The Secrets of Da VinciLeonardo Da Vinci'nin ölümünden sonra notlarının ve çalışmalarının çoğu arkadaşı ve mirasçısı olan Francesco Melzi'ye kaldı.Çok önemli bir codex kaybolduğunda gizemli birisi Valdo'yu bu kaybolan kodeksi bulması için kiraladı.Cloux Malikanesinde aranan gizemli dosyayı bulmak sizin göreviniz.1.2 GB
After Leonardo Da Vinci`s death, many of his notes and sketches were left to Francesco Melzi, his friend and heir. When a very important codex goes missing, a mysterious patron of the arts hires Valdo, a former apprentice of Melzi`s, to find The Secrets of Da Vinci! Explore the mysterious Cloux Manor in this fun Large File Adventure game and discover some of the art world and history`s greatest secrets!1.2 GB


System Requirements-Sistem Gerekirliği:
OS: Windows XP/Vista
CPU: 1.0 GHz
RAM: 256 MB
DirectX: 9.0
Hard Drive: 1307 MB

Oyunu rardan çıkartınca göreceğiniz exe ikonundan kurulum başlatın.Oyunun kurduğu dizini değiştirmeyin.Rardan çıkması ve kurulum pc özelliklerinize göre zaman alabilir.


Part 1 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 1
Part 2 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 2
Part 3 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 3
Part 4 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 4
Part 5 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 5
Part 6 indirmek için tıklayınız-Click to download Part 6

Bu Oyunu Paylaşın :
Comment Page :

+ yorum + 149 yorum

8 Kasım 2009 18:59

Teşekkürler Sis hemen yüklemeye başlıyorum,rapidin malum hızıyla bir kaç günde indiririz artık :D

9 Kasım 2009 03:57

teşekkürler sis oyun safe craker gibi ama başlıngıcı hoşuma gitti sizleri bekliyorum bu oyun beni sardı

9 Kasım 2009 12:13

yorum gönderemiyorum bu bir deneme

9 Kasım 2009 12:15

şimdi bidaha mı yazcam ya o kadar şeyi
Yoldan geldik uşak karşıladı odadayız. etejerin çekmecesinden brandy ve doublet aldım. odadan çıkıp mutfak tezgahından egg ve oil aldım.

9 Kasım 2009 12:20

ahanada SİS'in kedisi DUMAN efendi burdalar. kendisi mama bekler. mama yok. bekle dur.
Yemek odasındayım. Işşık hüzmesi olan yerden stick aldım. Burası bir atölye. sol aletin yani marangozluk tezgahının ordan crank aldım.
tam karşıya girmek istedim karanlık yarın girersin diyor.
burdanda çıkıp yukarıya yollandım. çıkışta yerden collar aldım. Yatakmodasından mirror aldım. Tam yatak yanındaki etejerden paper ve kurşun kalem yani charconal crayon aldım.
bu kağıt ayna ve kalem menüdeki deftere yerleşti.
kağıtta üçgenler var. defterde üçgenlerden bir önceki sayfayı kurşun kalemle karaladım. şimdilik burdan da çıktım koridorun karşısına gidilmiyor. tekrar aşağıdayım.

9 Kasım 2009 13:02

tekrar mutfaktayım. bottle milk alıp tasa koydum. kedi içmedi doaşıken orta masada knife gördüm alırken baktım kedi sütü içiyor.yemek odasına girdim masadan bottle water aldım. ilk odaya çıktım. orda masanın çekmeceside açılıyormuş bıçak ve yanında bişi var ama alınmıyor.
burdan en aşşağı indim bahçeye çıkıp 2 halkalı kapı önünden lader yani merdiven aldım bahçede havuz var. Evin arka kısmında yerden pebbles aldım.
tekrar atölyetye geldim. stick aldığımız yerin solundan yerden link aldım ip sanırsam. tezgaha sticki koydum çalıştırdım. ama testere kesmedi. şimdilik bu kadar.

9 Kasım 2009 14:44

Bozo ile aynı sırada gitmiyorum sanırım, henüz bir çok yeri dolaşamadım ama: Stick'i 2 ye kestim ve parçaları aldım. kesmek için tezgahın altında (bizim sağımızda) bir pedal var onu çevirmek gerekiyor.

9 Kasım 2009 14:49

-Ayrıca matkabın kolunu ve de matkap ucunu çıkarttım aldım, sticle bişey yapabilirmiyim derken bozdum matkabı :D

9 Kasım 2009 15:09

- Bozo'nun kurşun kalemle karaladığı kağıdın üzerine aynayı tutunca defterin altındaki siyah alanda kağıttaki yazıyı okuyoruz, çalışma odasının anahtarının yerini söylüyor. Saint John Babtisti (tablolarından biri olabilir) izle sana anahtarın yerini gösterecek diyor. bütün dolaplarının anahtarının da "sacred fire of the dream" in ayaklarında olduğunu yazıyor. Bu odadaki kitaplık " the path the pleasure".

9 Kasım 2009 16:24

BOZO senin yaptıklarının bir kısmını yapmadan uyuyup uyandım sıra şaşmasın diye yorum yazmıyorum..

9 Kasım 2009 18:14

oyun delisi yaptıklarımız aynı olmıycak çünki, anladığım kadarıyla bu oyundada cleopatradaki gibi kötü gün , iyi gün etkeni var. Bende mesela devamlı bi baykuş sesi var. benim oyunum kötü günle başladı. bide en başta ki açılışta simgelerden güneşi seçmiştim. Sanırım bunlar sıralamayı etkiliyor.

9 Kasım 2009 18:44

tekrar yukarı yatak odasına çıktım yatağın üst dört bir yanında kağıtta gördüğümüz üçgenler var onları tek tek tıkladım. Bunlar bildiğimiz dört elementi simgeliyor. hava. su, ateş ve toprak yada yer, yada dünya anlamında. son üçgeni tıklayınca ok halının köşesini gösterdi.
Halının ucunu kaldırdım yerde bi parça var. bıçakla açtım. içinden gene kağıt parçası ve anahtar kalıbı galiba öle bişi aldım.
kağıdı deftere geçince okudum. maden dökmek kalıp falan öle şeylerden bahsediyor. ben tercüme edemem şekillerden anladığım bu.
şöminenin yanındaki girilemez kapının yanında st.john babista resmi var. resimdeki kadının parmağının işaret ettiği yere tıkalıp bu kapının anahtarını aldım. şimdi leonardonun sütüdyosundayım.

9 Kasım 2009 19:41

sütüdyodan girdim dümdüz ierledim sağda kanepenin üstünde yaşlı adam portresi var ona tıkladım. arkasından gene kağıt aldım. menüde ana deftere kağıdı tıkladım. çarklar olan bi resim bu. dikkat edince çarkların kağıt üstünde oynadığını farkettim. sol baştaki çarkı başlangıç alıp (büyük çark) yukarı doğru saate benzer çizime yaklaşarak sırayla dizdim. zaten ilk çarka dokununca (alttakiler değil) çark dönmeye başlamıştı. birden zaman ya durdu ya döndü bilmiyorum. adam konuştu. Resimdeki aynı adam. en son bi kadın çizimi çıktı yataktaydı. tarih 23 september 1922 oldu. kendimi bahçede buldum. hava aydınlanmış. uşakla konuştum. madam gelmiş. leonardonun çalışma stüdyosundan bahsettik. sanırım uşak korkuyor ordan. neyse tekrar içeri girerken sağdan odunların arasından split logs diye bişi aldım.

9 Kasım 2009 22:18

binaya girdim tekrar. hemen yanda odunların arasında sağda yani charcoal aldım. merdivenden çıktım broom aldım.
çuvaldan grains of wheat aldım. Tam karşıda halı var kocamna tıklanıyor. Arkasında çalışma odası varmış.
mutfaktan thyme alıp marangozhaneye girdim. hala sticki kesemiyorum. Gears aldım. Solda sepetin yanında etejerin üstünden plears aldım. daha önce burası karanlıktı ya şimdi aydınlık. sehpadan engraved plate, şöminenin üstünden ligter ve iron box aldım. şöminenin üstündeki kağıdı plearsla söktüm o kağıdı ve bir nail aldım. naili karelere ayrılmış tuvalin yanındaki tahtaya çaktım.
tekrar yukarı yatak odasındayım kitaplıktaki üstünde harfler olan kitaplara artık tıklanıyor. sütüdyoya girdim madamla konuşunca bi papre daha aldım. galiba bende ona kırmızı mühürlü bi kağıt verdim. tam anlamadım omu bana verdi benmi ona. çünki menüdeki sağdaki günlüğe sayfa eklendi.

