin karşısından girip 1 ilerleyince 1. taşımız.. kolları yok. İnventten sopaları alıp taşa tıklıyoruz, sopalar yerleşiyor.. her yüzü çevirip delikten bakıyoruz birtanesinde sanki bir gözbebeği gibi şekil.. kış .. yılın başlangıcı.. bu taşı kış pozisyonunda bırakıyorum( sembolleri çizmediyseniz üstte ve harfi yada 3 üçgen altta dikine 3 çizgi sembolü)
sağa bir ileri 2. değirmen.. bunu da çamdallarının filizi görünür halde ilk bahar yapıyorum ( baklavanın köşelerinden aşağı inen çizgili)
sağa 2 ileri taş bunu yaz yapıyorum ( üstköşede yarım 3 çizgi ışın sola uzanıyor sembolü)
4 taş mushrooms diyor ama orada taş yok arayıp duruyorum raven lane yazısından en sağa da gitmiyor "yolun nereye götürdüğünü bilmiyormuş" planda 2 çıkış arasında 4 taş görünüyor ama ben sadece 3 tane buluyorum alak alakkkk..
Dolanıp dururken 1. taştan yeniden baktım tınınınn sesi ve görüntüde kilise var...4. boşa aradım heralde... kilisenin yeri de plana otomatik eklendi...

28 Mart 2010 18:44

Raven Lane levhasından yukarı sağa ilerliyebiliyoruz şimdi..az ilerleyinca sanki biri var diyor ilerleyerek mezarlığa geliyoruz.
Otomatik günlüğümüz açılıyor.. yapılacak işler yanıtlanacak sorular..gece paranormal aktiviteleri kaydedeceğiz..ee şimdi ne yapacağız???
bir ilerliyoruz, ortada beyaz bir çizgi oluşuyor ama kliseye doğru tıklayınca oyuna devam edebiliyorum :) ohh...

28 Mart 2010 22:09

Gündüz gözüyle kilise kapısı paslı kapalı açılmıyor..Sağa bir tık ileri camlar incildeki hikayeleri temsil ediyor ama kapalı...Diğer pancerler de aynen.. 2 tık sağa ama ıı-hhh arka kapı kapalı...Dekoratif mezar taşı...
Yine Kilise kapısı bu kez soldaki mezar taşı.. agerin miş taş.. okuyoruz ve 3 tac...yine kargalar ve pencereler için aynı yorumlar...
ay bu kez demirli kapıya tıklayarak içeri girdik... Soldaki panoda 4 kağıdı yakın plan okuduk...
kapının koluna tıklayıp giriyoruz masaya tıklıyoruz.. bişey yapılacak... fotograf makinesini dit dit öter durumda masaya koymayı başarıyoruz :D
arkasındaki kitaplıkta kurdeleli kitap kara ölüm... okuyoruz.
ileri pencere vitryları kamera ile görüntü alabiliyoruz bana göre anormal bişey yok... gece mi çekmek gerek şimdi çekmesem mi gece tekrar gelsem???
Bir tık sola, sıraların birinde işlem yapılacak "here" kamerayı çalıştırıyoruz adamın biri yürüyüp gidiyor, aney döndü önümden geçti.... waww
duvara doğru sola.. resim bakmıyor bir aralıktan bir yere geçiyoruz rahip mi bu adam? Adama tıklayıp konuşma başlatıyoruz: bişey kaybetmiş. yardım edebilirmiyim diyoruz.. hehe konuşma başlıkları ekleniyor devam ediyoruz; kaybettiği önemli ama hatırlamıyor :D bana beni anımsattı:D

29 Mart 2010 17:13

Rahiple konuşmayı tamamlayıp, bayraktaki 3 tac a bakıyorum, sonra resmin kamerayla videosunu çekip çıkıyorum.
sağa ekranın altına bir ileri sonra 1 ileri daha .. tabut gibi şeye bakıyoruz, ellere tıklayınca elleri eksik..
raftaki çerçevelere tıklıyoruz, hepsine tıklanmıyor... böcek falan anladım ben...
kamerayla çekiyorum ama anormal bişey görmüyorum en iyisi ben şimdi dışarıyı arayıp gece geleyim şu an kilisenin içi zaman kaybı gibi görünüyor...

29 Mart 2010 18:08

Kiliseden çıkınca soldan arkaya dönüp North yard tabelasına sapıyorum, adamın biri mezar kazıyor sanırım..
Konuşuyoruz, işi bitince yanıt verecek yardım öneriyoruz, kargalar tomu dağıtmış harfleri bulup yerine koyarsak zaman kalacak konuşmaya...
north yardda bir yere ilerleyemiyoruz, dışarıda ararız biz de...
North yarda tabelasından sol aşağı, kargaya tıkla, duvar dibinde büyüteç olan imlece tıkla "m" harfi..
duvarın oradan ortaya ileri mezara tıkla.. m harfini inventten al tak..kargaya tıkla sola devam et...demir parmaklıklı kapıdan kilseye doğru git..yan kapıya doğru ilerle su borusunun dibinde büyütece tıkla.. mezar taşını görmüştük daha önce, borunun alt agzında "t" harfini al.
geri dön haçtaki kargaya tıkla, sola devam et..bir daha sola..
köşede boru var dibinde büyüteç halini alan imlece tıkla, daha önce de görmüştük çöp bişey yok..
sola kilisenin bir yan kapısı daha, kapının dibinde büyüteç olan imlece tıkla:3 tac lı bir kitap ve sanırım"o" harfini al.
inventte kitaba sağ tıkla tomas agerin defteri.. yazıya tıkla birini mi öldürmüş...
ekranın en altından sağa hı ortasında çizgi olan yere geldik:kargalara mezarlara tıklanıyor bişey yok,agaca yakın yolun sağındaki haç başlıklı mezardan "n" harfi alıyoruz.
tekrar kiliseye dönüyoruz,kiliseden içeri girmemizi sağlatyan ana kapının sağ alt kısmında büyüteç "e" harfi alıyoruz.
binanın yanından ileri,north yarda sap bu kez kovaya tıklanıyor, kovadaki sol taraftaki çeneye tıkla altından "h" harfini al.
adama tıklamaya gerek yok yeni başlık açılmamış... tomun mezarına gidip harfleri yerleştiriyoruz."tom henry oliver".
geri dönüp mezar kazıcısı ile konuşuyoruz:ager ailesi ile ilgilisorular bitince gost ile devam ediyoruz, gece kapıyı açık bırakacak bir kaç mum yakacak gece geleceğiz. konuşmayı sonlandırp ayrılıyoruz.
kilise binasına girip fotoğraf makinesine tılıyoruz kamera bişey yakalamış.. fotograf makinesini alıyoruz, acaba video kamerayla çekimlere devam etsem mi geceyi mi beklesem...

29 Mart 2010 19:21

neyse gelmişken çekelim bari, vitraylı camı çekmiştik,camın altındaki resimlerden birini çekiyoruz, tabut üzerindeki heykelde bir süre sonra orb aktivitesi dedi minik bir yuvarlak dolaşıyor,mazarın yanındaki kapak gibi niş gibi şeyi çekmiştik, salonda sıraların orada çekmiş dolaşan adamı görmüştük, rahibin odasında resmi çekmiş gözlerde gariplik var demiştik, archway dekoreted coat of arms dediğimiz yerin alt kısmında rektör listeleri var, here diyor zaten, onları videoya çekiyoruz: tomas agerden başka isim okunmuyor..
Büyüteç ile daha önce gördüklerimize ek olarak: mezar sandukasının alt kısmındaki oymalar eskimiş onları görüyoruz,
mezardan başlarsak 2. sıra yanındaki armayı görüyoruz.
bu kez kapıdan girerkenki panodan perşembe diye vurguladığımız bir kağıdı alabildik, çarşambayla cuma arasında bişey kaybeden rahibe götürüyoruz, otomatik verip konuşuyoruz agerin tüm alt başlıkları, kilise ve tüm alt başlıkları, kilise arazisi ve tüm alt başlıkları bayaaaaaaaaaaaa uzun bir konuşma.

29 Mart 2010 22:06

Ay bu adam beni bayıltacak alandan ayrılamıyorum... araştırmamı tamamlamam lazım diyor.. nereden bileceğim ben ne eksik kaldı??? hehe ne rumuzu olmuşum bir de hihi

30 Mart 2010 23:47

3-4 kere yaptıklarımı tekrarlayıp farklı şeyler denedim, her video çektiğimiz yerde ses kaydı da aldım, rektör listelerinin orada ses kaydı almamıştım sanırım.. 2 sütun arasından video kaydı yaptığımız terde sıraların arasından da ses kaydı aldım sanırım bu da eksikti..
Kiliseden çıktığımda bu kez araştırma tamam dedi oh nihayet.

31 Mart 2010 00:23

Raven lane tabelasına gelince günlüğümüzü okuyoruz otomatikmen..
kasabaya geri dönüyoruz,dönerken yolda tıngırdayan sinyal lambalarının fotografını çekiyoruz.Kuş gözlemcisini yanında turna resmi çekiyoruz, biri ortalamadı, diğerinde kuş görünmüyor.Tam köşede bişey yapacağız dediğim yerde kurbağa var onun resmini çekiyoruz, güzel çıktı...
Nannye rahibin ver dedği duyuruyu vermeye gidiyoruz ama kadın bahçede değil.
Müzeye bakalım açıldı mı? bu kez müzeye girebiliyoruz,prof ogle ile konuşuyoruz uzun uzun,kameraya izin yok, agerleri burada araştırabiliriz vs. bir müze broşürü alıyoruz, otomatik açılıyor ve müzenin planı invente eklenmiş oluyor.

31 Mart 2010 13:09

Girdiğimiz kapının yanındaki saxton müzesi hakkında bir kaç gerçek tablosunu okuyarak başlıyorum, hemen önündeki roma arabalarının örneğine bakıyorum.
Kadın tablosun tıklıyor ama 3 büyüteç tıklayarak havalandırma penceresinden içeri bakıyorum, çekmeceler falan görünüyor.
Dönen maketlere bakıyorum bişey yapılacak işareti var ama camera video se kaydı yapılmıyor , yandaki saxtonun 3 kıralı yazını okuyorum.
Dürbün ve Balık sergilenmiş onlara bakıyorum,
3 kralın yanından sola gidiyorum, 2 tabloya bakıp ileri sağ yapıyorum, İskelet sergidsindeyim,sikelette ses kaydı yapıyorum, dinlemeliyim diyene kadar bekleyin
iskelet sergisine ait duvardaki açıklamayı üst ve alt parçalarını okuyoruz, tlf numarasını yazıyoruz otomatikmen, şapka , orak ve kitap sergilerine bakıyoruz, tıklanıyor açılmıyor, kitapta ager evi ve kilise bilgilerini okuyoruz.
Sola ilerleyip köşedenin sağındaki anglo sakson hazinelerini okuyoruz,Saxton haritasının rsmini çekiyoruz..
koöşedeki saxton evleri tarihini okuyoruzi kaldığımız bina, alt panoda kaldığımız binadaki ölüm olayını okuyoruz, altta plan ve resimlere bakıyoruz 1950 lere kadar denize açılan bir kapı yer varmış gibi sonradan örülmüş gibi bir izlenim..
Gözlüklere bakıp alttaki yazıyı okuyoruz emilynin kırık gözlükleri...
saxton mağaraları yazısını üstlü altlı okuyoruz, emily ile ilişkili efsane gibi...
kadın tablosonun oradan sağa dönüyoruz,sağdaki kadın tablosuna tıklıyoruz, gözlerine tıklayınca bizi izliyor mu ne bişey diyoruz.
Kitaplık bölümüne giriyoruz, fil heykelinin oraya yakın plan, heykelin altındaki kitaplara tıklayıp sadece birini okuyoruz:eski aileler rusetler agerlar ve gurneyler; aynı sırada yeşil kitapta sembolleri görüyoruz.
kitaplığın solunda trilobir fosiline bişey yapmamız gerek ses kontrolü yapıyoruz bişey yok, alttaki bilgi plakasını okuyoruz.
Soal devam ediyoruz,dürbüne bakıp, okuyoruz; helmete ses kontrolü yapıyor, okuyoruz;helmetin yanındaki el işaretine tıklayınca kilse mezarlar vb belgesel film izliyorum uzunca..

