Torrent Kullanımı

Torrent teknolojisi bir paylaşım teknolojisidir. normalde internet üzerinden bir dosya indirmek istediğinizde bilgisayarınız bir sunucu (server)'a istek yollar, sunucu büyük otomatik bir dolap gibidir sizin dosyanızı bulur ve size yollar. Torrent'te ise bir dosya indirmek istediğinizde, önce "torrent sitesi"'ne gidersiniz, bu sitede adresler mevcuttur, sizin indirmek istediğiniz dosyanın kimlerde olduğunun bir listesini size yollar. Şimdi bilgisayarınızdaki torrent yazılımı bu listeye bakar ve sırayla bu listedekilere bize şu dosya lazım ağabey diye rica eder ve dosya indirilmeye başlar. Torrentin farkı dosyayı indirirken bir değil örneğin yirmi bin kişiden birden indirirsiniz, ve bu arada dosyanınz sizde olduğu kadarını da paylaşmaya başlarsınız. Şöyle de açıklayabilirim normal indirme bir bayiden gazete almaktır, bütün halinde alır okursunuz. Torrent'ten indirmek, o gazeteyi almış kişilerden sayfa sayfa toplamak ve birleştirmektir. Siz onlardan sayfa alırken onlar da sizde bulunan sayfaları isterler, herkes gazeteyi tamamlar.

Birinci adım : Öncelikle yapılması gereken bir torrent indirme programı yüklemektir.Azureus,utorrent gibi bir çok program vardır.Ben burada size Azureus kullanımını anlatacağım.Öncelikle buraya tıklayıp programı indiriyoruz ve bilgisayarımıza kuruyoruz.

İkinci adım : Şimdi sıra geldi indirmek istediğimiz dosyayı bulmaya, bu işi yapan bir sürü site var,benim tavsiyem Arena-BG sitesi olacak,ama google aramasıyla bir dolu başka site bulabilirsiniz.Üye olduktan sonra yukarıdan torrentlerim bölümünden istediğiniz bir dosyanın torrentini indiriyorsunuz. İndirmiş olduğunuz o küçük dosyayı çift tıkladığımızda, daha önce kurduğumuz Azureus Vuse programıyla açtığını göreceksiniz. Herşeyi doğru yaptıysak indirme işlemi başlayacaktır.
Torrent ararken dikkat etmeniz gereken hususlar torrentin yaşı, seeder (ekinci) ve leecher (emici) sayılarıdır. ekinciler dosyaya tamamen sahip olan ve dağıtımı yapanlardır. emiciler de dosyayı indirmeye çalışanlardır. ekinci ne kadar çoksa emiciler o kadar hızlı indirir, siz de bir emici oluyorsunuz dosya indirme bitene kadar, dosya inince ekici hale geçersiniz. Torrentlerin yaşı arttıkça ekici sayısı azalır ve dosya yavaş gelir. ekici sayısı sıfır olursa o dosya inmeyecek gibidir..
Torrenti indirirken oyunlar için dikkat edeceğimiz bir nokta da şudur.Dosya türü ISO olanlar Deamon Tools ile mountlanır,dosya türü RIP olanlar Nero ile mountlanır.Deamon tools kullanımı için sayfa üstündeki sabit linklere bakabilirsiniz.

Üçüncü adım : Iso olan dosyamızı azureus ile indirdik diyelim.Rar dosyasını açtığımız zaman bize oyunun büyüklüğüne göre CD1 veya hem CD1 hem de CD2 gibi iki klasör açacak.o klasörleri açtığımız zaman her birinin içinde küçük boyutlu rar dosyaları göreceğiz.Bir tanesine buraya çıkart komutu uygulayıp o küçük rarları da açacağız.Cd1 ve Cd2 ye uygulayacağız bunu.Sonra deamon tools programını belirtildiği şekilde açıp gözat komutu ile bu cd1 ve cd2 içinden birer dosya bulup sanal sürücülere açacağız.Sonra da bilgisayarım ikonuna çift tıklayıp sanki pc ye cd takmışız gibi sürücülerden oyunun kurulumunu yapacağız.
Bu Oyunu Paylaşın :
Comment Page :

+ yorum + 4 yorum

14 Kasım 2009 23:09

sis süpersin bir konu bu kadar güzel anlatılır :))

29 Aralık 2009 12:21

açıklama için teşekkürler Torrent konusunda takılan arkadaşlar var ise yazsınlar alternatif programlar ve siteler ile ilgili bilgi verebilirim

Adsız
13 Ocak 2010 17:18

ben vuze kullanarak bir iki oyun indirdim ama şimdi virüs problemi yaşıyorum. indirmeden önce virüs taraması yapabilir miyim? yardımcı olursanız sevinirim

13 Ocak 2010 17:28

inen dosyayı açmadan kurmadan önce mutlaka taratın.virüs programınız güncel ve aktifse,sizi sadece elle tarama şeklinde değil de her an koruyıorsa ,siz inen dosyayı kurarken zaten zararlı yazılım bulursa kurulumu durdurur ve size uyarı verir.

Yorum Gönder

Eğer bu sitede oyun oynuyorsanız lütfen ip uçlarını çözümleri yoruma yazarak diğer oyuncularla paylaşınız.Bu sitenin kuruluş amacı ilk türkçe HOG veya ADV oyunların çözümünün paylaşımla yapılabileceği site olmasıdır.Lütfen yeni oynanmaya başlanmış bir oyun için hemen walkthrough linki yazmadan önce,diğer oyuncuların çözümü kendilerinin bulmak isteyebileceğini düşünün.

Lütfen kırık linkleri oyunun tam adını veya sitedeki linkini de ekleyerek BURAYA tıklayarak maille bildiriniz

PLEASE DO NOT POST SPAM COMMENTS

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2009-2012. walkthrough,hiddenobject games,solutions - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template