9 Kasım 2009 23:27

leonardonun yatak odasından geçtiğimiz çalşma odasında masanın ordaki raftan sülfüriempty ink,sobanın üstünden gooseneck aldım. masa üzerindeki sağdaki kaseye yumurta ve su koydum. masanın duvarından bir kağıt daha aldım. okuyunca orda mürekkep yapmaktan bahsediyor. kömürü havanda ezdim. tozuda koydum. mürekkebi boş ink şişesine doldurdum.
şömine arkamızdayken masanın gözü açılıyor. blood stone ve monocle aldım çekmeceden.
masa üstünde üç alet var tıklayınca oka yapışıyor ne iş anlamadım.
odanın tam karşı köşesinden lir aldım.
burdan ve yatak odasından çıktım. tam karşıda gece konumundayken gidilmeyne bir kapı vardı o şimdi açık oraya gittim. ilerledim kendimi bahçede buldum.
evin duvar dibinde gül ağaçları var plearsla gül kestim.
aşşağılara gittim yıkık yada bozuk bir köprü var ordan ip bağlı küçük mekanizmalardan birinden ironbar aldım. tekrar döndüm. uşakla konuştum. köprüden ve parfüm yapmaktan bahsetti.

9 Kasım 2009 23:29

köprünün ordayken bulduğumuz gears ları o ipli küçük sutunlara takmak istemiştim ama kabul etmedi delik delicez galiba.

9 Kasım 2009 23:30

yav kimse yokmu sıkıldım tek başıma çok dolaşıyorum çözüm bulmak için artık birileri yardıma gelse fena olmıycak.

9 Kasım 2009 23:50

bozoya ek olarak,
yatak odasındaki simgeyi ayna ile okumadan halının köşesini göremiyorsunuz.
leonardonun çalışma odasında havan falan olan masadan 2 cam erlenmayer kap aldım.
masanın çekmecesinden bloodstone ve monocle aldım.
mühürlü ektubu masaya koyup kağıt keseceği ile açıp okudum bir madamdan bahsediyoruz.sonra yine mühürledim geri aldım.mühürlemek için sağdan sopa alıp ocaktan yakıyoruz onunla da mumu yakıp masa üstündeki kırmızı çubuğu önce muma sonra mektuba tıklıyoruz.
ertesi gün de baozoya ek olarak mutfaktan lemon,
kadınla konuştuğumuz study de ise
emty bowl
empty perfume bottle
phisl of sleeping poiton
lyre aldıklarım

9 Kasım 2009 23:51

sticki bi türlü kesemiyordum. meğersem sopayı koyup aşşağıdaki pedalı çevirince daha pedal dönerken sopayı koyduğumuz blokları geriye doğru ittirmek lazımmış.
sopayı kestiğim yerin solundaki matkaplı yede 2 adet gearsı deldim. iyimi kötü mü yaptım bilmiyorum.

9 Kasım 2009 23:52

yavaş git bozo tam yetiştim diyorum yine fark atıyorsun:DD

10 Kasım 2009 00:22

bozo iki adet gears demişsin birini alt kattaki çalışma yerinden aldık.öübürünü nerden aldın yazmamışsın ki.ben dolan dolan bulamadım daha.
bir de bahçede arabanın solunda kalan ağaçtan gull nut diye bir şey aldım ve collar yani kolyeyi kadına verdim

10 Kasım 2009 00:47

köprüyü çalıştırmak için gearsları deldim ama köprüye gidince delik ufak dedi tekrar döndüm. meğer marangozhanede şöminenin sağında bir matkap ucu daha varmış. onunla deldi. büyük gearsı ipli boş olan küçük direğe taktım. çarkı çevirdim köprü çalıştı şimdi karşıya geçtim.

10 Kasım 2009 00:53

tamam o da şömineye en yakın tezgahın dibinde dayalı duruyormuş.
kitapta makineler su poppası hydrolic olan bi puzzle vardı.
çözümü şöyle.borulardan uzun sağa kısa ortaya otra boy sola.delikleri uygun olan daireler de takılıyor.ucu hortum gibi olan şeyi yukardaki makineye takıyoruzz.makineye sağda oynayan hydroliğe sonra da ortadaki vidamsı şeye tıklayınca üstte mavi ışık beliriyor.ve fransa kralıyla kanal projesini konuşmasını seyrediyoruz.leonardo sanırım makineyi yapmış makine de hala barn içinde olabilirmiş.barn sanırım köprüden gözüken yer.
geraları deldim.ama orda yerdeki jack denen makineye takmaya çalışınca küçük olanı deliği küçük diyor.

10 Kasım 2009 00:56

ya bende gears aldım demişim ama yerini not almamışım biri marangoz hanede sepetin yanından diğeri ise ya gene ordan yada aşşağıdan aldım galiba.

10 Kasım 2009 01:01

sis büyyük uçlu matkap marangozhanede şöminenin ligt falan aldığımız yerinde sağda.

10 Kasım 2009 01:04

sis benim kadınla konuşurken verimi aldımı dediğim mühürlü mektubum kayıp itemlede yok bulamıyorum. demek stüdyoda şömine önündeki masada onu okuyup tekrar mühürlüycez ama ben kaybettim neyse şimdilik demin beri onu arıyorum. köprüden devam.

10 Kasım 2009 01:07

kadın benden de aldı onu ama ben önceden açıp okumuş tekrar mühürlemiştim.
şimdi köprü sonrası:
solda kütüğe odun konuluyor balta lazım sanırım.
ilerleyince solda arı kovanı var yaklaşman aman sokuyorlar henüz.
küçük köprüden geçinye yerden twigs.
dead leaves.
b,inaya girince toplam iki kattan alınanlar
old clothes
copper object
long rope
pewter dish
call
yerde kuş yemi gibi bi şey var üst katta almıyor.

10 Kasım 2009 01:08

benden bu kadar bu gecelik.diğerlerine de bırakalım:DD

10 Kasım 2009 01:28

sise ek olarak binanın tam karşısında sudan karşıya geçilecek merdiveni buraya dayayıp geçmeye çalışınca 2 basamak kırılıyor. basamakları 2 ye bödüğümüz stick vardı onla tamir ediyoruz.
merdiven tekrar alınabiliyor.

10 Kasım 2009 01:32

köprüyü geçince hemen sağda kulübe gibi yerin dış kapısından axe, içerden beekepers veil,gloves aldım. burda fırın var kapağı takıp çıkarılıyor. yerde başka bir alet yukarıda sanki değirmen ağzı gibi bişey var neyse ben şimdi burdan çıkıp sis in dediklerini arıyorum.

10 Kasım 2009 01:37

allah allah sis sen nası geldin buraya ya merdiven dayamaktan bahsetmemişsin ben şimdi senin dediğin yerlerdeyim. burası güvercinlik. iyide sen nası geldin buraya valla anlamadım.

10 Kasım 2009 01:53

sisin dediklerini buldum şimdi bu cell denen aleti tıklayınca ekrana yapıştı düdük bu. deliklere tıklayınca ses geliyor. ve güvercinlkte çeşitli yerlerde güvercinler var. düdüğe tıkladıkça biri hareket ediyor. hepsinin hareketini sağlayan tıklama 4-3-5-1-2 sırasıyla oluyor. bunu yapınca enüstteki güvercinde büyüteç işareti çıktı. güvercine tıklayınca bana resim şeklinde bi mesaj verdi. bu arada bir güvercinide buğdayla besledim.
itemlerin olduğu yerde şimdi dikkatimi çekti bi şeytan bide melek var melek hanesinde 30 sayım var. ne işe yarıyacaksa bilmiyorum.
bendende bu kadar şimdilik

10 Kasım 2009 10:07

ben yaptıklarımı kendi sırama göre anlatayım.çünkü yaptığım farklı şeyler var.
-öncelikle ben merdiveni duvara geceden dayamıştım. odaya çıkıp baktım. boş bir yatak odasıydı. sonradan madamın odası olduğunu öğrendim. sabah uyanınca bahçede uşak benimle konuştu. gece bıraktığım merdiveni kaldırmış. madam öğrenirse hiç hoşuna gitmez dedi. ben de öğrenmemesi için ne yapmak gerek dedim. bir kaç coin unutturabilkirmiş. tek altın vermek yetiyor. fazlasını vermeyin .zaten 5 altınımız var. elimizdeki kağıtlardan birinde leonardonun ipucu sakladığı bir güvercinhaneden sözediyordu. adama sordum. köprüyü geçince varmış bir güvercinhane. bu arada diary yi sık sık okuyun. orada acilen yapılması gerekenler yazıyor. şu an önceliğimiz güvercinhaneyi bulmak.
2 tane gear aldık atelyeden. biri büyük,diğeri küçük. ikisine de şöminenin üstünden alınan büyük matkap ucu ile büyük delik açtım. küçük olan jack denen alete takıldı ve alet alındı. büyük olan ise köprünün sağındaki yere takılınca köprü çalıştı ve karşıya geçtik.
-karşıya geçtiğimiz yerde bıçakla bambu kamışı kesip aldık. snorkel olarak kullanılabilir yazıyor. bir de sabah kalkınca süpürge ve buğday aldığım yerden odun ve kömür de almıştım. o kıyıda değirmen gibi bir yer buldum. ocağa odunları koydum (bir de bir yerden çakmak almıştık) odunlar yanmadı.çıkıp kapının önünden kuru yapraklar alıp onu da koyunca ocak yandı. önünde yerde duran demirle ağzını kapattık. değirmen çalışmıyor. bir sorun var. dışarı çıkıp yandan bakınca suya dalınabilir gibi görünüyor. aldığımız bambuyu adamın ağzına takınca suya daldı. değirmen çarkına bazı şeyler takılmış. onları bıçakla temizledi. şimdi değirmen dönüyor.