31 Mart 2010 13:45

Ortadaki 2 kelebek kolleksiyon masaına tıklanıyor, ama aynı kelebekler..
video odasına giriyoruz, otomatik gösterimi seyrediyoruz,çıkıyoruz kapının üzerindeki kameraya bakıyoruz.
sola ilerliyoruz, hemen geldiğimiz noktada camekan içinde asma ipine bakıp yandaki butona basıyoruz, dinledikten sonra ses kaydı yapıyoruz.
aynı panoda diğer 3 bölmedede nesnelere bakıp düğmelere basığ açıklamalası dinliyoruz.
sağ karşıdaki panodaki 4 bölmedeki nesnlere bakıp, düğmelere basarak açıklamaları dinliyoruz.
Zırha doğru ilerliyoruzi 2 tabloya da bakıyoruz, zırhun arkası gbi parlak mavice düğmeye basıyoruz asansör, biniyoruz 2 ye basın biz zaten 1. kattaymışız:)

31 Mart 2010 14:12

Asansörün yanındaki tabloya tıklıyoruz, zırha doğru ilerleyip tepemizdeki armalara tıklıyoruz,tabaklara tıklıyoruz,tabakların karşısındaki tabloya tıklıyoruz,ilerliyoruz.
Nefertiti büstüne benzeyen şeye tıklayınca "here",ama işlem imleci çıkmıyor yandaki küçük karta tıklıyoruz.
dipteki tabloya tıklıyoruz, işlem imleci,tandaki açıklamayı okuyoruz tree of crows, ses kaydı alıp dinliyoruz, karga sesleri
yandaki ele tıklatıp, karga taç tarot el falı şeytan ruh garip bir belgesel izliyoruz.
geri, asansör düğmesi, asansör, 1. kat, asansörden çık. geldiğimiz yerden geri dönerken dürbünü yanındaki kapıya tıklıyoruz kapıyı çalıyor yanıt yok.
video odasının yanındaki kapıdan giriyoruz, ilk başladığımız yerdeyiz...inşallah müze bitti..IIH çıkmıyor dışarı öğrencek şey varmış daha aminmiş...

31 Mart 2010 14:46

Dışarı çıkabilmek için tüm müzeyi bir kez daha gezdim 68 de ek olarak emily nin gözlüklerinin yanında emilye ait bilgilerin olduğu üst alt 2 panoyu okudum, ve asansörle 0 kata indim, buraya gelmemeliydim diye geri çıktım ve asansöredki tlf düğmesine tıkladım, sonra 1. kata tıkladım asansörden inince müzenin kapanış saati anonsunu duydum.

31 Mart 2010 15:04

Dışarıdayım :D
geri dönerken nanny kapıda değil ama köpeği havlıyor. Eve doğru gidiyorum. kapıda the ark yazıyor.
Kapıya tıklayıp içeri giriyoruz.Bizi bekliyormuş mutfakta; köpeğe tıklıyoruz, radyoya tıklıyoruz, düğmelere dokunmadım çıkamazsam dokunurum :), şömine üzerindeki 2 resme ayrı ayrı tıklıyorum.
Nannye tıklıyorum,radyo(sanki mors gibi tıkırdıyor) resimler falan uzun bir zaman sonra nannyle masadayız ve konuşmaya başlayabiliyoruz..
ilk maddeyle başlıyoruz, alt maddelerde bize bir charm(uğur) veriyor bu gece dikkatli olmalıyız, sonra yine baştaki konuşmaya oradaki 2,3,4 ile rahibin vermemizi istediği kağıdı veriyoruz.
el falımıza bakarak konuşma bittiğinde gece ve dışarıdayız,aya bakarken, kadığımız eve gelmişiz :)

31 Mart 2010 15:47

Otomatikmen yukarı çıkıyoruz, masaya tıklayıp kanıtları bıraktım, yatağa 2 kere tıkladım makasa tıkladım.
uyuduk çan 3 kez çaldı uyandık, günlüğümüze yapılacak işler eklenmiş, okuduk tabi...
Odadan çıktık bir kapı çalınması sesi..
Aşağı inip aradık, banyo kapısını biri açmaya çalışıyor, tıkla, tokmağın altındaki büyütece tıkla anahtar deliğinden bak kimse yok ta ay!..bu ne :))
yakın plandan çıkıp tokmağa tıkladık, kapı açıldı girsem mi:(
içeri girip elketriği açtım, manken silüeti, lavaboda saç var oraya gittim.. İLK kez KORKTUM!
lamba tekrar yanıp sesler kesildiğinde lavabodaki saç yok olmuş.
Aynaya dönüyoruz, bişey yapılacak resim çekiyoruz, aynadaki yansımamız mı biz mi hayalet olduk anlamadım resimden bişey...
küvetteki siyah şeyin resmini çekiyorum, bişey değilmiş...,
girişe dönüyorum sanki biri mi konuşuyor ben mi paranoyaklaştım..Koltuğun videosunda bişey yok ama resmini çekiyorum koltukta biri oturuyor.
sokak kapısına tıklayıp çıkıyoruz, kendiliğinden mektubu okumasa hala kızın mektubu sanır bakmazdım, istasyon şefi bizi çağırıyor bir varlık varmış kapıyı açık bırakacak...bizim mutfak yine yanıp sönüyor ama aldırmıyoruz..
kedinin arkasından okla sağa gidiyoruz, sol ileri, antikacıdan içeri dipteki kapı...
içerisi karanlık gece görüşü için video kamera ile karanlığa ilerliyoruz"here".. duvarda resimler ve kapı resimlere büyüteç, tren resmine büyüteç, saxton yazan yerde ışıksal hareketler görene kadar napıyoruz diye düşünebiliriz :)video kameradan çıkıp bir de resimini çekiyoruz, bu kez personel resmini çektik, değişmiş...
ses kaydı yapıyoruz, dinlemeliyim diyince kaydı kesip dinliyoruz, tren geliyor mu gidiyormu..
sağ sol ileri gişe falan hep aynı yere bakıyoruz, yapçak başka şey yok, çıkıyoruz.
Kiliseye gidecektik yolda istasyonu da kontrol edelim diye düşünüyorum.

31 Mart 2010 16:33

Geri dönüp Bear'e giriyorum bir adamla konuşacaktık günlükteki görev: bardaki adama tıklıyorum,açılan tüm konuşma başlıklarını konuşuyoruz; ilk başlık için kitap veriyor.. sonrakileri de konuşup çıkıyoruz..
bu arada kitaba inventte bakıyoruz..
Mağaralardan çıkıp bataklığa doğru oka tıkladığımızda sanrılar eşiliğinde kendimizi neredeyse istasyonda buluyoruz. Ama istasyonda daha önce gördüğümüz resimlerden başka bir şey yapamıyoruz.
tren yolu boyunca kilse yoluna doğru ilerliyoruz,biri bizi izliyor diyoruz..
sinyal lambasının orada yine duruyor, bu kez tahta düşüyor bir karanlık bize doğru geliyor duman gibi..
kamera falan işe yaramıyor.. durup terimizi siliyoruz charmı kullanmalıyım diyor.. cahrmı alıp karanlığa totuyoruz imleç hedef şeklini alıyor.. karanlıklardan aynı gölge gelip geçiyor, charmın ucu yeşil kırmızı oluyor... haydi bir daha charmı kullanmalıyım diyor bu kez görüntüleri hedefe getirip imlece tıklıyorum.. karanlık giderek küçülüyor.. ve yolumuza devam edebiliyoruz.
raven lane den sapıncaancak 1 tık gidwebiliyoruz 2 tıkta karanlık diyor..video kamera ile devam edeceğiz.
kamerada mezar var çiçek konmuş buradan sola 3, sağa 1 döndüğümde aynı yapıyı görüyorum kilise herhalde burası..
kiliseye doğru yön oku haile gelen oklarla 3-4 tık gidiyorum.
paslı kapalı kapı, çiçekli köşe çiçeğe tıklıyorum var diyor,sola falan derken ön kapıyı buluyorum, demirli kapı kanadının biri açık..
kapıdan giriyoruz oh normal görüş..ilan panosundaki 3 kağıda yine bakıyorum, kapıya tıklayıp giriyorum.
masada bir kitap altında bir mektup,kitabı okuyoruz, şeytani yaratıklar düman yada siyah sis olarak gelirlermiş, pentagramdaki şekli bitkilerle çizip kalbini bulmalıymışız, hızlı olmalıymışız, 5 tür bitki ismi ve yaprağı var..(bu karanlıkta nasıl bulcaksak artık)
mektup kara kalpliden söz ediyor ve yardım için kitabı bırakmış.. (zor bir bölüm karanlıkta tanımadım kilise çevresini bakalım ölüm kalım var mı ucunda)

31 Mart 2010 17:19

Save ettim ne olur ne olmaz :)
masadan ileri doğru bir tık gittiğimizde karşımıza siyah duman çıkıyor.. geri dönüp bitki toplamak lazım.
kapıdan çıkmadan inventoryme bakıyorum, karanlıkta oraya buraya tıklarken 2 tane almışım( listedeki 1 ve 4 ye benziyorlar)
-kapıdan çıkar çıkmaz gece görüşü sağa dönünce mezarın üzerinden sarmaşık alıyoruz
- sola dönüp ileri haçlı mezara doğru bir tık gidiyoruz,sola dönüyoruz, paslı kapalı kapıdayız almadıysanız köşeden yaprak alın, kapının yanında bir tümsek var sola doğru ona tıklayınca 2 el ve siyah duman öksürüyoruz olmedik :)
- Dumandan tam arkana dön 1 tık ileri (2 tık ta olabilir dönmekten başım döndü)sagda önde bir mezar sağ arkada haçlı 2 mezar hemen önümüzde bir dikdörtgen ortasında ağaç kökü kalmış.. 2-3 yaprak onlardan al.
- aynı noktada kiliseye doğru dön sonra sağa 3-4 kere dön, sağda bir sürü dikdörtgen taşın orta önünde üzeri yuvarlakımsı mezar taşının oradaki bitkiden al..
- diğerini gelirken nereden aldım bilmiyorum?..
Bu bitkileri nereye koyacağımızı belmiyorum, siyah kalp dağınık parçalı ama pentağramın merkesizinde kalbi olmalı...ip ucumuz yanlış anlamadıysam bu.. kilsenin etrafına mı dizcez acaba?

31 Mart 2010 17:34

kilise içine dizilmiyor, yanlış diyor.
kilisenin tüm çevresini gezemiyorum heralde oraya da değil..
ya el ve siyah duman görüğümüz yere yada şehre dizeceğiz bu yaprakları bulamadım yardım lazım :((

1 Nisan 2010 11:45

Düşündüklerimi yapamayınca kopya çekmek zorunda kaldım; rusted shut olan değil bir başka kapı daha vardı kilitli olan..Rusted shut olan ve el ile siyah duman çıkan yerden duvar dibinden sola gidip binayı dılanınca karşımıza çıkıyor. o kapıya bitkileri yerleştirmemiz gerekiyormuş.
bitkilerin yerlerini that is not true ile bulabiliyoruz ama 2 bitkiyi koyunca siyah duman beni içine alıyor hızlı olmak gerekiyor...
5 bitkiyi yerleştirince siyah duman gidiyor parlak bir ışık beliriyor.Kapı yine kapalı..
sola devam edip ana kapıdan kiliseye giriyoruz,masanın yanından 1 ileri tıklıyoruz siyah duman yok..
gündüz paranormalleri kaydettiğimiz yerleri tekrar kontrol ediyoruz: tabutta camerada ışıklar ve "o ellerimi aldı, onlar kollarımı aldı sesi", ses kaydı yapıyoruz ama nigel dinlemeliyim demiyor kaset te alamıyoruz.. paslı kapalı kapının orada dumanın çıktığı yerdeki eller bunun mu diye çıkıp elleri almayı deniyoruz: alıyoruz dindinininn.
geri gidip yakın planda inventten elleri alıp yerine koyuyoruz...kamerayla bakıyoruz hala ellerim kollarım diyor..
mezarın hemen arkasındaki taş panonun kamera kaydını yapmıştık, bu kez kamera ses kaydı olmuyor resim çekiyoruz:2 kadın ortada bir arma
mezara yakın 2 sıranın başındaki arma levhasının da resmini çekiyoruz..(işler armaysa bir de rektör listelerine geçişteki kapımsı şeyin tepesinde vardı:bulup onu da çekiyoruz.
mezarın altındaki sanduka kısmında gündüz camera ile 3 şekil görmüştük bu arma resimlerini oraya koymaya çalıyoruz: inventten aldığımız resim doğru yerde yeşeriyor oraya takıyoruz.
videocamerayla bir daha bakıyoruz: yag ve saçla kargalar tarafından yakalandım ağacı ara diyor, ışık kaybolunca kameradan çıkıyoruz, yorum yapıp ay eşliğinde binanın altındaki kumsalda buluyoruz kendimizi.. müzede öğrenecek çok şeyimiz var...

1 Nisan 2010 12:42

otomatik açılan günlüğümüzü okuyor, müzeye gidiyoruz.kapı kapalı, içeri girmek için alternatif yol bulmalıyız.
nannynin evinin kapısından kürek buluyoruz,müzeye dönüp camları kırmayı deniyoruz, olmuyor..
nanny nin evinin karşısındaki yuvarlak ışıklı cama büyüteç tıklıyoruz, işlem imleci, küreği buraya tıklayınca içeri giriyoruz.
sağda raflı dolaba tıklanıyor bir de karşıya gidiliyor.
Dolaptaki raflarda mektup, pil, karga, kurukafa ve tel görüyoruz, pil almış oluyoruz.
gidilecek yöne 1 tık ilerliyoruz: baltaların altında aydınlatma apliklerine bakıyoruz,baltaların yanından sağ ileri okuyla asansöre gidiliyor, asansörün önünde bir imge görüyoruz..
baltalı alanı araştırmadık geri dönüp o alanı tamamlıyoruz:
tuvalatlere giriyoruz "here", köşede çöp kutusuna tıklıyoruz gazeteye tıklıyoruz, okuyoruz eee birlikte yemek yediğimiz kadın ve adam 20 yıl önce ölmüşmüş..
dipteki wc gözü ışık yanıp sönüyor bir kız görünüp kayboluyor.. o kapıya ses ölçümü yapıyoruz aynalı bir köşedeyiz bişey var diyoruz. Aynı kapıya videocamera tıklıyoruz, aynadan görüntü ile konuşuyoruz hayır 1 tık evet 2 tık...tüm konuşma başlıklarını tamamlıyoruz.sonra ses kaydı yapıyoruz ,dinlemeliyiz deyince inventte kasete tıklıyoruz.. gördüğümüz kızın sesi ama ne diyor anlamadım...

1 Nisan 2010 13:53

WC lerden çıkıp karşıya ilerliyorum, 1 mayıs 1953 tarihli saxton panosunu,kapının yanındaki garip şekilli totemi inceliyoruz.
odadan çıkıp wc lerin sağına ilerliyoruz, 3 tablo, mantarlara yakından bakıyoruz.
Sola ilerliyoruz, fotokopi makinesi çalışıyor, kağıt çıkıyor, tıklıyoruz, biri mi var?...
sağdaki lavhaya tıklıyoruz, burada olmamalıydık, sağdaki kapıdan giriyoruz, mönitörler, monitörlerin altındaki kontrol panosuna yaklaşılıyor.
panel monitörü sağında düğmeler, tıkladığımızda müzenin farklı bölümleri, mantar resimli köşede gölge mi geçiyor ne,giriş gişesinin içinde 4581 yazan bir kağıt görünüyor,iskeletli bölmede orak kapağı açılıp kapanıyor iskelet kaybolup dönüyor, 10 görüntüden diğerlerinde bir şey oluyorsa da be fark etmedim...
Kontrol paneli dışında sigorta kutusuna bakabiliyoruz; üzerinde kasa gibi rakamlı kilit var, 4581 i deniyoruz,kapak açılıyor.
yanmış pil ile inventteki pili değiştirince asansörün düğme ışıklarının yanıp söndüğü görünüyor monitörde.
buralardan dönüp asansöre gidiyoruz,asansöre binip 1. kata tıklıyoruz.

1 Nisan 2010 14:36

asma ipinin videosunu resmini çekip ses kaydı yapıyoruz, hiç bir şey.. diyoruz.
helmetin ve trilobitin videosu, resmi ve ses kaydını yapıyoruz.. hiç konuşmadı kısa mı yaptım acaba?
iskeletin video resim ve ses kaydını yapıyoruz, videoda kulak elbise falan görünüyor bu da ne?...resimde de sanki bir yüz var gibi...
3 kralın da sadece resmini çekiyoruz..(gündüz baktığımız her yere yine bakılıyor ama ben sadece farklı işlemleri yazıyorum)
3 kralın sağında yukardaki havalandırma penceresinde lucy ile konuşuyoruz.. öbür kapıda bekliyeceğim diyor otomatik kelebek masalarında buluşuyoruz, bütün başlıkları konuşum emf(ses ölçüm cihazı diyordum elektromanyetik alan ölçüm cihazıymış) lucy ye veriyoruz katkıda bulunacak araştırmalarda...
dürbünün yanında gündüz açamadığımız kapı açık, giriyoruz.

1 Nisan 2010 15:13

Şişelere de kutulara da tıklayınca havalandırma penceresi yakın plana geliyor.
Yerdeki tabllara tıklayınca yakın plan, öndeki tabloya tıklayınca bir plan, lucy bunu aradığını söyledi gerçekte ne arıyordu? diyoruz.
Resimlerin solundaki çekmeceli dolaba büyüteç sonra bir tık daha bir gizli geçit açılıyor.
Kapıdan gir ileri sola, bir odadayız biri burnunu çekiyor duvarda 4 delik 2 sinde büyüteç çıkıyor.
Soldakinde bir tablo ve sandalye.. önünden erişkin gölgesi geçiyor..sağdakinde fanus içinde gözlük ve sandalye..
yerdeki kutuya tıklıyoruz, kitab tıklıyoruz, arasındaki resme ve kupürlere tıklıyoruz,okuyoruz burada bulunmuş çocuk cesedi haberleri...yakın plandan çıkınca arkandaaaaaa...
Odadan çıkıp koridorun sağına ilerliyoruz,başka bir oda borular ve 5 delik...boruların oradaki delikten tekne bölümü görünüyor,soldakinden boru mu merdiven mi bişey görünüyor"bunlar bir yere gidiyor olmalı"..
Odadan çıkıp dönerken telefon çalıyor ve borulu odaya kendiliğimizden dönüyoruz.Boruların üzerindeki delikten bakınca lucy tlf konuşuyor, burada olduğumuzu söylüyor, herzamanki vakitte bilmem bişey kulesine gidecek...
geri geri, kelebek masalarında lucy hanım..tıklıyoruz konuşuyoruz: telefonu inkar ediyor var bişey bunda...
Lucy den ayrılıp asnasöre gidiyoruz,2 katın düğmesine basıyoruz, hayalet kızımız gülüyor ama yine 1 kata dönüyoruz.
tekrar asansöre.. wc ye gidip kızla konuşmayı deneyelim..videocamerayla tuvalet bölmesine tıklıyoruz, ayna karşısındayız.
Canım ya şarkı söylüyor..istediklerini yaptıktan sonra açılan konuşma başlıklarından 1. sinde dikkatli ol cirkin adam seni gözlüyor zarar verecek özetini yapabiliriz.2. başlıkta verity miş adı bizi biliyor o herşeyi söylüyormuş kendisine..3 başlıkta burada kapana kıslmamış, oynamaya geliyormuş, o burada oynamasını söylemiş, o william, bizi duyuyor, bizi yatağımızda mumla yakmaya başımızı son ölümdeki gibi doğramaya mı ne geliyormuş... anlamadım pek.. bir uğultu ve willamınsesi falan derken aktivite bitiyor..

1 Nisan 2010 15:25

Biri wc nin kapısını çalıyor, irkiliyoruz ama çıkıyoruz.
asansöre binip 2. kata çıkıyoruz.
Tree of crows resminin resmini çekip video ile çekim yaparken lucy geliyor.. konuşmalar arkasından video çekimide oluşan şekil şeklin resmini çekiyoruz. lucy gidelim diyor...
müzeye girdiğimiz camın önünde konuşuyoruz.. ve kaldığımız evdeyiz..

1 Nisan 2010 17:32

Mutfaktan gelen sesler üzerine mutfağa gidiyoruz, bişey yok,masadaki deftere tıklıyoruz, içerik değişmiş, okuyoruz... dr black, cristinanın evde şeytan olduğuna inanması..diğer çekmece içeriklerinde değişiklik yok.
mutfaktan çıkınca kapı çalıyor açıyoruz, lucy, konuşup içeri çağırıyoruz.içerdeki konuşmalardan sonra masadaki laptopa tıklıyoruz , konuşuyoruz, 4 kamera kuracağız kameraları lucyye veriyoruz biz pc yi active edeceğiz.
yandaki plan gibi akan şakillere tıklıyoruz.. 4 bölme geliyor ekrana sol üstteki bölmenin ışığına tıklıyoruz lucy banyoda aşagı sağa sola falan komutlarla ayna küvet net şeklide görülecek hale gelince tamam diyor . Bölme2 yatak odası aynı işlemler,3. mutfak,4.merdiven balkony diyorlare ama net grüntü alan kadar lucye talimat veriyoruz.
4 kamera ayarlandı 4 ü birden ekranda sesler renkler falan...En hareketli renklerin olduğu yatak odası görüntüsüne tıklayıp yakın plan alıyoruz, değişiklik var diyor, küçük ekran ile büyük ekran arasındaki farkları bulmaya çalışıyoruz:küçük ekranda yatağın yanında su akma lekesi tıklıyoruz büyük ekranda da tıklıyoruz kare içine alıyor dit dit.. siliniyor küçük ekranda onun yanında çerçeve tıklıyoruz.. ditdit.. belli süre içinde hepsini bulmak lazım sanırım...
küçük ekranı inceliyoruz, dolabın çekmecesi. geyik tablasındaki etiket, geyiğin boynuz gölgesi, su lekesi ve çerceve izi.. bunları büyük ekranda işaretleyince yatağın üzerinde bir ışık adam ağlıyormu ne...
mutfak monitörü yakın plan, orb aktvitesi diyor yuvarlak bişey kapının yanında tıklıyoruz değil.. orb dedikleri büyük ve genelde duvardan mutfak kapısına doğru gidiyorlar 5 tanesini tıklayıp kare içine alınca yüzü duvara dönük bir adam görüyor ve yakın plandan çıkıyoruz.
banyo ve balkon dedikleri yerde sesi çıkmıyor.. quite basıyoruz araştırılacak şey varmış...
yatak odasına tıklıyoruz bir gölge dolaptan kapıya gidiyor 2 kez.. quit ııhh..
balkona bakıyoruz tavandaki camdan gölge geçiyor ama hiç ses çıkartmıyor nigel quit?Cuxs..
mutfak, banyodaki manken koridora gelip yok oluyor..quit?cuks
banyo.. dolabın orada şekil belirip yok oldu.. bir daha mutfak.. manken görünüp yok oldu...
bir çığlık lucy balkonda elektromanyetik alan.. konuşuyoruzlucyle.. güçlendi diyince açılan başlıkları soruyoruz...
hepsi tamamlanınca kapının önündeyiz, lucy emf yi veriyor,hayeletlere falan inanmıyor ne gördüğünü bilmiyor yarın yine deneyeceğiz.
otomatik yatakodasına gidiyoruz, masaya tıklayıp kanıtları koyuyoruz, yatağa tıklıyoruz henüz yatmaya hazır değil, dolaba tıklıyoruz bişey yapamadık, cama tıklıyoruz pencerenin önüne tüm kayıt cihazlarını koyuyor yatabilirmişiz..
Kabuslu bir geceden sonra uyandığımızda günlük planımızı otomatik görüyoruz ve okuyoruz.

1 Nisan 2010 18:22

Ne uzun oyunmuş.. inşallah 3 günde tacı buluruz ve bu gün son günümüz olur!...
pencereden kayıt cihazlarını alıyoruz,teyp ile emf yok, kamera bişey yakalamış diyoruz, resme bakıyorum dolabın orada az gölge mi var? şapkalı biri gibi..
Dolabı açıp bakıyorum, resimlerde ışıklı dairesel dumanlar mı var hareketli yoksa benim sigaramın dumanı mı??
odadan çıkıyoruz 1 tık bir çıtırtı..aşağı iniyoruz, kapıdan gazete ve mektup alıyoruz, inventte okuyoruz: müzeye zorla girilmiş haberi ile tehdit mektubu..
pc ye tıklayıp monitörlere bakıyoruz bişey yok..
banyoyagidiyoruz, küvetten emf yi alıyoruz, buraya nasıl geldi?lavabo aynada bişey yok.
Mutfağa gidiyoruz,sol çakmecede teybi buluyoruz, diğerlerinde değişiklik yok..
Evden çıkıyoruz, nanny yi görüyoruz.
Yanına gidip konuşuyoruz:...lucy kıyı yolunda gidiyormuş...bütün kıyıda baktım lucy falan yok..
kule olarak anımsadığım tek yer bataklıktan gelirkenki yapı.. mağaradan geçip kuleye bir tık gittim lucy kulede bir adamla konuşuyor.
Bataklık yönüne 1 tık ilerleyince kulenin dibinde büyüteç tıklıyoruz, yakın plan lucynin sadece gözlerine kadar görebildiğimiz bir adamla konuşmasını dinliyoruz:..... biz değilmişiz...
Dinleme bitince geri dönüyoruz, yukarı çıkınca nanny ördeklere bişey veriyor.nannye tıklıyoruz, sonra açılan tüm başlıkları konuşuyoruz.bu nesneye bakarmısın seçeneğinde son 3 resmi gösterdim.. ama anlamlı bişey olmadı :( konuşmayı bir şekilde sonlandırıyoruz.
Günlüğe de bakıyoruz kuleden başka belirli bir yer ismi yok,etrafta dolaşıp bilgi toplanacak şeyler,Hardacer (arkeoloğ mağaradaki) izle diyor, neyle devam edeceğiz??