10 Kasım 2009 12:28

dafne jack denen alet hangisi benim elimde kaldı küçük gears.

10 Kasım 2009 13:01

değirmeni bende çalışrırdım. yalnız şnorkeri bi türlü kullanamamıştım. meğersem menüdeki sağ baştaki adamın ağzına takacakmışız. bunu yapınca adam dalıyo. elimdeki buğdayı yukardaki huni gibi yere attım aşşağıda kolu çektim. un aldım. tekrar binaya gittim. uşakla konuştum. eski elbise parçasından tablet yapmam gerektiğini söyledi. tekrar değirmene gittim daha önce sürahimde suyu yukarda parfüm aletine koymuştum. havuzdan doldurdum. değirmendeki yerde uzun silindirin yanındaki açılır, kapanır kapağı olan alete clothe yi koyup su koydum. kolu çektim silindir döndü bi müddet sona kolu durdurup kapağı açtım içinden 4 adet paper mache aldım.

10 Kasım 2009 13:04

tekrar leanordonun marangoz atölyesine gittim orda bir pres makinası var. uygun yerde el işareti çıkıyor küçük kalıp kutusunu bana doğru çektim. sağ tarafına tıklanınca kapağı açılıyor. buraya az önce yaptığımız kağıt tableti koyup kapağı kapatıp, kutuyu ileri itip kolu çekerek presledim. bunu 4 kere yaptım. sanki bunlar parke oldu.

10 Kasım 2009 13:17

şimdide engravet plateyi koydum. üzerine mürekkep döküp demin yaptığımız beyaz plakayı da koyup tehrar ptesledim. çıkan yazıyı menüdeki deftere tıkladım. köprü yapılması ile ilgili resim çıktı. hayda iyide biz bunu görmeden köprüyü nasıl yaptık ki?
bitane daha engraved plaka vardı madam vermişti onada aynı işlem yapıldı. bunuda deftere tıkladım. bişi karıştırılacak su, şeker, tuz ve iron boxa konulacak mealinde bişiler anladım. şimdilik bu kadar çıkıyorum

10 Kasım 2009 13:20

ha bide bu son kağıtta günlüğe eklediğimiz alt kısmında top resmi var onada tıklayınca galiba barut yapımını anlatıyor. bunları artık ya sis ya dafne tercüme edicek. ben körlemesine oynuyorum. biliyosunuz. dolaşmaktan başım döndü. neyse manzara güzel de katlanıyorum.

10 Kasım 2009 23:27

adama doubleti giydirdim. madamla konuştu. ilk seçenekten devam. konuşma sırasında SALAI diye geçen laf kitaplıktaki kıtapların tıklanma sırası. bu işlemi yapınca kitaplık açılıyor kendimizi oyunun başındaki odada buluyoruz. hani duvarda kocaman halı vardı. neyse sonra parfüm yapımına geçicez. ben daha şimdi boş parfüm şişesi ve fincanı madamın önündeki sehpadan yeni aldım.
parfüm için sonaya kömür koyup yakıyoruz. sona şişman tencerenin üstündeki imbiği çıkarıp su koyyoruz. sona gülü atıyoruz. tekrar imbiği koyunca eksik var diyor.
yeniden havuzdan su alıp geliyorum. tekrar imbiği çıkarıp biraz daha su koyunca pembe sıvı deney tüpüne akıyor. boş parfüm şişesi ni doldurup madama veriyoruz.

10 Kasım 2009 23:51

şimdi günlükteki su pompası şekli var onu çallışır hale getiricez.
ilk olarak 2 yuvarlak var. onlardan sol kısmı açık olanı daha tombul görüneni burgulu büyü vidanın üsyüne doğru getirip en kıssa olan uzun boruyu açık yerine tıklıyoruz sona diğer yuvarlağı alttaki açıklık uzun boruyu yarım içinee alır şekilde yerleştiriyoruz. en uzun boruyuda üsteki sağa doğru açıklık olan yarım u gibi çizginin oraya yerleştiriyoruz. sona sola en alrra hortumu takıp sol ortadaki diktörtgen şekile tıklayıp çalıştırıyoruz. çizimdeki şekil tamam olunca arşimet kanunu birleşik kaplar oluştuğuna dair yazı çıkıyor.

11 Kasım 2009 00:17

hayır ben tam yapamamışım hala resim üstünde el çıkıyor. bu sefer en sağdaki su dolu hazneye tıkladım su uzun borudan geçip yukarı doğru fiskiye şeklini alınca leonardo ile bi adamın konuşmaları başladı. Bu konuşma başlamassa eksik var demektir .

11 Kasım 2009 00:31

su pompası işi bitince marangozhaneye gidip sepetin yanında sandık üzerinde duran bi alet var ona küçük gearsı taktım. Dafne demişti de ben bilmiyordum. aleti aldım adı jak bu aletin. şimdi dışarı çıkıp uşağı bulucam.

11 Kasım 2009 00:45

uşak herzaanki yerinde değil. durduğu yerin solunda kapı açılmış. oraya girdim konuştuk benden jeton yada para istedi. bende tıkır tıkır verdim. ama topu topu 2 şey sattı bana. sugar ve fountain. diğerlerini vermiyo adi altınlarımı yuttu.

11 Kasım 2009 01:22

neyse fountain sistemi havuza tıkladım. sistem çalıştı havuzdan su fışkırdı. madam camdan bişiler söyledi. bi anda tekrar kendimi yanında buldum. konuştuk. melodi istedi liri tıkladım. gelen notaları 2 ayrı sırayla tekrarladım. şimdi uğraşmayın ilk olarak 1-2-3 bunu çalınca 2. ses geliyor. 4-2-2-1 melodi bitince animasyon var müzik çalıyor. sona madam sesi kısılmış üşütmüş onu sulüyor. uşaktan yardım istemeye gidiyoruz. uşakla konuşunca bize honey,theyme,lemon ve water karışımından bahsediyor. hadi bal almaya köprünün oraya.

11 Kasım 2009 01:34

kovanın yanına gittik. nerdeyse oyun bitecek yeni anladım bazı itemlerin altında siyah ok gibi işaret var işte o itemleri kullanırken menüdeki kahramana uyguluyoruz. şimdi gene itemleri açıpbeekeper veil var onu kahramana tıklayıp. menüden çıkıp bakıyoruz. kahraman peçenin altından bakıyor. kovana el atınca olmuyor. bu sefer sağ tarafta kova gibi bişi var onun kapağını açıp dead leaves koyup light ile yakıyoruz duman çıkıyor.
kova itemlere geliyor tekrar kovayı tıklayıp kovanın önüne bırakıyoruz. duman çıkınca arılar kaçıyor. bal teknesinin kapağını açıp balı alıyoruz. tekrar kapağı kapatıp eve gidiyoruz.

11 Kasım 2009 01:42

allam ya bu köprü meğer sağa sola oynuyomuş. bende habire oraya buraya merdiven dayayıp duruyodum. sis nası oralara merdivensiz geçti diye çatlamıştım. meğer köprü 2 yöne dönüyomuş. uşağın yanına gittik balı çıkarıcak su doldurup yukarı stüdyoya gidiyoruz gene tombul kazanda bal kekik limon su kaynatıp madama vericez.

11 Kasım 2009 02:20

yukarda bal kekik limon suyu karıştırdık kaynadı imbiği takmadan boş fincanı tıklıyoruz. karışımı madama verdik. içince bizi dairesine davet etti. orda konuşmalardan sonra cam önünde teleskop var bakıyoruz lensi kırık teleskopun üst kısmında bi yer var çark şekli çıkıyor. oraya bıçakla tıklıyoruz. kırık lensi alıyoruz. itemlerimizde bi mercek vardı onu takıp bakıyoruz. bi kayık ve adam görüyoruz. uşak bu sanırsam. tekrar madamla konuşuyoruz yarın olsun bişiler yapılacak diyor. uyyoruz sabah oluyor. benden şimdilik bu kadar.

11 Kasım 2009 10:19

ben bozonun yaptığı çoğu şeyi yapamadım. günlükteki su pompasının ne olduğunu hala anlayamadım. madamla konuştum ama hep aynı şeyleri soruyor. bir türlü beni uşağa göndermedi. uşak da havuz parçası filan vermiyor. havuz fıskiyesini tamir edemeyince bari çay yapmayayım dedim. yalnız farklı birşey yaptım .
elimdeki kağıtları okudum. anahtar yapacağız. diyor ki bronz ve teneke eritilir. elimizde bronz object var.bir de pewter dish var ki tenekeye en çok onu benzettim. bu ikisini kullanarak anahtar yaptım.şöyle:
değirmendeki ocağı daha önce yakmıştım. ocağın yanında masada duran kaba bronze ve teneke cisimlerimi koydum. ocağı tekrar alevlendirmek için odun attım (odunları da güvercinliğin oradaki kütüğün üstünde baltayla ikiye bölerek hazırladım) içinde metaller olan kabı önce sol yanındaki kolla yukarı aldım. sonra sağ yanındaki kolla ocağın içine getirip tekrar soldaki kolla aşağı indirip kolu geri çektim. kap ocakta kaldı. ısı az dedi. eldivenleri takıp yerdeki kapağı kapattım. biraz bekledim ve eriyiği geri aldım. anahtar kalıbını masaya koyup içine eriyiği döktüm. anahtarım hazır. leonardonun yatak odasından geçilen çalışma odasında imbiklerin üstündeki dolabı açtım. 4 renk boya ve altın parçaları aldım. sonra dolaşırken leonardonun yatak odasında yatağın yanındaki sedef oymalı gibi dolapta çarkların çıktığını gördüm. anahtarı bu kez de oradaki anahtar deliğine taktım,ortadaki işlemede beyaz kısım yukarıda olacak. her iki yan ve üst sıradaki basılabilen baklava şekilleri ile tüm beyazları üstte olacak şekilde ayarlayınca kapak açıldı. buradan da leonardo's jewel,coining die(ki para yapma boyası denebilir),mold for gold blanks,hammer ve roll of parchment aldım. kağıdı deftere koyup baktım.binanın krokisi bu. dört köşesinde değişik zaman ve açılar var.

11 Kasım 2009 11:11

yapacak başka şey bulamayınca para yaptım. yine değirmende bu kez altını eritip para kalıbına döktüm. farklı olarak kitapta altını işlemek gerek yazdığı için yandaki örse önce coining die koyup üstüne altını koyup çekiçle vurdum ve para oldu. şu an 8 altınım var. eve döndüm. uşakta hala tık yok. madamı belki kandırırım diyr leonardonun mücevherini verdim. aldı,beğendi ama hala havuz parçası veren yok. ben neyi eksik yapıyorum ya. fazlam var eksiğim yok ama bunun havuza bir yararı yok

11 Kasım 2009 15:52

dafne evet su pompasını tuhaf yazmışım. tekrar yazıyorum.
günlükteki resme dikkatli bakç yerinden oynatabildiğimiz üç boru ve 2 tanede yuvarlak var. yuvarlaklara dikkatli bak birisinde çemberi tamamlıyacak çizgide üste doğru 2 boşluk var. diğerinde ise bir boşluk üstte bir boşluk alt sağda.
şeklin en üstünde sanki bir çanağın altı var. ondada yani düz bir çizgi halinde bu dediğim şekil.
ondada 2 boşluk var. şimdi soldaki boşluğa 2. sıradaki boruyu yerleştir. zaten oralarda çark işareti çıkıyor. yanlış koyarsan çark işareti çıkmaya devam ediyor. en uzun boruyu ise sağ boşluğa yerleştir. bir üstten, bir alttan çizgisinde boşluk olan yuvarlağı soldaki boruya tak. borunun hemen hemen 3 te biri yuvarlağın içinde kalıyo. üstten 2 boşluğu olan yuvarlağı ise sağdaki uzun borunun ucuna dğru tıkla. tam ucu olmuyor borunun birazı yuvarlak içinde kalıyor.
bu yuvarlağın soldaki boşluğuna ise en kıssa boruyu tıkla. hemen hemen borunun altı yuvarlağın kenarına tam oturuyor yani boru içeri girmiyor.
şimdi bunlar bitince büyük burgulu vidanın yanındaki hortumu tıklayıp solda dikdörtgen içine alınmış yere tıkla. vidatıda bi tıkla konumu değişiyor az yukarı kalkıyor.
sonra hortumu taktığımız yeri tıkla. su geliyor. zaten yanlışsa bi anda tüm sayfa su doluyor. sonra vidanın sağında kalan hani lavabo açtığımız pompaya benzer aletin olduğu yere tıkla. doğru şekil olursa burdan su yukarı doğru dümdüz borudan çıkıyor. üstteki yuvarlaklara falan gelip fıskiye gibi fışkırıyo suyun dolması boru ve haznelerin mavi olmasından belli. herşeyi doğru yatığına emin olmak için oraya buraya tıkla eğer artık hiç çark resmi çıkmıyorsa işlem tamam. ama eksik bişiler varsaa gene çark resmi çıkıyor.
o zamanda işte nerelerde çark resmi çıkıyorsa oraları tıkla boruda çıkmışssa borulartın yerini değiştir falan sonuçta oluyor.inşallah anlatabilmişimdir.

11 Kasım 2009 16:02

http://img691.imageshack.us/i/87791948.png/
Fıskiyenin resmi :

11 Kasım 2009 20:04

fiskiyeden sonra bronz anahtar yapıcaz. güzlükte anlatmıştı. anahtar yapmayı dafne anlatmış tekrar yazmıycam. bu anahtarı yapmamızı zaten madam istedi. çalışma odasındaki dolabı yada çekmeceli solabı açıcaz. bakalım bi anahtarı yapıyım da.

11 Kasım 2009 20:28

bozo, teşekkür ederim. sonunda su pompasını yaptım. ilerleyemeyince bırakmıştım artık. devam edebilirim şimdi sayende.

11 Kasım 2009 20:38

kediyi göreniniz var mı kediyi arıyorum

11 Kasım 2009 20:41

BU nerumuzu da kim ya ben OYUNDELİSİ'yim Sis burada google hesabı yanında (nerumuzu) diyor o benim adım gibi çıkmış. Düzeltemedim imdattt :D hahahaha

Adsız
11 Kasım 2009 20:44

Merhaba rapidshare sadece premiumlar indirir diyor, free yüklemek için bekleyip sonra denemek işe yarar mı acaba?

11 Kasım 2009 20:53

evet adsız ara ara dene indirmene izin verir

Adsız
11 Kasım 2009 20:57

teşekkürler

11 Kasım 2009 21:03

anahtarı yaptık. dolabı açtık. diğer şekilli dolabıda açtık. madamla konuştuk. tekrar teleskopla baktık. roll of perşömeni günlüge tıklayınca alt katın haritası çıktı. mutfakta bir bölme görünüyor. ha bu arada yağcılık olsun diye leanardo jevelsi madama verdim. hani çalışma odasında kitapları SALAI diye tıklayınca bir geçit açılmıştı. ordan çıkıyorduk ama geri gelemiyorduk. işte leanordonun büyücü bir sevgilisi varmış o kullanıyomuş burayı. madam anlattı.
şimdi mutfağa indim. yerde bazı çuvallar eksilmiş. 2 adet çuvalın altında bi kapak var. çuvalları alıp hemen soluna koyyoruz. hemen çuvalları koyduğumuz yerin duvarına bakınca bi makara gibi bişi var. yukarı bakıyoruz. ordada da ip takılacak bi makara daha var.
güvercinlikten aldığımız uzun ipi önce yukarı tıklıyoruz. sonra duvardaki yuvarlak makaraya tıklıyoruz. kol lazım çevirmek için. matkap makinasının krankını takıp çevirince kapak açılıyor. karanlık. ligt kullanıyoruz tam havaya kalkan kapağa takılı bi fener var onu yakıyoruz . aşşağıya iniyoruz. ilerleyince karanlıkta tekerlek şeklinde bi avizenin üstünde mumlar var onları yakıcaz. gene light kullanıyorum. önce yanmadı sona yandı. ortalık aydınlandı. merivenlerin sağında duvardan salt petre alıyoruz. cannon ball,engraved plate yi de varillerin ordan alıyouz. şimdilik bu kadar sona devam edicem.

11 Kasım 2009 21:05

yaprak dökümünü seyredip gelcem ha. dafne tercüme edemeden dolaştığımdan çok sıkıntı çekiyorum. az biraz anladıklarımı kolay hallediyorum. benim gittiğim sıralama mantık olarak doğru. tavsiye ederim. bende sayende anahtarı yaptım sağolasın.

11 Kasım 2009 21:33

Rumuzu düzeltme kontrolü..