1 Nisan 2010 20:20

Bear, ligthouse, demirci herkesle aynı şeyleri konuştumi börek aldım..
celtics corner'da kedi kaybolmuş(mr tibbs)gözümüzü dört açacağız, yarışma kutusuna kurbağa resmini attım,kitaplıkta ortadaki semboller kitabını açtıktan sonra video fotoğraf makinesi falan olmadı, müzede çektiğimiz sembollü tree of crows resmi oldu, kasaba köy anlamına geliyormuş sembol..
dükkandan çıkıp soldan pınara kadar gittim, köprüden sonraki işlem imlecinde çiçeklerin resmini(tanımlayamadı) çektim..
Döndüm, bu banyodaki aynadaki hayaletin istediği çiçek olabilirmi acaba?
Antikacıda değişik bişey yok, istasyon şefliğinde sandalyeden harita alıyoruz, istasyon şefiyle konuşuyoruz, aplle traini 2. kez dinlemek istemedim belki sonra dedim.
eve uğrayıp aynaya çiçeği tıkladım doğru değilmiş siz UĞRAMAYIN.
evden çıkıp mağaralara doğru..Nannay hala ördeklerle.. tıklıyoruz, açılan konuşma başlıklarında bu nesneye bakarmısınız şeçip çiçek resmini gösteriyoruz.. onun hazine avı için 5 ip ucu her yere dağıtılmış bul diyor 1. ip ucunu veriyor.. çiçeği pasque gibi bir isimle tanımlıyor nadir bulunan mayısa özgü bir çiçek.
inventte clue 1e tıklıyoruz, resim falan yok sadece sayı toplayacağız anlaşılan..(keşke önce çekseymişim resmi şimdi şehri bir daha dolaşacağım :()

1 Nisan 2010 20:38

ha.. Kadından uzaklaşınca clue1 okunuyor.. bir bilmece yanıtı eski tren şefini gösteriyor gibi.. ya ben istasyon şefliğine geri mi döncem yaaa :(

1 Nisan 2010 23:15

Döndük mecburen, hiç konuşmadan resimlere baktım, trenin üzerindeki toplu personel resmini arkasından 2. ip ucunu aldım: old town hall falan diyor.. müzede lucy kızın öldüğünü söylediğimizde old town hall demişti bina için...
Müzeye gidiyoruz, resim çeken çocuğa tıklıyoruz, içeri giriyoruz,prof ogg ile tüm başlıkları konuşuyoruz, iskelete ilişkin sorumuza verdiği yanıtta ağaçlıkta madenden söz ediyor.. içeri giriyor lucyle konuştuğumuz kelebek masasına tıklıyoruz, masa kenarında büyüteç haline gelen imlece tıklıyoruz 3. ip ucu ve ip gibi bir şey alıyoruz..
bir cızırtı başlıyor emf diyoruz, dürbünü ölçüyoruz, dürbünü ödün. almalıymışız, kameralar? kendi görüntümüz kamerada...
dönüp kamera odası yakınındaki kameraya tıklıyoruz, üzerine videocamera koyalım diye ııh..
dürbün ile kamera arsı işlem şekli alıyor imleç.. kapının yanındaki kameraya ip gibi(telmiş) takıyoruz, ucuna kamera yada fotograf makinesi doğru değil..
Oraya buraya tıklarken kameranın altında doğru gidiyoruz, kamera beni görmez diye resim çekiyor..
resmi telin ucuna takıyoruz,teleskoba tıklıyoruz(dürbün deyip durdum) alıyoruz, inventoryde sağ tuş tıklıyoruz, jammed diyor, temizlemek lazım..
olay anlaşılmadan bir koşu çıkıyoruzi demirci bu işi çözer.. gidiyoruz adama tıklayıp ilk maddeyi konuşuyoruz, bırak diyor öğlenden sonra bakacak..
dışarı çıkıp 3. ip ucunu okuyoruz:tepede gözlerden uzakta parlayan kurtarıcımızı bulacaksın.sahte meşalelerden kaçın..ruhunu kurtarmak için saxtonun gerçek ışığını ara diyor...deniz kenarındaki fenere bakçaz sanki..
Domuza böreğimi verip demirciye dönüyorum inşallah yapmıştır, adama tıklıyorum ama konuşmalarda böyle başlık yok ve dürbün falan vermiyor.
deniz fenerine gidiyoruz, varilin üzerinde kağıtla taş var alacam ama nigel kızla konuşmayı seçti :( kız bişeyleri düzeltecek bize Hadden marka volki tolki verdi..
Konuşma bitince varilin üzerinden 4. ip ucunu alıyoruz:efsanenin eski ahalisinin çevrelenmeye gerksinimi yoktur..sss sss. bu yaratığın zehri yoktur gibi bir şey.. yılan mı?nerede yılan şamdan görmüştük?(yorum 53 celtics corner şamdan!)
Evet şamdanın altından 5. ip ucunu alıyoruz.. mağaranın derinliklerinden damlayan sudan bazılarının onu sesini bazılarının su damlalarının sesini duyuşu gibi bir şeyler.. mağaralar da ışıklı hayaletin olduğu derinlik mi? Orayı da bulmak karışık geldi şimdi :(

2 Nisan 2010 00:02

Dönüş yolunda demirciye uğramayın yapmamış daha teleskobu..
Uf mağaraya gidiyoruz, yanımızdan üzerinde 6 yazan bir kağıt uçuyor önümüze önümüze... 5 ip ucu olmayacakmıydı yaw..
karanlıkta videokamerayı alıp tıklıyoruz,ışıklı lanaı buluyoruz, tüm balıkları sesleniyoruz.. sonunda kendini gösteriyor ışık olarak, resim çekemiyorum var diyor, ses yok, emf tamam hala bişey yapılacak...solda taş gibi bir şeyde büyüteç çıkıyor, fotğrfa falan kar etmiyor, aynaya bırakamadığım çiçek resmini oraya koyuyorum yupppiii.. konuşuyor.. bir süre sonra ışık sembolleşmeye başlıyor, geleceğini ara diyor, sembolün resmini çekiyoruz, yakın plandan çıkma eylemi yapmadan da gitmiyor.. özgür artık arkadaşım diye veda ediyor.. uf yaw.
binbir dönerek çıkışı buluyorum, kayanın arkasından 6 nolu kağıdı alıyorum. nanny bize jeton vermeyecek ama öğlenden sonra bizi bekliyor bişey verecek..

2 Nisan 2010 10:13

Mağaradan çıkıyoruz, önümüzden arkeolog Hardacre geçiyor, bu kez onun peşine düşüyoruz.
Biraz zor oluyor ama kaleye giden ilk mağaradan geçince adamı görüp izliyoruz, kaybettiğiniz yerde ekranın altına inen yoldan gidin, Buluyoruz sonunda ve tüm başlıkları konuşuyoruz: abuksubuk işte.. bir gemi düdüğü sesi çıkartan cankurtaran zilinde ve önce onun kolunu bulmamız gerektiğinden söz eden bölüm dışında jeoloji temelli gizemlendirilmiş konuşmalar...
daha önce buralara gelmedik, etrafa da bakalım, sağa, sağa,sağa, ekranın altına, sola ekranın altındaki yengeç sandığına büyüteç, ölü balıklar,sandığın sağ alt köşesinde imleç değişince tıkla arkamızdan çekilmiş trende? bir resmimiz sola kayıklara ve lambalara döndük..
Bu kez yine sağa,sağa,sağa,sağa bir çapa görüyoruz, çapaya doğru, karşımızda çan, paslanmış, alt kısmına tıklayınca kolun takılacağı yer..
sağa devam edip fıçılardan dönünce bir çapa daha..çapaya doğru gelince sanki karşıda mağara girişi, büyütece tıkla çöp yığını,çöp yığını içine imlecin al şekline geldiği 4 yere tıklayınca kol ortaya çıkıyor alıyoruz.
geri dönüp çan kulesinde kolun yere takılacağı yere tıklıyoruz, çan çalışmaya başlayıp çalıyor.
çandan sola devam edince sandıkların orada büyüteç, tıklıyoruz, şişe, tıklıyoruz şişeden bir kaptanın rsmi çıkıyor, buradan ilerlenemiyor geri dönüyoruz(dönüp duruyorum hep çana çıkıyorum kayboldum :))

2 Nisan 2010 10:37

Çana her geldiğimde kol inventtetakıp çanı çalıyorum, kol niye bende kalıyor bilemedim...
bir yere gelip büyütece tıkladım kayalar garip ses ekoları gibi bişey dedi sonra imlecim kayboldu,5 dk bekliyorum.. sanırım son saveden yeniden oynamam gerekecek :(

2 Nisan 2010 11:31

2. kez aynı yeri aynı sırayla oynadım yine imlecim kayboldu.
3. oynayışımda çanı çaldıktan sonra bayır aşağı inip çapadan ileri sağa gittim "eko"dan söz etti,büyütece tıkladım kayalar ve sese ilişkin yorumları tekrarladı, tekrar çanı çalıp yine geldim donacakmı diye bu kez helmetli bir halüsinasyon gördüm.
sanırım oyundaki linearliği bozduğumdan imlecim yok oluyormuş..
şimdi gidip şişedeki resmi görsem mi görmesem mi:)???

2 Nisan 2010 11:51

bir tık geri geliyoruz, hearacre ile karşılaşıyoruz, tüm başlıkları konuşuyoruz.
inatla gidip şişedeki reme bakıyorum, ayrılamıyorum.. araştırılacak şeyler varmış...
haedacre eşyelerımdan uzak dur dedi ama gidip eşyalarına bakıyorum, teodolite tıklanıyor, yakın planda bir tık daha, kayalıklarda bir haç var diyor, bir tık daha saxton mağaralarının girişi diyor,bir tık daha old net store diyor, yakın plan bakıyor, lucy bişey arıyor sanki...
nigelin durup durup yorumu bitsin derken AYYY!
headacre bizi kovuyor:)
kayıkların orada lucy walki tolki den sesleniyor, inventte tolkiye sağ tıklıyoruz.
otomatik konuşmanın arkasından ilk başlığı konuşuyoruz.
Net hut tayız ilk kez geliyoruz buraya sanki.

2 Nisan 2010 13:50

İleri doğru büyüteç tıklayıp, bakıyor, sonra Lucy nin yanına gidiyoruz.Konuşuyoruz; kandan söz ediyor, az önce baktığımız yer, tekrar bakınca bu kez kanları görüyoruz...
eskiden balıkçıların kullandığı yere giriş yolu bulmaya çalışacağız.
Aşağıdaki açık kapıdan giriyoruz;pencerede az ışık giriyor diyor, mumda kibritsiz işe yaramaz diyor , bir dürü yere tıklanıyor ama hepsi çöp yaramaz..
Çıkıp tüm konuşmaları yapıyoruz Lucy ile videokamerayı veriyoruz, aşağı inip azıcık daha bakacağım diyoruz..
aşağı inip içeri giriyoruz, bir takım gürültüler, lucy sesleniyor içeri girmenin yolunu bulmuş... otomatik konuşmalar.. bitmesini bekliyoruz.
derken pencerenin kapağını tutan çubuk düşüyor karanlıkta kalıyoruz.
Lucy kamerayla gelecek, açılan konuşma başlıklarından lcd yi aç kamera çalışırı seçiyoruz.. kamerada görüntümüz..
BU kez LUCY olduk, çöpler arasında yol var diyor ve tarif ediyoruz; head forward turn left, head forward, turn right, head worward ve siyah duman... aynı şekilde nigeli kapıya doğru yönlendiriyoruz duman da o tarafa kayıyor..tekrar nigeli arka boşluğa ve balkona doğru yönlendiriyoruz.
Hareket etme bişey geliyor, bana geliyor lucy ne yapayım diye sorıyor.. balkonun diğer yanına kaç dedim ama yakalandı.. karanlık ekran ama sesler...
sonra tekrar yeşil ekran, lucy iyiyim diyor..
duman yine nigel'in arkasında.. nereye hareket edeyim diyor
Lucy olarak yönlendireceğiz,sağa sağa ileri, solai ileri sola, ileri ileri run nigel dediğimizde..Tekrar Nigel olup yanımısdaki zincire tıklıyoruz, sağdaki ters t gibi sarkan kola tıklıyoruz, pencere açılıyor.. tıslama sesiyle dumandan kurtuluyoruz..
BU bölüm heyecanlıydı :D

2 Nisan 2010 14:30

Krmızı yağ kutularına tıklıyoruz, yakın planda mr tibbs in tasmasını buluyoruz,bakıp bırakıyoruz.
araştıracağız;önümüzdeki yokuştan iniyoruz,bir kapı..kapı çalınıyor, itiliyor, kedi miyavlıyor..
Kapıya büyüteç tıklıyor, sürgüye de tıklıyoruz, çok yavaşşşşş açılıyor.
İçeri giriyoruz, kapı arkamızdan kapanıyor. Dört beş kedi asılmış tıklıyoruz, derileri yüzülmüş.
Kapının yanındaki resimlere bakıyoruz bi ve lucy nin resimleri...sol en üsteki resmimizin altından kırmızı anahtar çıkıyor alıyoruz.
Kedilerin arkasına doğru ilerliyoruz..iğğğ..soldakiler kanlı aletler.. sağdaki kitaplığa tıklıyoruz;üst ve oeta rafta birer anatomi kitabına tıklayıp bakıyoruz.
Kanlı masaya tıklıyoruz;sanırım mr tibbs..
masanın sol altına tıklıyoruz, çekmeceler,2 çekmecede anahtar deliği var, kırmızı anahtarı inventten alıp deliğe tıklıyoruz.
çekmece açılırken, kapı kendiliğinden sürgüleniyor, çekmedeki kanlı oraktan, sinekler mi ne bişeyler yayılıyor, hızlı olmalıyım diyor nigel..
kapıya gidiyoruz,resimdeki adam kırmızı gözleri... sesleniyor içerde kilitli kaldım diye.. Volkiden Lucy nin sesi geliyor,inventte tolkiye sağ tıklıyoruz, açılan konuşma başlığından birine tıklıyoruz, lucy yardıma geliyor..
Adamın kırmızı gözleri.. sinek falan yokmuş...
otomatik konuşmalar, lucy resimleri çekecek kanıt olarak, biz de etrafa bakacağız.
kitaplıktan 3 taclı kitap alıyoruz:frederic ager'in günlüğü okuyoruz.
Çekmecede orak yok, 2 kitap var tıklıyoruz, yazılara da büyüteçle tıklıyor, Nigel'ın yorumlarını işitiyoruz.
4 adamlı tabloya tıklıyoruz, değişmiş, 2 si kara ve parçalanmışşş gözlere bakamıyoruz nefret dolu..
gidip Lcy ile tüm başlıkları konuşuyoruz, polise haber verelim diyoruz.
Dışarıdayız, alex (yerel gazeteci) lucy nin kardeşiymiş ve polis detektifiymiş.. tüm başlıkları konuşarak devam ediyoruz.Lucy kardeşine haber verirken ben nanny noah a gidip çay içip dinleneceğim :D

2 Nisan 2010 15:24

içeri girince Nannye bir kez tıklayıp konuşma pencereleri açılana kadar bekliyoruz, açılan tüm başlıkları konuşuyoruz.
mayıs günü için 142 numaralı bir bilet veriyor,
çay falımıza bakıyor, kedi kötü arkadaş, karga ölüm demekmiş :D
Nannynin evinden çıkıyoruz,yolda bişey olacak eve gidip yat dedi yarın mayıs günü..
eve yakın merdiven tepesinde demirci tawnnyi görüp tıklıyoruz, tüm başlıkları konuşuyoruz, teleskop için yarın gel diyor.
evimize gidiyoruz,doğru yatak odasına çıkıyor..masaya tıklıyoruz, kanıtları bıraktım diyor.. haritaya tıklayınca açılıyor işlem işareti halinde imleç te ne yapacağız?
yatağa tıklıyoruz, makas, tıklıyoruz, yatıyoruz..
Çan 3 kere çalıyor, tlf sesiyle uyanıyoruz; günlüğümüz açılıyor, yapılacak görevler...
Aşağı inip tlf açıyoruz, öbür dünyadan gelen sesler gibi, yazılmadığından bişey anlamadım...
Telefono kapatınca çevresel hareketliliği izlemeliyim diyoruz,pc ye tıklıyoruz..
yatak odasında tekerlekli sandalye yatağın yanında belirip kayboluyor, sonra devrilmiş olarak görünüp yok oluyor.
Balcony dedikleri merdiven kısmına tıklıyoruz, ekranda koordinat sistemine benzer bir şey: kamera extra ses yakalamış,akranda bazı yerlere tıklayınca koordinat sistemi kayıyor bazı noktalara kaymıyor..defalarca bu noktalara tıkladım farklı sıralarla tıkladım.. sanırım son sıralamamı tekrar etti (en yukarı, en aşağı, en sola, orta, en sağ, sağın üzeri) ve Nigel tercüme etti "evil lives within the wall"yanılmıyorsam..
banyo ve mutfakta bişey görmedimmerdivenin ışıkları aktifleşti o ekran bölümüne tıkladım bir kapı sesi duydum galiba,
ana ekranda mutfak göstergeleri hareketlendi o bölüme tıkladım bizim tekerlekli sandalye..çarpı
banyo hareketlendi, banyo bölümü, orb aktivitesi soldan sağa giden büyük yuvarlaklar orb diğerleri toz. 5 tanesini tıklayıp kare içine alınca lavaboda çıplak bir kadın ağlıyor..
quitlerden birine tıklayıp pc başından kalkıyoruz, aktif yerleri kontrol edelim bu adam nasılsa hiç korkmuyor...

2 Nisan 2010 16:03

Banyo kapısıona gelince LUcy volkide, biz de tolkiye sağ tıklıyoruz. Kapıdaymış,az konuşup deney için içeri alıyoruz.
Lucy pc nin başında..Nigel olarak banyoya girip emf ölçümü yapıyoruz, helozonumsu ışık ve bir kadın ağlama sesi, Lucy aktiviteyi haber veriyor, gitti..
Koridordayız, haydi mutfağa..mutfağa girdiğimizde monitör görüntüsünde değiliz umarım olmaması gereken bir şey yapmıyorumdur.. masadaki deftere tıklıyorum değişmiş, okuyorum, el isi var.çekmecelere bakıyoruz, değişik bir şey yok..
koridorda duvara gidiyoruz, monitördeyiz..Mutfakta siyah duman.. lucy ile otomatik konuşmalar..gidiyor deyince normal görüntü çığlığımsı sesler...(mutfağa uğramayın değişen bişey yok)
dönüp merdivenleri çıkıyoruz, nigel olarak..merdivenlerde normal görüntüde olduğumuzdan yatak odasına devam..
yatak odasında monitör görüntüsü,dolabın kapakları açılıyor, sonra çekmece kapaklar açılıp kapanıyor.. nigel olağan sorularını soruyor..sakinleşen dolabın alt çekmecesi açılıyor.. gitti, dışarı çıkıyoruz..
balkon dedikleri yerdeyken lucy balkon kamerasında bişey olduğunu söylüyor..aşağı gel diyor aşağı doğru bakarken monitör.. ışık, ip ve asılmış bir adam büstü gibi, hırıltılar..Lucy resim çek diyor daha iyi fikrimiz varmış ekranı izlemeye devam et diyoruz, lucynin yanındayız.. gidip görüntüyü mü kontrol edeceğiz yine.. ben öyle yapçam yanlışsa düzeltirim.normal görüntüdeyiz gölge falan göremiyoruz, camın önüne kamera koymaya çalışıyoruz olmuyor,
yukarı doğru büyüteç tıklıyoruz, kalasta işlem imleci video kamera yapıyoruz, ip;
kameradan resim alamadık, kamerayı kapatıp kalasın resmini çekiyoruz, ip,
ses kaydı yaparken tekrar monitördeyiz, şekil ışıklar sesler.. giderek yok oluyor.
Aşagıda Lucynin yanındayız evp diye bişey soruyoruz(şimdi öğreneceğim oyuna dönünce)normal olmayan sesleri normale yakın dinlemeymiş..
kaseti çalıştırıyorlar- three-four-one-eightsssssss diyor galiba.. 3418.. onlarda sayı duymuşlar da söylemiyorlar, koordinat mı başka bişeymi diyorlar...
Neyse Lucy yoruldu, uyuyacak, pc kapatıp dışarılarda geçiriyoruz. içeri girince save edip mola veriyorum..BU OYUNUN SONU YOK MUDUR?

2 Nisan 2010 17:43

otomatik yatak odasına gidiyoruz, cama elektronikleri masaya kanıtları koyup yatıyoruz.. rüyamızda agerların resmindeyiz anam hayalet olduk..
yataktan kalkıyoruz maddede ve zamanda tuhaflık var ve hayaletiz, şeffafız ya...
elektronikler yok, prncereden bakıyoruz, hiç bir şey sadece boşluk
merdivenlerden iniyoruz,bir kadın sesi,koridora ilerliyoruz(banyo ve mutfağagiremiyoruz) sondaki duvara gidiyoruz.
Siyah duman geliyor, ses daha yükseliyor diyoruz.. Beyaz ekrannn..
oh rüyaymış, şimdi normal uyanıyoruz,günlüğümüz açılıyor, okuyoruz..
masada makas yok, camda yine 2 alet yok, resime bakıyoruz,aney 3 tane kara şapkalı adam...
Sokak kapısından yine gazete ve mektup alıp inventte okuyoruz:çarpıtılmış kedi haberi, halen ölü olduğumuza dair tehdit..
Banyoya gidiyoruz, küvet,eyna ve lavaboda değişiklik yok dolap rafından teybi alıyoruz.
Mtfağa UĞRAMAYIN yeni bişey yok.
Koridorun sonuna gidiyoruz, gizli kapı döküntüler arasında açılmış..
kapıdan giriyoruz, eskiden yalıymış sanırım burası lağım mı ne..suya tıklıyoruz:durgun
tam arkamızdaki al işaretli imleçle tıklıyoruz, ışık yanıyor sağda kasa gibi bir şey..
kasaya tıklıyoruz, kapaktaki baklava şekline tıklıyoruz, rakamlı kilit..
3418 ve göbekteki kareye tıklayınca açıldı.. kapakta kadın resmi,resme tıklayıp yakın planda resmini çekip videocam yapınca yine bir sembol..sembolün de resmini çekiyoruz.
kasanın üst gözüne tıklıyoruz emf aletimiz ?alıyoruz,eduardo mollinanın günlüğünü okuyoruzi intihardan önceki son kaydı olmalı..tabancaya tıklıyoruz ama almıyor..
geri plan yapıyoruz,ahşap merdivenin altındaki büyütece tıklıyoruz, duvarla örülmüş dok kemeri..
geri dönüp evden çıkıyoruz..mavi gökyüzü benim içimi açtı doğrusu...
Mayıs günü anonsları eşliğinde kumsala iniyoruz.. burada etkinlikler..
Beslediğimiz domuz kızarıyor yazık ya.. demirci toma tıklayıp tüm başlıkları konuşuyoruz,yandaki fiyat listesine tıklayıp okuyoruz.
sola gidiyorum,kukla şovu panosunu ve kuklalara az bakıyorum.
sola,gost train başındaki lucymiş,ilk başlığı konuşuyoruz,terne biniyoruz, inince sohbete devam,sustuklarında lucye tıklayıp konuşmaları tamamlayın gece celtics cornerda buluşacağız...
sola mystic morgan karavanı,ejderhalı panoyu okuyoruz, arkadaki panoda harita ve 1 yazan kağıtlar olan pano,1-2 kağıda tıklıyorum hep clue 1 deki yazı..
panonun altında lucky deep yazan fıçı,fıçıda kağıtlar tıkladıkça içinden bişey çıkıyor ama almayıp bırakıyoruz, kaşığı bulana kadar tıklayın kaşığı alıyor, sanırım gümüş(ejderhalı pano).
karavandan içeri giriyoruz,tanışma sözcükleri arkasından kaşığı eline veriyoruz.Kristal küreden anlatıyor, biz de bişeyler görüyoruz yaneee, soru başlıkları açılıyor,hepsini soruyoruz, tacın peşini bırakmamız lazım galiba ama ölmeyecekmişiz uzun ve çok maceralı yaşayacakmışız. kürede dok ark gibi birşeylerden falan da geçiyoruz..
karavandan çıkıyoruz, anonsata 142 nin kazandığı ilan ediliyor, biz kazandık ta ne kazandık acaba:D
Sola, ah raffle yazan stand soralım ne kazandık..müzedeki prof. lighthose tablosu kazandık, konuşma başlıkları açılıyor devam konuşmaya..adam biliyor teleskobun bizde olduğunu bence teleskop müzeye geri dönerse sorun yokmuş.. tüm gün müze de kapalıymış..
yandaki standda Nanny onunla da konuşuyoruz,veda sözcüğümüzde bizi uyarıyor, geleceğimizde gördüğünün hepsi söylediği kadar değilmiş..
sola devam edince domuzun yanındayız, toma tıklayıp 1.seçenek ile teleskobu soruyoruz, alıyoruz.
Bu teleskobu nerede kullansak ki??