Bu arada kediyi kuş evinde buldum siz de oraya bakarsınız :D

11 Kasım 2009 22:12

-bozodan devam:
aşağıda alınanlar dışında bir plaka gördük.şekillerin belirmesi için açık renk bir toz olsa keşke dedi. unumuzu kullandık. çıkan şekilleri valdo bir kağıda kopyaladı fakat henüz bitmediği için deftere konmuyor. dip tarafa doğru kırık bir top var. bir tekeri kırık. keşke kaldıracak bir şey olsa dedi. jackimiz var ya. zargana baktım. jack kriko demekmiş. jack'e crank handle takıldı çevrilince top düzeldi. şimdi gülleyi koyduk. üstte yakma yeri de aktif. çakmağı çaksam patlayacak. karşıdaki kapıyı uçurmak için herhalde. bir save alıp patlatacağım. olmazsa yeniden başlarız buradan:)

11 Kasım 2009 22:20

olmadı,top patlamadı. "not yet" diyor. yukarı çıktım. madamla konuştum. teleskop sıkışmış. elimdeki yağı kullanınca hareket etti. lens kırıktı. onu da elimizdeki lensle değiştirdik. kola dokununca teleskop karşı duvardaki bir çizime bakıyor. leonardo bunu tesadüfen yapmamıştır. bir anlamı olmalı dedik ama birşey bulamadım.

11 Kasım 2009 22:21

bozo SALAI kısmını nerden duydun anacım sen.o konuşmada geçmedi öyle bir kelime ki...

11 Kasım 2009 22:34

SALAI kelimesi kadına şurubu hazırlayıp verdikten sonra kadın adamı kendi dairesine çağırınca geçiyor ancak.bozo nasıl becerdin o kısma gelmeden kelimeyi duymayı anlamadım valla:DD

11 Kasım 2009 22:36

SALAI ne ?

11 Kasım 2009 22:36

eğer walkthorough yardımıyla oynuyorsak dikkat edelim arkadaşlar lütfen.oyunu kendi çözmek isteyenler de var ki sayımız da epey fazla.kafa karışıyor.salai kelimesini ben mi duyamadım diye 2 kere eski saveden başladım ben.ama zaten duymama imkan yokmuş.

11 Kasım 2009 23:55

salai kelimesini daha önce ya uşakla konuşurken yada bi animasyon da kadındı galiba sayıklarken duydum.
yada kopya çekerken olmuştur. he he. pardon ya zora soktuğum için çok özürler efem.

12 Kasım 2009 00:01

hah buldum hani oyun delisi yazmıştı galiba, the path of pleasures diye bi laf etmişti biri. işte oralarda not almışım salai yi ama şimdi tam hatırlamıyorum. aslında bütün numara i değil de ingilizce I harfi yani ben sala diyordu biyerde işte bende onu kitaplara tıklamıştım ordan gidiyodum dışarı.

12 Kasım 2009 00:02

madamlada leonardo jevelsi verince 2 seçenekli konuşma vardı galiba 2. seçeneği seçtiğimde dedi salai yi.

12 Kasım 2009 00:09

hah buldum ya alttaki günlük varya leonardo sayfasında salaı yazılı ve leonardonun büyük aşkı diyo. aman ya öle dolaşıyorum ki neyi nerde nası buldum bazen yazmayı unutuyorum.

12 Kasım 2009 00:11

üsteki günlüte yazıyor. o topun patlaması için şekerli falan bi formül var galiba onu hazırlayıp patlatacağız.

12 Kasım 2009 00:19

bozocum şekerli olan değil. altında barut formülü var. saltpeter,sulphur ve charcoal ile yapacağız barutu canım

12 Kasım 2009 00:22

top resmi olan sayfada 2 adet formül var.
1. water, sugar, saltpetre iron box a
2. barut bu oluyo galiba; saltpetre,sulphur ve charcoal

12 Kasım 2009 01:22

birinci formülü hazırlayıp iron box a koyduk. 2. formül önce kömür havanda eziliyor sonra diğerleriyle birlikte çanakta birleştiriliyor.
daha sonra teleskopla duvara baktım. bi şekil var. o duvara gittim. daha önce görünmez mürekkeple ilgili yazı vardı ateşe tutunca mürekkep çıkıyordu. duvardaki el resminin oraya çakmakla tıkladım. bir teleskop resmi çıktı. tekrar teleskopa baktım. sanırım bazı yıldızların yerleşimini gösterdi. yeni delikler oluştu çünki.
tekrar madamla konuştum lenslerle ilgili sanırsam gene uşağı arıycaz. bakalım ne diycek.

12 Kasım 2009 01:29

o arada alelacele aşağıdaki duvarıda uçurdum dolanıyorum. duvarda gene bi mekanizma var şimdilik napıcam anlamadım.ileriye gidiyorum.

12 Kasım 2009 01:41

ilerde yerde bişi var onu süpürdüm. belli belirsiz bişey çıktı üstüne beyaz kağıt koydum ama bişi olmadı. kağıt geri alınıyor. en sonda gene bi kapı var bişi yapamadım yukarı çıkıyorum.

12 Kasım 2009 02:24

off mutfaktaki gizli kapağı buldum.elimde bi engrave plaket daha var.onu da baskı makinesine koydum.mürekkebim de var ama boş kağıdım yok.ve değirmene geri döndüm yok orda kağıt falan.tıkandım.yatıyorum.biriniz yardım edin

12 Kasım 2009 02:33

sis boş kağıdı değirmendeki yerde bi alet var yanında silindir gibi. oraya eski clotesi koyup su döküyoduk galiba kolu çekip presliyoruz bi kağıt alıyoruz. bu işlemi 4 kere yapıyoduk 4 kağıdımız oluyodu.

12 Kasım 2009 02:37

pardon sis yorum 36. zaten 4 tane çıkıyomuş kağıt. ben o kağıtları sonra plakalara uygularken ki işlemle karıştırıp 4 kere yap demişim. eski clotes ve su koyup kolu çekicen. sürahin boşsa havuzdan doldur gitmeden.

12 Kasım 2009 02:43

neyse ben madamla konuşup uşağın yanına gittim konuştuk. lensleri inkar etti. ben brand verdim. içti. içeri girmeme müsade etmedi daha brand vericez. mutfakta masada şarap şişesi var onu alıp ofiste gene sobanın üstündeki tombul kazana kaydum şarabı. imbiği taktım. aşağıya süzüldü çıkan sıvıya boş brandy şişesiyle tıkladım. tekrar brandyi uşağa verdim. sızdı odada arka tarafta bi dolap var onu açtım 2 tane lens aldım. tekrar teleskopa gidiyoum.

12 Kasım 2009 03:09

lensleri teleskopa taktım. üç pozisyonda adamın konuşması duyuldu.
kırmızı-mavi
kırmızı -sarı
mavi sarı
yalnız renklerin hangisi üstteydi hangisi alttaydı unuttum. sırayla bakabilirsiniz. yani üst merceği kırmızıya getirin sağındakini maviye getirin. ses gelmesse üsttekini mavi diğerini kırmızı yapın. 3 tane ses duyulunca işlem bitiyor. biz konuşmalar sonucu ofisteki dünya küresinin yanına gidiyoruz. bu arada her seferinde teleskoptan bakın şekli aklınızda tutun.
dünyanın etrafında 2 çapraz bide normal ekvatora paralel çember var. bunlara tıklayınca dönüyor. 2 çaprazı çevirin eşgenar dörtgen gibi bi şekil gelecek. üsttekinide çevirin bu dörtgenin sağ köşesine yakın bir nokta daha gelecek. ama bu yetmiyo. gene çevirin ben çevirirken birden deliklerde ışşık çıktı. dünyayı çevirirken mi çıktı tam hatırlamıyorum ama çemberlerden sonra dünyayıda çevirdim. 5 noktada ışıklı olunca küre açıldı madalyon aldım.

12 Kasım 2009 03:13

ege kömürü havanda ez tasa koy. sona saltı koy sona sülfürü tasa koy o kadar.
şekerli olanıda iron box var ona koy.

12 Kasım 2009 03:15

yav arkadaşlar valla boşuna yazıyorum galiba ben yukarda bu formülü iyice anlatmışım. demekki anlaşılan bi şekilde yazamıyorum. ondan dolayı artık yazmıycam.

12 Kasım 2009 08:09

arkadaşlar,barut yaptığımız kağıtta 2 ayrı formül var.
-üstteki formül bir tür tütsü. düşmanların dikkatini dağıtmak için kullanılabilirmiş. şu an lazım değil ama yaplım,elimizde bulunsun.sobanın üstündeki imbiğe üst parçası yokken su konup ısıtılacak. benim sobam sönmüştü. odun denedim,uygun değil dedi. sonra kömürle yandı. ısınan suya şeker ve saltpetreyi ekleyince oluyor karışım. iron box içine alıyoruz .dursun kenarda.
-ikinci formüle powder(toz) diyor. barut bu.elimizdeki kömürü havanda dövüp yandaki tabağa alıyoruz. içine saltpetre ve cam bir şişede olan sülfür ekliyoruz. hazır.

12 Kasım 2009 08:40

barutu aldıktan sonra alt kata,mutfağa indim. daha önce topu onarmıştık zaten. inip barutu da koydum.çakmağı çakınca top patladı ve karşıdaki kapı yıkıldı. karşımızda karanlık dehlizler var. inventorydeki lambayı elimize aldık,zaten içeri girince kendiliğinden video devreye girdi ve duvarlardaki mumlar yakıldı. içerde sarı ve kırmızı toplarla yapılan bir puzzle var. dönen bir çark var. altta solda kırmızı topların atılacağı kova sağda ise sarı topların atılacağı kova var. amaç doğru renkteki topu doğru kovaya düşürerek tüm topları kovalarda toplamak. en alt solda resetleme düğmesi var(yeşil olan) kazara yanlış kovaya düşerse top resetleyip yeniden başlayabilirsiniz.düzenekde bir çark var. her bir deliğinde sarı-kırmızı toplar var.sağda bir ip var.onu çekince çark dönüyor. ortada ise iki küçük çark var. sol taraftaki büyük çarktan topu iç kısma almak için. sağ taraftaki ise dönüp alttan kovaya topu atmak için. toplar sırasıyla bir kırmızı bir sarı kovaya düşüyor. buna müdahale edip değiştiremiyoruz. dolayısıyla bizim yapmamız gereken sağ iç çarka o an sıra hangi renkteyse o renk topu almak. her iki yandaki çarkta basılabilir iki tuş var. biri topların saat yönünde dönmesini sağlıyor,diğeri ise saat yönünün tersine. örneklemeyle anlatayım nasıl yapacağımızı:
örneğin sıra sarı kovada olsun(bunu da ilk birkaç deneme yanılma ile öğreneceğiz.çünkü bu sıra resetlesek bile değişmiyor.sabit) ipi çekelim,çark dönerken soldaki iç çarka ilk yuvaya bir kırmızı top düşsün,bunu hemen bu çarkın saat yönü tersine çeviren tuşu ile aşağı alıp bir de sarı top almaya çalışalım,olmadı yine mi kırmızı girdi. çark hala dönerken bir kez daha aşağı alalım topları,alttaki bir yoldan ilk kırmızı top dış çarka katılıyor. ben her seferinde bir sarı bir kırmızı olana kadar sol iç çarkı döndürdüm. diyelim ki oldu,altta kırmızı,üstte sarı top var ve çarkın dönmesi durdu. şimdi sağ çarkı döndüren tuşlarla saat yönünde sarı topu döndürerek soldaki sarı topu önce saat 12 yönüne alalım,döndürmeye devam edelim. saat 6 yönüne gelince o an sıranın olduğu sarı kovaya düşecektir. şimdi sıra otomatik olarak kırmızı kovaya geçti. bu kez aynı işlemi kırmızı top için yapalım. sonra tekrar ipi çekerek 2 top daha alalım. bu böylece tüm toplar doğru kovalara düşene kadar sürecek. diyelim ki sıra kırmızı kovada fakat elimize sarı top geldi. o zaman ters yöne dönen tuşa basarak o istemediğimiz topu sol çarka geri alıp oradan tekrar büyük çarka döndürebilir ve ipi çekerek yeni toplar alabiliriz. sistemi bir kez anlayıp acele etmeyince çok zor değil.
puzzle çözülünce bir kapı açıldı. asansör bu ve leonardonun atölyesine çıkyor. resim malzemeleri ve baskı makinesinin olduğu mutfak katındaki atölye

12 Kasım 2009 08:44

tekrar aşağı inip koridorda ilerledim. yerde belli belirsiz bir beyazlıkta imleç çıktı. burada bir engraved tablet var. önce üstünü elimdeki süpürgeyle temizledim. sonra hani ön tarafta valdonun çizdiği tamamlanmamış bir çizim kağıdı vardı,onu yere koydum ve charcoal crayonla çizimi tamamladım. şimdi deftere konabiliyor ve üzerinde şifreli bazı şekiller ve çizgiler var. son olarak koridorun sonunda bir kapıda üzerinde güneş ve ay resmi olan bir puzzle daha var. henüz bunu anlayamadım. geri dönüp bozonun anlattıklarını yapacağım şimdi.

12 Kasım 2009 09:22

ben de bozonun yaptığı gibi iki kez brandy vererek uşağı uyuttum fakat odaya girmişken sadece lensleri almakla kalmadım. oday aradım iyice masada bir bezin altında benden aldığı paraları buldum,geri aldım hepsini. azıcık şeytanım yükseldi ama ne yapalım şeytanla şeytan olunur diye düşündüm. masada makraya sarılı tel gibi bir şey vardı,onu da aldım. bir de bir kağıt okudum. kimin yazdığı belli değil fakat birisi beni gözetlemesi için görevlendirmiş uşağıç iyi ki almışım paralarımı.
----------
yukarda lensleri takınca çıkan cümleler şöyle: -ekran morken First look for the stars:önce yıldızlara bak
-ekran turuncuyken then find the philosophers stone: sonra felsefe taşını bul ( nasıl yani harry potterdaki felsefe taşı mı)
-ekran yeşilken and the path to power will open up before you: ve güce giden yol önünde açılacak.
cümle tamamlanarak günlüğe geçti. şimdi bunu çözmemiz gerekecek. madam da içinden düşündü taşı buldu diye. o da biliyor demek felsefe taşını. arayalım bakalım.

12 Kasım 2009 13:04

Teterenin olduğu odada kapı arkasındaki puzzle'a gelen arkadaşlar için ( dün geceden beri uğraşıyorum ve de güya walkthrough bile bulup okudum anlamadım yapa boza bulduğum) yöntem.

1)Önce boncukların geçtiği yivleri inceleyelim, boncukların ve deliklerin olduğu en geniş dış halka, sonra içerde birbirini kesen (küme gösterimi gibi) biri büyük diğeri küçük iki halka, ortadaki bu küçük halkadan aşağı inen deliksiz kıvrımlı bir yiv, ortadaki daha büyük halkadan aşağıya inen düz bir yiv var.
2)Amacımız boncukları aşağıdaki kapların rengine uygun olarak bu kaplara birikitirmek.
3) Yandaki zembereğe bağlı kol en dış halkadaki boncukları deliklere yerleştirerek taşımaya yarıyor.
4)Ortadaki küçük halkanın içinde 2 sarı tuş var, basıp deneyin boncukları daha büyük halkaya veya en dıştaki çembere yönlendirmek üzere saat yönünde ve tersinde hareket ettiriyor.
5) ortadaki daha büyük halkada küçük halkadan boncukları alıp aşağı düz yive indirmemize yarıyor. Bunun üzerinde de 2 tuş var yine deneyin biri aşağı biri yukarı çeviriyor.
6)En dış çemberin üst kısmındaki boncuğu küçük halka içindeki tuşlara basarak küçük çembere alıyoruz, boncuk küçük çember içindeyken daha büyük çemberdeki tuşlarla birinci boncuğu ortadan aşağı inen yive açılan deliğe yönlendiriyoruz.
7) İlk düşen boncuk ne renkse 2. boncuğumuz onun aksi rengi olmalı çünkü bir o kupaya bir öbür kupaya düşüyor boncuk.
8) kendisi ile aynı renkte taşı olan kupaya düşmediyse boncuğumuz alttaki yeşil dügmeye basarak oyunu başa alıyoruz.
9)dıştaki en büyük çemberden içteki en küçük çembere 2 boncuk alabiliyorum ben, sonra boş delik kalıyor. bu delikleri doldurmak için zemberek dediğim çarka bağlı kolu çekiyoruz.
10) yine en dış çemberin en üst kısmından içteki en küçük çembere oradan daha büyük çembere boncuk geçirip düşürerek devam ediyoruz.

Umarım anlaşılır olmuştur....

12 Kasım 2009 22:41

-şimdi leonardonun puzzle cümlesini çözmeye çalışıyorum. İlk cümle "önce yıldızlatra bak" diyordu. leonardonun çalışma odasındaki astrolojik küreye gittim. 3 tane kuşak var. kürede elimden geldiğince gördüğümüz takım yıldıza benzer bir şekil çıkarmaya çalıştım. bulduğum zaman kuşakları döndürerek her bir yıldıza bir boşluk gelecek şekilde ayarladım.küre açıldı. içinden madalyon çıktı. dehlizdeki diğer puzzle olan kapıdaki resimlerden biri bu. güneş gibi olan. gidip madama anlattım bulduklarımı. sonra alt katta uşakla karşılaştım. oyun delisi söylediği için kediden de bir madalyon alacağımı biliyordum. kedi uşağın yanında fakat alamıyorum madalyonu. kedinin adını söyledi uşak . ben de ismi birşeye benzettim ama tam çıkaramadığım için madama sormaya gittim. kedinin adı felsefe taşı anlamına geliyormuş. geri döndüm. kedi de yok, uşak da.yine daha önce oyun delisi ile konuştuğumdan kediyi nerede bulacağımı biliyordum:) elimle koymuş gibi güvercinlikte buldum kediyi ve madalyonu aldım. gitmişken güvercinlere biraz buğday vererek uşaktan paralarımı geri aldığım için yükselen şeytanlığımı dengeledim.