2 Nisan 2010 20:39

Panayırda işim bitti, celtics cornera gidip kedi için üzüntümüzü söyleyelim bir de son sembollerin anlamına bakalım, biri kasaba/ köy anlamı taşıyordu.
celtiks cornerda konuşma serçeneklerinden alex ve sembolizm ile ilgili olanları konuşuyorum.
kitaplıktaki sembol kitabını açıp son sembolü koyuyorum, büyük bataklık/çayırlık anlamında, mağarada çektiğimiz ise göz anlamını taşıyormuş.
anlamlı bir cümle oluşmuyor..
yakınken fenere gidiyorum, fenere bişey yapılacak, tabloyu takmayı deniyorum, ıı-h, dürbünle fenere tıklıyorum, arkasına geçip uzun üzün gökyüzüne bakıyoruz.
yakın plandan çıkığ inventten teleskobu alıp bu kez sola denize tıklıyorum , haçlı bir mezar ve bilmem bişey klisesi"sonunda buldum" diyoruz.
teleskopla sağa denize tıklayınca liman bear vs.
fenerden ayrılıp, su kaynağına çiçek resmini çektiğimiz yöne doğru gidiyoruz, bu kez sola tıklayınca köprüyü geçiyoruz.
teleskopta gördüğümüz haçlı anıttayız.büyüteç tıklayıp okuyoruz şükran anıtı anlamında bişey yazıyor.
sola devam ediyoruz, kilise..ssate tıklıyoruz ..
saatin altındaki oka tıklıyoruz, kapıdayız,kapı kilitli işlem yapılacak,anahtar deliği bile yok..
sola 1 tıklayınca kule ile bina arasındaki okla ilerliyoruz.
önünde birkaç sandığın olduğu kemerli bir girişteyiz, giriyoruz,bahçe çıkışı gibi olandan değil binaya girilen kapıdan giriyoruz.
sağa okuyla devam ediyoruz,karşıda org var.. kitaplarda mı okuduk, mezar kazıcı mı anlattı william agerın yaptığı org mu bu.
Orga ilerliyoruz, büyüteç tıklıyoruz,bir kaç tuşa basıyoruz ses seda çıkmıyor.
yandaki okla ilerliyoruz boruların falan olduğu dar bir koridor,ileri.. karşı boruda kol takılacak bir yere benziyen bir delik var..
geri dönüyoruz,kilisenin içine doğru 1 ileri 3.sırada büyüteç, tıkla:fare kapanı, bişey yapılacak, yakın plandan çık.
kapıya doğru 1 ileri,sola1 ileri, gramaofon ve kızda büyüteç tıkla, kız sayı sayıyor..kardeşi timmyle saklambaç oynuyormuş..açılan konuşma başlıklarını konuşuyoruz.
thomasmış timmy, babasının babasının ismi bunlar agerlerden mi???
2. sorumuzun yanıtınsdan sonra dıdınının ama invente bakamıyoruz, konuşmayı sürdürüyoruz..
2.altbaşlıkta taş tabletin çözüm yardımını istiyor nancy o zaman da dın dınının..
kuleye çıktınızmı, timmynin bulduğu anahtar nerede şeklindeki konuşma sonucunda taştabletteki bilmeceyi çöz anahtarı al diyor o zaman dın dınınınnn.
ya kıza sen hayaletsin dedik ya...neyse devam edelim konuşmaya..evi londrada savaşın bitmesini bekliyor.
fransa-belçika savaşı asırlar önce bitmiş.. konuşmaya devam..kardeşi dışarıda saklanırmış.. bir şekilde konuşmayı bitirebildik.
sola devam edince sağda sırada orga ait bilgilerin olduğu kitaba tıklıyoruz,Nataniel Ager yapmış, tuşlara alfabetik betimleme yapılmış,papatyalara da tıklayıp geri dönüp kiliseden çıkıyoruz.

2 Nisan 2010 20:58

Girdiğimiz kapının karşısından çıkıyoruz amaa...ileri (yırtık gibi görünen çatının orada çıkıyor ok) küçük kübecikte büyüteç tıklıyoruz, mavi gözler..
Timmy ile konuşuyoruz,şimdilik hoşçakal..
nereye gidiyoruz ki? etrafa bakalım..
2 tık sola geri gidince merdivende bir adam çatı onarıyor, tıklıyoruz, russet diyoruz mezarkazıcıydı sanırım bu adam..
açılan konu başlıklarını konuşuyoruz,son sözleri bilmece gibi solgun hanımefendi beni gözlüyormuş, bu gün onun ve benim günümmüş... ne demek şimdi bu?
geri gidip kiliseye girediğimiz kapıdan yola çıkınca sağda duvarda bir sembol var. tıklayınca yazılar okunabilir oluyor..okuyoruz görürsek..

2 Nisan 2010 22:16

geri dönüp russettan soruyoruz taştaki yazıyı, oku diyor..
geri gidip taşa tıklıyoruz, günlüğümüzü inventten alıp taşa tıklayınca not almış oluyoruz, okunuyor şimdi :)
gidip russeta okuyoruz,yanda satır satır yazıyor ,bir satıra tıklıyoruz, russet çeviriyor,sonra diğerine .. bitince yanıtı kendin bul diyor,dın dınınınn bilmecenin orjinaline russetın söylediklerini de yazmışız inventte...
Klübeye gidip timmy ile birlikte bilmeceyi çözmeye çalışıyoruz, 3 satırdan sonra senin sıran diyor, inventten kağıdı alıp yüzüne tıklıyoruz, yeni 3 satır..satırlara tıkladıkça timmy okuyor biz fikir yürütüyoruz..
Bilmeceyi çözüyoruz swallow-kırlangıç, anahtarı veriyor, kulede yuvaları vermış...
Nancye anahtarı aldığımı söylemek istiyorum, kiliseye girip nancye tıklıyorum,otomatik konuşmada yardım isteği ardından açılan konuları konuşuyoruz:Ager bunları kayalardan denize itmiş herhalde.. sanırım babasından bir mektup getirirsek gidebilecek..:(
kiliseden çıkıp saatli kuleye gidiyoruz,inventten timmyden aldığımız anahtarı alıp kapıya tıklıyoruz, içerdeyiz.
yerde kitaplar var, büyüteç, yakın plan biri tavşanlı diğeri kolunda şahin olan bir adamlı 2 mayısa özgü kitap okuyoruz.
masada bir alet var onarılacak, ama elimizde ona ait olacak parça yok.
aşağı ve yukarı merdivenler var, yukarı çıkıyorum, kuş ve yuvası için;kuş ta yok yuva da..
Kule kenar taşlarında işlem imleci teleskopla tıklıyorum,(hangisine tıklarsanız tıklayın hep aynı görüntü vesözler) anıtın orada biri var kim?
İnip anıta gidiyoruz. adam yok. büyüteç tıklıyoruz bu kez mektup kazınmış levha okunuyor.
İnventten not defterimizi alıp yazıya tıklıyoruz, kopyasını almış oluyoruz.
Doğru Nancye gidiyorum kilsede değil, timmye gidiyorum,klübenin kapısındaki Nancye mektubu inventten alıp tıklıyorum, otomatik konuşmalar..
nancynin kardeşiyle konuşmaları..mektubu okuması (ağlamaklı oldum) ve özgürler...

2 Nisan 2010 22:52

Bu Russetta hiç bir şeyi anormal karşılamıyor, yorumunu dinleyip kuleye geri gidiyoruz.
Bu kez merdivenden aşağı iniyoruz, direksiyona benzer bişey tıklıyor alıyoruz,kağıtlara tıkladım sanıyorum, kapı yakın planda..
Kapıda 5 tane basılacak buton var,farklı sırayle bastım bir kaç kez açılmadı, yukarı demir çubuklara tıklayınca yakın plan bişey yok.
Yukarı çıkıp makineye bir daha bakıyorum, aldığımız direksiyon gibi şey buranın değil, sanırım orgun oradaki boruya takılacak..
Çıkıp Russetten sorsak mı?Russeta gidip tıklıyoruz, sorabilirmiyim, yardım,açılan başlıklarda kuledeki makine ve kapı ile ilgili seçenekleri sırayla tıklıyoruz.
makine eski buhar makinesi,orgun gücü ile çalıştığından hiç kullanılmamış, lanet yüzünden kimse orgu çalmamış...kapı da makineyle ilişkili, kapının arkasındada bir mezar var gitme..
kulübeye bakıyoruz, kapı şifresi falan varmı diye.. 3 taclı bir kitap ile gaz bidonu alıp çıkıyoruz.
inventte kitabı okuyoruz,Natania(orgu yapan) Ager'ın günlüğü..arılarca sokulan yılan resi gibi bir şey adiyez,d falan harfler var seyrek..orgun çalmasıyla ve şeytani lordlarla ilgili şiir gibi bir şey..kilise sallanacak falan..
Kuleye gidp makineye tıklıyoruz,yakın planda gaz tenekesi ile kapağa tıklıyoruz.
Silindir şeklilli bölümün altındaki üstteki düğmeyi itiyoruz,buhar çıkmaya başladı.
Aşağı inip kapıya tıklıyoruz,yakın planda düğmelere basıyoruz, sağ üstteki açılma sesi veriyor diğerleri boş..
sanırım hepsinin açılma sesi vereceği sıralamayı bulacağız.. haydiii kolay gelsin!

2 Nisan 2010 23:27

Sağ üst, sol alt...orta..sağ alt sol üst.. açıldı..
İçeri giriyoruz,solda mumlara tıkla,ileri karanlık diye dönüyor, videokamera ile ileri :D
2 ileri :D 3 ileri sembolik images...dediği yerden sola ileri anam videokameraya taş atıyorlar!..ileri ileri derken başladığımız noktaya döndük..
yine video kamerayla başlayalım farklı yol izleyelim,2 ileri :D de sağa dön ileri :D
Bir tabut!Vebalı olarak işaretlenmiş.
sağa sola duvarlara bakarak dolanıyoruz, duvarlarda resimler olan bir bölüm, karganın gözü parlak, başka bölümde aslan başlı kapı tokmakları olan çift kapaklı yerler, boş nişler, taç kabartması ve kadehler olan nişin orada dikçe duran bir tabut daha var, onun arkasında nişte yatay duran tabutta işlem imleci çıkıyor, resim falan olmuyor, kenarda çıkıyor bunu açmak lazım galiba.
Dolaştığım yerlerde crowbar falan hiç görmedim, işe yarayacak bir şey bulmalı, şamdanlı bir yerde demir kapılara tıklayınca biri bizi izliyor diyoruz.... başım döndü dolaşmaktan,ara arada taşlar çarpıyor,yolumu yitirdim, başladığımız yere çıktım yine..

3 Nisan 2010 14:04

Videokamerayla her 1 ilerlemede sağa sola bakarak yeniden başlıyoruz,
3yada 4 tık ıleride demir kapıların orada yerde 2 dairesel avize parçasından sonraki demir kapıda biri karanlıkta bizi izliyor dediğimiz kapıdan sonraki demir kapıya büyüteç tıkladığımızda yerde ayaklı mumluk parçalarından kıvrımlı bir demir çubuk alıyoruz.
Çubuğu alıp yakın plandan çıkıp sağa ileri yapınca açacağımız tabut karşımızda.
inventten demir çubuğu alıp tabutun kenarına tıklıyoruz, ölünün sarıldığı kitaba tıklıyoruz; alıp okuyoruz "ölünün dansı" ayın ölüye ya da oraka yada yanıp sönen ay la ilgili sonuçlar yazılı..
yakın plandan çıkıyoruz, kitap ölüyle kalıyor.
sağa dönüp ileri ileri yan duvarda aslan tokmaklı kapaklı yer,bunların karşısında 3 resim hepsini üzerinde ay var..
yakın plan tıklıyoruz;imlaç al işareti resimlere tıklayınca dönüyorlar.
"ölülerin dansı" şiirindeki sıraya dizmeye çalışıyoruz:1 resimde ay hila şeklinde, 2 sinde orak gibi ince, 3 sünde yanıp sönen ay yok ama dolun ay sisli gibi olduğunda resimler dönüp ilk halini alıyor ve yer sarsılmaya başlıyor...
Otomatik olarak aslan tokmaklı 2 kapaklı duvara dönüyoruz,açılmış..
Giriyoruz,1 tık ileri bir güç ilerlememizi engelliyor, çıkıyoruz..mezar odasından ve kuleden de çıkıyoruz.
Kilisedeki yer sarsıldıktan sonra orgun boruları ötecek diye bişeylerin olduğu kitaba göre davranıp orga bakmaya gidiyoruz.