12 Kasım 2009 22:59

tekrar dehlize indim. aldığım madalyonları kapıya taktım. kapı açıldı. yine karanlık bir dehliz var. epeyce gittim. zindan gibi bir yere geldim. karşıda aralık bir kapı var,bir de yanda kapalı kapı var.açıp girebiliyoruz. her ihtimale karşı önce bir save aldım. sonra karşıdaki aralık kapıyı denedim önce. valdo dedi ki, kral kalesine giren kapıya mutlaka muhafız koymuştur.ben de yandaki kapıyı açtım. kayarak açılan bir kapak var duvarda . açmaya kalkınca gıcırdıyor. sessiz olmalıyım dedi valdo. yağla tıkladım. kapak sessizce açıldı. kukuletalı iki adam konuşuyor. konu valdo. felsefe taşını ve leonardonun defterlerini bulur bulmaz valdoyu öldürmekten bahsediyorlar. acilen kaçtım oradan. tam dehlizden çıkmak üzereyken madam seslendi. salonda beni bekleyen biri varmış. gittim ki kral beni bekliyor. şatosuna girdiğimi biliyor. başka kimseyi görüp görmediğimi sordu. adamları anlattım. kral da bundan sonra sadece onun için çalışacağımı söyledi. görevim leonardonun evin çeşitli yerlerine sakladığı 4 belgeyi bulmak. bana mühür yüzüğünü bir de kağıt verdi. üzerinde bir şifre var. bir şey bulunca kralla hector vasıtasıyla iletişim kuracakmışım. uyuduk ve 4. gün başladı. uyanır uyanmaz madam çağırdı. gidince evin heryerinde muhafızlar olduğunu,defterle kaçacağımı düşündüklerini söyledi. şimdi şifrelere bakmak gerek. elbirliği gerek arkadaşlar. hadi herkes yetişsin de çözelim şu şifreleri

12 Kasım 2009 23:29

güneş madalyonunu yukardan dünyadan almıştık. daha sonra aşağıda asansörü yaptık. uşakla konuştuk cadinin adıyla ilgili bişiler söyledi. kedi yanında yatıyor.
dahaa sonra madamla konuştuk. madalyonla ilgili , uşağın mesajıyla ilgili şeyler konuştuk. iki kedi var biti uşağın yanında diğerini güvercinlikte bulduk. boynundan ay olan madalyonu aldık aşşağıya indik. 2 madalyonu kapıya taktık. kapı açıldı şimdi yeraltındayız. girerken gene fenerle giriyoruz. feneri almassak girilmiyor.

12 Kasım 2009 23:30

kraldan alınan kağıt daha önce charcoalla 2 partide tamamlanan kağıdın eksik kısmı.
burda yapılacak şey şöyle.= işareti üstündeki nokta olan sembol o sağ sayfada.sol sayfada aynı işaretin üstünde 0 var.önce sağ işarete sonra sol işarete tıklayınca turuncu oluyorlar ve ilk satırda bir beyazlık belirdi.bloodstone ile beyazlığa tıklayınca 0 yazdı orda.bu sistemle önce sağdaki işaret sonra soldaki o işaretteki rakam tıklayarak en son da bloodstone ile tıklayarak 4 rakam dizisi çıkardım.
120
240
60
310
ama bunları ne yapcam bilmem

12 Kasım 2009 23:36

dehlizde bitane precions stone buldum. gerisini defne yazmış zaten.

12 Kasım 2009 23:45

sis o bulduklarını defterde harita var ya oraya uyguluyacaksın.

12 Kasım 2009 23:58

tamam bozom yaptım o kısmı.
defterde rakamlardan bir sonraki sayfada köşelerdegi simgelere karşılık gelen açıları ayarlıyoruz ortada kırmızı X beliriyor.mutfakta uşakla konuştum.ben okuma bilmem dedi
babou ile konuşmalıymışım.gittim kadın odada yok.odaya girince o şifreli şifonyere bakmalıyım dedi.onun anahtarı da kapı girişinde duran mankende asılı

13 Kasım 2009 00:12

hah bende anahtarı buldunuz mu diyecektim. peki dehlizde kırmızı taşı bulmadınız mı kimse yazmamış?

13 Kasım 2009 00:12

kadının şifonyerinde bi önceki gibi amaç tüm daireleri ortada duran daire ile aynı renk sıralamasına getirmek.ben sadece solda duran siyah ve mavilwere dikkat ettim yaklaşıp 10 tıklamayla oldu.açılan çekmecede gizli mesajı okuduk ve babou hainmiş öğrendik.kadın geldi konuştuk.mutfakta yine uşakla konuştuk .diary de mona lisanın çalınmasını engellemeliyim kopyasını yapayım diyor.
sorun şu 4 boya yeri var ama bende 3 boya varmış.hadi bakalım 4cüyü bulcam şimdi

13 Kasım 2009 00:13

bulduk bozo.daph yazdı o kısmı o da atlamış sanırım.ya da o bulmadı mı acaba

13 Kasım 2009 00:17

ahanda ben kadını aramak için salak gibi bahçeye çıktım yakalndım ve odama hapsedildim . nası çıkıcam burdan mümkün değil çıkamıyorum. bir önceki loada mı dönücem ya.

13 Kasım 2009 00:21

buldum buldum oda oyunları sağolsun. kapnın altına kağıt koydum bıçakla anahtarı dürtüp düşürdüm kağıdı çektim anahtarı aldım. ve çıktım daha uşakla bile konuşamadım. siz dolabı açtınız.

13 Kasım 2009 00:31

4cü boya vernikmiş.özlem söyledi.ama mona lisa boyayamıyorum.sanırım yanındaki tahtaya asmaya aslı mı gerekiyor nedir.
dolanıyos bakalım

13 Kasım 2009 00:32

ehehhe bozo çakalsın anacım:DDD
.ben de bir kere yakalandım.hiç kasmadım kendimi açıkçası aynen son saveden başladım.daphne uyarmıştı save al diye

13 Kasım 2009 00:34

ay başıma neler geldi yav. odadan çıktım fakat aşşağı kapıda kapalı ordanda çıkamadım. neyseki duvardaki halının alt uçlarında çark işareti gördüm. baktım çiviler var. kerpetenle çivileri söktüm. gene o kitaplık çıktı karşıma yukardaki gibi. kod soruyo çıkmam için gene salai yazdım olmadı. bu sefer ialas yazdım yani tersten ve tekrar yukarı kattta buldum kendimi.

13 Kasım 2009 00:43

çivi lazım size çivi daha baştan şöminenin üstündeki kağıdı alınca çivi de almıştık. bende gidip o çiviyi tuvalin yanındaki tahtaya çakmıştım. eğer çivin yoksa oyun başındaki ilk odanın yanındaki halı varya demin benim altlardan çivi söktüğüm ordan alabilirsin. ha ben daha oraya gelmedim seni yanıltmayım sis. askı mı gerekir dedin de benim aklıma çivi geldi. ben şimdi yukardaki dolabı açıcam daha.

13 Kasım 2009 00:52

niye tıkandım diye diye epey bi dört döndükten sonra fark ettim ki kitapta açıları ayarlayıp hani kırmızı X çıkarmıştık ortaya.o bende niyeyse kaybolmuş.tekrar ayarlayıp X i yine bulunca bu sefer uşak bana dedi ki chapelin anhtarı kadında.kadına gittim anahtarı verdi.chapele girince scepter diye bir asa altım.sağda boş çerçeve var mona lisa oradaymış.çarklar dönüyor ama bir şey yapamadım.
altarda flör de lis var.kralın yüzüğünü takıp scepter ile tıklayınca gizli bölme açıldı ve manuscripti aldım.

13 Kasım 2009 01:07

balkonda iki muhafızın yüzü de ileriye dönükken ana kapıya doğru çakıl atıp sonra merdivenden aşağı sonra da köprüye gidebildim 3-5 denemeden sonra.odayla uğraşmamak için yine save almıştım.
köprüde muhafız bekliyor.sağa gidip bota bindim.önce köprüye doğru sonra da güvercinliğe doğru gittim.küçük tahta köprüyü görünce yine muhafız var.o köprüye çakıl atınca kıyıya çıkıp güvercinliğe girilebiliyor.
çuvalların arkasında mona lisayı buldum.tekrarladı kopyasını yap diye.şimdi eve dönmem gerek ama alt kapıdan çıkmıyor.üste tırmanınca siyah bir güvercin geldi.aha bu işte benim mesajcım dedi

13 Kasım 2009 01:11

şu yukardaki kabineti yapmanın kıssa yolu var. bütün sarı çubuklaı yukarı beyazları aşşağı getirince çekmece açılıyor.