3 Nisan 2010 14:14

Borulardan buharlar çıkıyor ama org çalmıyor..
yandaki dar koridordan ilerleyip elimizdeki direksiyon biçimli şeyi takmak istiyoruz da sıcak buhar zamanlama falan diyor geçmiyor.
alttaraftan çıkan 1 buhar kesildiğinde ileri tıklıyoruz, geçmeye başlıyor, koridor sonunda borudaki deliğe tıklıyoruzi inventten direksiyon biçimli şeyi alıp tıklıyoruz, vana oluyor, vanaya tıklıyoruz..Orgun sesi geldi...
Geri gelip orga tıklıyoruz, yakın plan, tuşlara tıklıyorum ses geliyor ama bişey olmuyor.. sırası olmalı kitaba bakalım...

3 Nisan 2010 16:55

Gramofonun orada gördüğümüz kitaptaki klavyeyi defterime çizdim, arıların soktuğu yılanın başından kuyruğuna doğru harfleri diyezlere de dikkat ederek yazdım.
Orga bu notaları uyguladım,doğru sırada yaptığımda ışıklar ve orga kendisi çalmaya devam ediyor..çeşitli görüntüler...
Nigel, bu yer özgür, ölülerinden kurtuldu diyor...
Kuledeki mezar odasında gücün bizi engellediği odaya gidelim bakalım gitmiş mi?
karşımıza mumya kılıklı şey yine çıkıyor ama karanlık duman yok..
teneşir gibi şeydeki mumya kılıklıya tıklıyoruz"nataniel ager".
Arkasındaki duvardaki sembole tıklıyoruz,işlem imleci çıkıyor, resmini çekiyoruz.
mezar odasından, mezardan çıkıyoruz, bay russet ayrılıyormuş sonra görüşürüz diye sesleniyor, kuleden çıkıyoruz.
1 tık ilerleyince mr tibbs diyor, duvardaki kediyi görüyoruz, bizi izlemesi için bişey bulmamız lazımmış.
Kilisede fare kapanı ve fare var (!) kiliseye gidiyoruz.
Kilisede orggu görecek şekilde 1 tık ileri önden 3. sıra büyüteç tıkla kapan, daha önce yoktu şimdi peynir var.
İnventten aldığımız tabut açma çubuğuyla kapana tıklıyoruz, peyniri alıyoruz.
Kediye yakın planda inventory den aldığımız peynirle tıklıyoruz.. celtics cornera kadar en az 3 kere geri döndüm, kedi durdukça inventten peyniri alıp tıklayın..
Celtics cornera kedinin arkasından giriyoruz:D
Adamla otomatik konuşmalar bitince, kitaplıktaki semboller kitabını açıp, mezarda çektiğimiz sembolle kitaba tıklıyoruz:Hill (Tepe)

3 Nisan 2010 19:26

ne yapacağımı bilemediğimden burada da kopya çektim..
Eve gidip haritaya sembollerin anlamlarına göre sembolleri yerleştirecekmişiz...
Hill Woodlands e uydu,kızlı olan alta onun yanına,eye olan fenland eye diye onun üstüne..
haritanın üstünde resimlere tıklanınca dönüyor ve yön belirtiyor (kasaba içinde, kasaba dışında, kasabadan önce gibiii..) 4 resmi çevirerek yer tarifi çıkartacağız sanırım Tacın yerini..
Beneath the town, through the eye, through the fens, bneath the hill olunca hepsini tekrarlıyor, hazine coiron woods un altında diyoruz.(yemek yediğimiz ailenin robertmiydi adam madenden söz etmişti değirmen taşlarından söz ederken.. madene mi?)
Otomatik açılan günlüğümüzü okuyoruz.Eveden çıkıp artık ezbarlediğimiz yoldan raven lane e geliyoruz,sol yukarı ilk aradan girip, değirmen taşının arkasındaki yola tıklıyoruz.
Adamın sağındaki ağacın dibinden bir kozalak alıyoruz,sola devam ediyoruz, bir değirmen taşı daha, sola, diğer değirmen taşı sağa yine 2 değirmen taşına döndüğümüzde bu kez ekranın altına doğru ilerle oku çıkıyor...
Ekranın altına doğru ilerleyince madenin girişindeyiz.
Madene girince solda varillerin arasındaki örümcek ağlarının oradan bir kol alıyoruz.
yanda bir giriş var ama biz sağa devam ediyoruz, bir kutu gibi şeye tıklıyoruz, yakınplanda kağıda tıklıyoruz, madenin sonu kazıcılar falan uyarı notu ileri gitmeyin vs.
Kolu makineye taktım bir kez bastırıp çıkarıp aldı bir şey olmadı!.
Kutulu masanın sağ altında rulolar var tıkladık patlayıcı aldık.
Geri döndük ekranın ortasındaki kapıdan girdik, sol yukarda büyüteç tıkladık kablo, işlem yapılacak..
Patlayıcıları inventten alıp kayaların ucundaki kabloya tıkladık tamam.

4 Nisan 2010 00:05

Geri dönüp kutucuğa kolu yakın planda yeniden takıyoruz, patlama sesi...
yeniden o bölüme dönüyoruz:sağda bişeyler aynıyor ama aldırmıyoruz ne de ols oyun.. 1 tık ileri kayaların arasından 1924 alister fairleymi ne birinin yazdığı günlüğü alıp okuyoruz.
1 tık ileri biraz geç aydınlanıyor, sağda dekoratif taşa bakıyoruz,"here" anam resmini falan çekelim...video anlamsız, foğograf flu, ses kaydında ışıklar kalkana doğru küçülen halkalar halinde...kasedi dinliyoruz garip hışırtılı şıngırtılı bir ses (kör kadar sağırımda yaw :()
Karşısında yana kazana tıklıyoruz,Nigel aşağı bakıp abbysten söz ediyor...
1 tık ileri köprünün sonundaki taşlara gözler kazınmışşş, 1 tık ileri sağdaki duvara ilginç yaratıklar kazınmış..1 ileri sağ duvar sembolik şekiller..1 tık ileri yine asma tahta köprü.. 1 tık ileri.. ya sağa ya sola karşıya ok yok!...

4 Nisan 2010 11:27

Sol yaptık, karşıya gidip sola dönülüyormuş:D
Ekranda sağ altta değirmen, sol üste su akıyor, akan suya büyüteç bir delik var, inventten kozalağı alıp bu deliğe tıklıyoruz, yakın plandan çıkınca değirmen dönmeye başlamış..
geri bu kez sağa ileri..
Yuvarlak bir pencereden Nigel'ı görüyoruz, tam karşı duvarda kare içinde v harfi var, al imleci, tıklıyoruz, asansör kapısı gibi bir kapı açılıyor.
Bir tık ileri bu kez aynı işaretin tersi ona da tıklıyoruz,sağa ileri..
Suyun değirmeni döndürdüğü bir alandayız..Nigel'ın sağındaki kapıdan giriyoruz, kurukafa döküntü..İleri.. duvarda devasa bir kasa kilidine benzeyen şeye tıklıyoruz: üstte ve altta mevsim sembollerinin olduğu 4 er yuvarlak yanlarda yine mevsim sembollü 2 şey yuvarlak var.Ortada+ şekline tıklayınca iç çember ve dış çember dönüyor iç çemberde su, ateş, ağaç ve bir şekil var o çember dönüyor, dış halkada balık,kuş, ve ejderha çemberi de dış halkaya tıklayınca dönüyor.. büyük gürültüler çıkıyor ama bir şey olmuyor.. sıralamak için ip ucu bakmalı..
1 geri dar yerden geçip başladığımız noktaya dönünce soltaraftan köprüye tıklıyoruz..Dönen değirmen çarkına büyüteç tıklıyoruz üstte balık altında ilkbahar sembolü görüyoruz.
Sola ilerliyoruz, sağda sütunun yanındaki iskelete büyüteç tıklayıp saat gibi görünen şeyi alıyoruz, gizemli krallığın diskiymiş...
Tekrar mevsimli büyük kasa kildi gibi şeye gidiyoruz. solda ilkbahar sonra balık balıkta suda olur iç halkada su denk getirmek için çemberleri çevirip duruyoruz..önce dış halkada balığı yerine geitirin, sonra iç halkaya bir tık dış halkaya bir tık şeklinde devam edin içten dişa çift zigzaklı şekil(su)ve balık sağdaki bahar yuvarlakları aynı hizaya gelince göbek kısım açılıyor içindeki diski alıyoruz.

4 Nisan 2010 12:34

İlk diski aldığımız yerden ileriden sola ve sağa gidiliyormuş, ilk geldiğimde fark edememişim (Nigelı epey dolaştırdım bulana kadar).
Sağa gidiyoruz,Ortada kocaman 3 daire en ortası açılabiliyor gibi görünüyor, içinden siyah dumanlar çıkıyor, etrafta kısa sütunlar dizili, tütunlara büyüteçle bakınca ve tıklayınca bizim çeşitli yerlerdeki görüntümüz siyah duman eşliğinde bir tür slayt gösterisi..geldiğimiz yönden alttaki 1 de tren istasyonu görünüyor bu sabit kalacak şekilde görüntüleri zaman sırasına diziyorum.Doğru dizdiğimizde siyah duman kayboluyor ve ortada yonca şekil görünüyor.
Şekle tıklayınca yakın planda altta dişlilerin olduğu 4 yuvarlak yeri var...
İnventten diklerden birini buraya tıklıyorum evet.. diğerini de tıklıyorum oda orada kaldı 2 disk daha bulmamız lazım.. sonra da iç disk ile bizim koyduğumuz disklerin şekillerinin uyumunu sağlamamız gerekecek gibi görünüyor..
Buradan çıkıp bu kez sola gidiyoruz,önümüzde kırık bir sütun,sütunun dip tarafında yuvarlak açıklığın altında beyaz bez gibi yere büyüteç tıklıyoruz, 3. diski alıyoruz.
Sağa 2 ilerleyince yemek salonuna benzer bir yerdeyiz,köşede 4 katlı pastaya benzer şeye tıklıyoruz:her katta delikler var..tıkladıkça ses değişiyor..
En üst 2 orta 4 alt 3 delik olunca imlecim kayboldu diye üzülürken, katlar iç içe girdi ve 4. diski aldık.
Arkamızda siyah duman var ve dipteki masaya büyüteç tıklayınca 3 tac diyor yakınlaşmalıyım.. ama dumandan yaklaşamıyoruz sanırım.. 4 diski tamamlayınca belki duman gider...

4 Nisan 2010 13:32

Midem bulanacak kadar çok döndürdüm diskleri ve nasıl döndürdüğümde olduğunu takip edemedim.. yazamayacağım,
yandaki 4 diskin şekilleri ortadaki diskle yanyana geldiğinde orta gözbek açılıyor, çok yavaşşşşş bir platform yükseliyor.
Platforma ilerliyoruz,izliyoruz...
Büyük sütunların olduğu bir yerdeyiz,sola(ileri) ve sağa gidilebiliyor..yüzümüz sola dönük sola ileri tıklıyoruz.
karşımızda dönen parlak bir ışık altında bir büyük kutu yada tabut..Önce ışığa, sonra tabuta büyüteç tıklıyorum.
Tabuta al tıklıyorum, kapak açılıyor, büyüteç tıklıyorum, iskelet çakan sönen aışıklarla tacı görüyoruz, taca tıklayıp alıyoruz... izliyoruz da helmetin ne dediğini anlamadım :D
Otomatikmen madendeyiz..Madenden çıkıyoruz, günlüğümüz yapılacak maddeleri okuyoruz.
saxtona geri dönerken ormandan çıkış biraz dolambaçlı oluyor,hava kararmış, siyah duman önümüzü kestikçe ters yöne gidip dolanarak ravens lane e çıkıyoruz. Ezberlediğimiz yoldan geri..
Mağaralardan çıkınca saklayacak bir şeyim gidecek bir yerim var diyoruz..
Evimize gidiyoruz,yatakodasına girip dolaba tılıyoruz"hayır daha güvenli bir yere ihtiyacım var" diyoruz.
Masaya tıklıyoruz, yeni kanıtları koyduk..
Karyolanın ayak ucundaki sandık kaldı başka yer mi var?.
Sandığa büyüteç, inventten anahtar ile sandığa tıkla, açılan sandığa inventten aldığın tac ile tıkla.."şimdilik güvende", yakın plandan çık.
Yatak odasından çıkarken Nigel görmüyor ama dolabın kapağı açılıyor geri dönsek mi?Geri dönüp bakınca kapalı görünüyor..fazla kurcalamayayım inip evden çıkıyorum.

4 Nisan 2010 14:01

Beare giriyorum karanlık, tuvaletler tarafında ışık var oraya ilerleyince bir şişe kırılma sesi ve anons resim yarışması birincisi açıklanıyor..
Bozuk saatli odaya doğru ileri tıklıyoruz.. ehe ehe biz kazanmışız:)Celtics cornerdaki adamla konuşma bitince, wc lerin önünde Lucy ile konuşuyoruz,büyük haberlerim var diyoruz, ille içecek bişey getirecek.. ne istesek ben korkudan içmek istemiyorum uyutup tacımı çalacaklar diye hahahaaa..
Konuşmaya aydınlatılmış bar kısmında devam ediyoruz, salak nigel tacı bulduğunu söylüyor, sonra gösterecek.. kız da kendi hayalet avlama aracı olan kristal küreyi gösteriyor..konuşmaların gidişinden anladığım kadarıyla bişeyler içiyorum..
Neyse.. lucy ile evdeyiz, masada pc yok bikere... izlendiğimizi bir şeylerin yanlış olduğu duygusundayız bekle burada diye yatak odasına tacı getirmeye çıkıyoruz.
Odanın halini görünce zenci gibi karardı yüzümüz...Sandık açık anladık ama yine de büyüteç tıklıyoruz..
Lucy sesleniyor yanıtımız "gitmiş"..
Otomatik izliyoruz...Küreye soru soracağız başlıklar hayaletlere sorduğumuz şeyler bıktık bu sözlerden (hele ilk 2 sorumuza tepki veren şeylere beni işitiyormusunu sorarken amma salak diyorum yaa)sırayla sorup küreyi izliyoruz:şapkalı adamın kaçışı, hardacremış.. orakla öldürülüşü...
Sabah hala masanın başında ayaktayız, yalnızız, kapıda gazete ve mektup, dün gece ne oldu? otomatik gazete ve mektubu alıyoruz, günlüğümüz açılıyor, okuyoruz.
İnventte gazeteyi: hava berbat, millet evlerine kilitliyor kendisini, falaket havası,kuşlar bile gitmiş.. hayvanlar falan ölü bulunmuş, evelynin cenaze töreni perşembe.. ve mektubu okuyoruz:e.g den tehdit mektubu bu cenaze töreni yapılacak "evelyn grindlle" mı?

4 Nisan 2010 15:17

Evden çıkıyoruz, polis sireni, köpek havlaması... Hardacrenin gözlem yaptığı kayalıklara doğru uzun uzun gidiyoruz, mağaradan çıkıp sağa yönelince polis şeritleri...
Sağa ilerliyoruz, nanny, köpeği ve polis...
Nannye tıklıyoruz, bizi tanımıyor, polis çağırırım diyor..Otomatik konuşma ardından konuşma başlıkları açılıyor, hepsini konuşuyoruz..
Polise tıklıyoruz...otomatik konuşmalar bitiyor..
Alexe tıklıyoruz, açılan tüm başlıkları konuşuyoruz,açılan tüm alt başlıkları konuşuyoruz (başımız belada gibi)..resimler,konuşmalar bitince ..
Kasabaya dönüyoruz,Bear kapalı, istasyon şefi bizi tanımak istemiyor suçluyor,demirci aynı şekilde:(uyarılmıştım..celtics cornera gidemiyorum yeni domuz kafesi yolu kapatmış..
Geri dönerken, tlf klübesine girip tlf tıklıyor sonra inventten müzedeki iskeletin orada yazdığımız suç hattı numarasını alıp birlikte tlf tıklıyoruz,açılan isim listesinde alisterı seçiyoruz(yorum 107 de alisterin günlüğünü okuduğumuz yerde iskeletin sırrını çözdüm demiştik).
İştahımızı kaybettik lighthouse caffeye girmiyoruz,müzedeki prof bize yabancı davranıyor hardacrenin öldüğünü söylüyoruz sususyor,tekrar tıklayıp alt başlıkları da konuşuyoruz varsa yoksa müze..
Güya Lucyi arıyorum, bazı yerlere girmedim, girdiğim yerlerde yok, evime bakıp araziye açılacağım artık..
Evde yatak odası toplanmış,biri varmış ama şimdi yok,banyo ve mutfakta yok yıkıntıya girmiyorum..
çıkıp yana da bakaıyorum,keşke önce buraya baksaymışım, söyleyecek bişey yokmuş açılan tüm alt başlıkları konuşuyoruz.o da bizi şuçluyor..
Yanından ayrılıyoruzi galiba yapmamız gereken şey tacı bulup yerine koymak!..

4 Nisan 2010 15:36

Lucyden ayrılınca beare doğru bir yığın insan ve polis.. otomatik konuşmadan anladığım kadarıyla kuklacı ( Edmınd Gruel=EG anam tehditleri de bu mu yazıyor?) kedi çalmaktan sorumluymuş..Kedide jamimanın yanışını izliyor yane...
Alex ile konuşuyoruz, Martello kulesi, açılan ilk başlık: ayak izleri sadece hardacre'nin yaşayan hiç kimse peşinden gitmemiş... otomatik devam edip biten konuşmada kayalıklara girme izni alıyoruz bu olayı durdurabilmemiz için...
kayalıklara gitmek için mağara çıkışına otomatik ışınlanıyoruz, sağa ileri ekrana gelen yolun başında büyüteç tıkla,ayak izleri işlem imleci çıkıyor ama video fotoğraf makinesi diğerleri doğru değil diyor..
2kayık 2 lamba olan yerde de ayak izi yine doğru değil önce bir ayakkabı mı bulmalıyız?

4 Nisan 2010 16:19

Çanın orada ayak izi, ya çinayet mahallini bulamadım bir türlü:D
2 lamba sandık ve yengeç sepetlerinin olduğu yerde de ayak izi.
2 fıçının olduğu yerde de ayak izi, tek fıçının olduğu yerde ayak izi,resmimizin olduğu ölü balıklı sandığın orada ayak izi..Garip şekilli kayalar(hardacre'ın gözlem yeri_aletler yok) ayak izleri..Gemi çarkının orada ayak iziiii
ya suç mahalli nerede bulamadık bir türlü :D
yengeç sepetlerinde ayak izi, ileri çapanın orada ayak izi yukarı ileri haha polis...
Polise tıklıyoruz, geçebilirmiyiz, buyrun..
kanıtlar .. ayakkabı tabanı tıkla resmini çek tın tınınınnnnnnnnn..
Şimdi ayak izlerini kontrol edebiliriz, gerçi şimdiye kadar gördüklerim çizgili ve baklavalıydı bu model değildi...
Suç alanından dönerken, çapadaki ayak izi yakın planda invetten bot tabanı resmini alp ayak izine tıklıyoruz doğru değil...
2lamba 2 sandık ve yengeç sepetlerine kadar aynı şeklide izleri karşılaştırarak geldik.. buradakinde mükemmel uydu diyoruz, hardacre tacla dün gece buradaydı..
Yakın plandan çıkınca hardacre'ın hayaleti yavaşçaaaaa kolunu kaldırıp bir yer gösteriyor..
Yok oluyor sana ne oldu sesleniyoruz yanıt yok..
gösterdiği yere gidiyoruz,daha önce çanın kolunu aldığımız yer gibi çöpler arasında taç.taca tıklıyoruz.
Evimizin yanında Lucynin karşısındayız,otomatik konuşma bitince lucye tıklayım there is sometihing wrong with this crown gibi bir başlık var ona tıklıyoruz,bütün başlıkları konuşuyoruz, gece evimizde buluşup seans yapacağız, tacın sahibine ulaşıp bu gece bitireceğiz bu gidişi...
Konuşma bitince evimize giriyoruz,(geceye kadar tacı saklayacak daha güvenli yer aşağıdaki kasa olabilir), koridorun sonundaki döküntüde "gözler,gözler izliyor" olsun yinede aşağı iniyoruz.
Sigorta kutusuna tıkla, ışık yanınca kasaya büyüteç tıkla, 341 salak 8 i hatırlamadı.. neyse kasayı açıyoruz,üst rafa büyüteç tıklıyoruz, inventten tacı alıp molinanın günlüğünün üzerine koyuyoruz, yakın planlardan çıkarak kasayı kapatmış oluyoruz.
Merdivenlerde ışık huzmaleri bir ruh:)videoresim ses olmuyor imleç değişmiyor.
Büyüteçli yerlere tıklıyoruz, tahta merdivenin altı gibi yerden Christinanın annesine yazdığı mektubu alıp okuyoruz, evde çeşitli yerlereden gelen mekanik seslerin yerlerini tanımlıyor,(isterseniz not alın ama mektup inventte bakabiliyoruz) kocasıyla ilişkilendiriyor,kocasının kendisini öldürmeye çalıştığını sanıyor..
mektup yakın plandan çıkınca ışıklar gidiyor, yukarı çıkıp bu yerleri kontrol edelim diyoruz, döküntüden çıkarken şeffafız, arkamızda siyah duman ve ağlama sesleri.. değişmiş diyoruz.

4 Nisan 2010 17:35

Rüzgar değirmeni kabartmaları Koridorun başında dolabın orada dururken sol üstte,merdiven başında,bir kat çıkınca yine merdiven başında var(resmin karşısında bunu eskiden görmüştük yorum 15),banyo kapısının üzerinde var.. bunları maktupta verilen sırayla tıklamaya özen gösterdim(üst merdiven(balcony), dolap karşısı(living room), alt merdiven (foot of the satirs), banyo (under my bed))
Bir kapı açılma sesi, mutfaktaki gelip gidip tıkladığım kapıya yöneldim, evet açık, ama dolapmış ben arka bahçe umuyordum :D
içine bakıyoruz,CM yazan kitaba tıklayıp alıyoruz, cristinanın günlüğü okuyoruz:gruel ve karısı jamina,rose(nanny)eşi robert..Edward molli,na Gruel ile soxton hazinelerini bulup satıyorlarmış anladığım kadarıyla.. hastalığı vs.
Kitabın yakın planından çıkınca otomatik Nigelin Cristinaya seslenmesini dinliyoruz.
Birden herşey normal zamana geliyor, ama mutfaktayız..Kapı çalınıyor, açmaya gidiyoruz, masada pc hazır, Lucy geldi.
Otomatik konuşma sırasında tlf çalıyor, lucy ile konuşup açıyoruz:Nigel bayan rubensı ver diyor biri. veriyoruz Lucy yi dinliyoruz..
Telefonu kapatınca hadden ne diyor falan.. zamanı gelince onu geri çek demiş.. ne anlama geldiğini bilmiyor .. sensta bizi götürcekler heralde...
Başlar falan ağrıyor hadi başlayalım Lucy Hardacre'nin geldiği yere gitmemi söylüyor, suçun başlama yerine..
Gardroba gitçez heralde..
Yatak odasına gidiyoruz, monitördeyiz, önce zayıf, sonra bekle diyor lucy güçleniyor..Gardrop hareketleniyor, durulduğunda bir gürültü ptırtı bir süre sonra 4 tane hardacre,yok oluyorlar lucy şey deliriyor çabuk gel ve gör diyor çıkıyoruz.
Monitörde aralıklarla 3 tane Hardacre koridorun sonundaki döküntüden içeri giriyor..
Nigel Hardacre tacın peşinde tacı alıp geleyim diyor.
4. nün ardından nigeli giderken görüyoruz.
Aşağıdayız kasa açık ışıklar çıkıyor...uzun bir seyir ardından anlarsınız zamanını tabuta tıklayın, bir daha, inventten tacı alıp iskelete takın...
oyunun bitişini seyredin......İLGİNÇ BİR SON!...
Biraz fazla uzun ama güzel bir oyun ÖNERİRİM :D

8 Temmuz 2010 15:27

oyundelisi arkadaşım lütfen orgun notaları ne bir türlü yapamadım deli olucam oyunun bitimine çok az kalmıştı.yoksa sileyim mi?

Yorum Gönder

Eğer bu sitede oyun oynuyorsanız lütfen ip uçlarını çözümleri yoruma yazarak diğer oyuncularla paylaşınız.Bu sitenin kuruluş amacı ilk türkçe HOG veya ADV oyunların çözümünün paylaşımla yapılabileceği site olmasıdır.Lütfen yeni oynanmaya başlanmış bir oyun için hemen walkthrough linki yazmadan önce,diğer oyuncuların çözümü kendilerinin bulmak isteyebileceğini düşünün.

Lütfen kırık linkleri oyunun tam adını veya sitedeki linkini de ekleyerek BURAYA tıklayarak maille bildiriniz

PLEASE DO NOT POST SPAM COMMENTS

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2009-2012. walkthrough,hiddenobject games,solutions - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template