13 Kasım 2009 01:11

bozo dedi ki... 84

yav arkadaşlar valla boşuna yazıyorum galiba ben yukarda bu formülü iyice anlatmışım. demekki anlaşılan bi şekilde yazamıyorum. ondan dolayı artık yazmıycam.

bu sitem niye bozo?
ben yorumları okumadan denemeden yapamadım diye yazacak kadar acemi bir oyuncu değilim.kaldı ki senin yorumlarınla geçtim bir çok yeri.demek ki her şeye rağmen bir noktayı mı atlıyorum acaba diye sormuş bulundum...

13 Kasım 2009 01:17

çekmecedeki delikli kağıdı elime alıyorum biyere koyamıyordum. meğersem beyaz mektubun ortasına tıklıycakmışız. tıklayınca kadın geldi konuştuk.

13 Kasım 2009 01:25

nebiliyim ege chattada yazılanları okuyunca dahada kafam karışıyo falan demiştin. ee bende baktım tüm yazılar hemen hemen bana ait. bende anlaşılmaz şekilde yazdığımı düşündüm. o nedenle o anda yazmak saçma geldi. sonra düşününce başka şikayet yok nasılsa devam ediyim dedim. o anki bir alınganlık benim ki geçti artık tamam mı ege. kesinlikle kendi yazımın anlaşılmaz olduğunu düşündüm. senin denemediğini yada okumadığını düşünmedim. kırmışsam özürlerimle.

13 Kasım 2009 01:35

sis tekrar dereceleri ayarlayıp kırmızıyı nası yaptın. ben uğraşıyorum olmuyo. neyi eksik yapıyorum acaba.

13 Kasım 2009 01:39

bozo deneme yanılmayla yaptım valla.eski şekline yakındı .

13 Kasım 2009 01:43

şimdi siyah güvercinden devam
kralın yüzüğünü verince uçtu gitti.
alt kattan çıkmıyor bu adam üst katta da pencereden çıkmam lazım ama çakıl taşı atmayı denedim olmadı.meğerse çakıl taşını güvercinl,iğin iç tarafına atacakmışız muhafız içeri girdi.o içerdeyken de süpürgeyle orda duran fıçıyı üstüne attım adam bayıldı.
elbiselerini aldım giydim.köprüdeki muhafızı rahat geçtim ama eve yaklaşınca biri ne dolanıyon diye hesap sordu.ben ilk seçenekle cvp verdim.madamı sorguya çekeceğim diye ki yanlış seçenekmiş aynen yakalandım.save de yoktu .neyse bozonun taktikle çıktım odadan.atölyeye gittim mona lisayı tuvalin sahındaki tahtaya taktım ama boyayamıyorum henüz.
bi de dedi ki hektor gelecekmiş yeraltı geçidinden onla buluşmalıymışım

13 Kasım 2009 01:45

neyse buldum açılar değişmiş meğer bu sefer
güneş 120
ay 70
yıldız 230
satürün 300 olacakmış.

13 Kasım 2009 02:03

off sonunda becerdim mona lisayı yapmaya başlamanın yolunu.spool almıştık taa ne zaman uşaktan.onu tıklayınca sol tablo şeysine sağdaki gibi kareler oluştu.
sonra çizmeye başladık.alışık olduğumuz bir oyun bu aslında.ama sol resim sehpasında boya fırçasının yanında duran charcoal crayon ile yapılıyor.inventorydeki ile yapmaya kasmayın benim gibi.
buna çözüm yazamaycağım çünkü manyaklar gibi tıklaya tıklaya yaptım.ama emin olduklarımı yazayım.
ilk hamle en üst sıra sondan 2ci ve sonuncu kare
sonraki sıra sol iki tane ve sağ iki tane ortada bi boşluk var.
son hamle ise en alt sıra sağdan 2ci kare.
eğer sehpadan uzaklaşıp geri oka basarsanız resetleniyor
karelerin kesişme noktalarında siyah noktalar belirdi.her birine tıklayınca resimden bir kare beliriyor.
bu saatte çok kasar.kapatıyorum artık.yarına

13 Kasım 2009 02:08

eheheh ne oldu anlamadım.bugın ballısı mı geldi acaba.yorumu yazıp oyunu kapamaya geri döndüğümde tüm resim silik bi şekilde belirmişti.
save ettim gittim valla:DDD

13 Kasım 2009 02:15

sis ya tekneyi çalıştıramadım. sen nası çalıştırdın

13 Kasım 2009 02:50

bozo üstünden ilk yaprakları aldığımda çalışmadı.ama evden kaçmayı başarıp da tekneye girince.yön okuna tıklayınca tekne gidiyor.bir şey yapmadan çalışıyor yani

13 Kasım 2009 03:06

sis 2. sinde ben tekneye tıklayıp karşıya tıkladım oldu tekne yürümüyo zaten biz o yöne gidiyoruz. resmide aldık tuvale taktık. ama bu spool denen alt nedir hiç hatırlamıyorum. ne zaman aldık bende yok aldıysak ta naptık ki. tuval bende karelere ayrılmış zaten ama monalisa düz şekilde spool arıyom. help.

13 Kasım 2009 03:27

spool ip makarasına benzeyen bir şey.uşaktan satın almıştım ben onun odasında en başta.monalisayı spool ile karelere ayıracaksın zaten.uşağın odasına bak bence.
ben yatıyorum iyi geceler

13 Kasım 2009 07:48

gece netim gittiği için kendi kendime oynadım. sabah yorumlara bakınca bendeki farklılıkları ekleyeyim dedim.
-105 nolu yorumda bozo çivi lazım demiş. ben de bir keresinde odada kilitli kalıp çıkmayı denedim. kapının altına kağıt,anahtarı itmek için de bıçak kullandım. oldu. anahtarı aldım. fakat ben kapıyı tersten açmayı beceremediğim için yine yakalandım.
-chapelin yerini bize bulduran koordinatlar için uşakla konuşurken eskiden leonardonun valesi olduğunu ve kendisine bir sır verdiğini söylüyor. "yıldızlardan ve gezegenlerden 10 çıkar, aynı miktarı ay'a ekle" diyor. yıldız 230,gezegen 300,ay 70,güneş değişmiyor. chapelin yeri beliriyor.
-güvercinliğe giderken her yakalanmamda ayrı bir şey denedim. bot kullanılabiliyor. merdive suya konup geçilebiliyor,3 kere taş atılabiliyor. alternatif çok. yalnız her başarılı geçtiğim adımda save aldım. tekrar uğraşmayayım diye
-geri dönüşte evin yakınına gelince bir muhafız durdurup orada ne işim olduğunu sordu. ben de safım ya. ilk seçeneğe tıklayıp "madamı sorgulamak için görevlendirildim" dedim. veee,"ne saçmalıyorsun,sen bizden değilsin" diye tutukladılar beni. ben de tekrar başladım ve bu kez ikinci seçeneği tıklayıp "sen kendi işine bak, ne yapacağımı senden mi öğreneceğim" diye adamı tersleyince sorunsuz bir şekilde yoluma devam ettim.
-spool denen şey makara. benim uşaktan satın almaya param yetmemişti. fakat brandy ile uyutunca paralarımı alırken belki lazım olur diye onu da çalmıştım. keh keh...:D
-ve de mona lisaya takıldım. uğraş uğraş,bir türlü çizimi tamamlayamıyorum. netim de yoktu ki sizden yardım alayım. şimdi gündüz gözüyle tekrar deneyeceğim.

13 Kasım 2009 08:29

-sonunda mona lisanın çizimini tamamladım.çok fazla denedim,yanıldım fakat ben kendi yolumu tarif edeyim. yukardan aşağı 12345,soldan sağa ABCDE diyelim. D1-E1-A2-B2-D2-E2-A3-B3-C3-B4-C4-D4-A5-C5-D5.
- şimdi boyayacağız derken sisin başına gelen benim başıma da geldi. fırçayı elime aldım,sonra yorumlara bakmak için alt-tab ile aşağı aldım ekranı .tekrar geri döndüğümde gözümün önünde resmin kabası boyandı. ince rötuşlar için boyayı tek aldıtmadı bana,daha açık renk çalış dedi. boyayı her seferinde tinerle incelterek tabloda rastgele yerlere tıkladım.yandaki tablodaki renk tonunu tutturmaya çalışarak sarıyla açtım,maviyle yeşilimsi,kırmızıyla morumsu derken oldu dedi.
-kopyayı ve orijinali aldım. asansörle dehlize indim. kimse yoktu. mutfakta uşakla konuştum. bana yeni şeyler anlattı. defteri alıp şifreyi mutlaka çözmem gerekiyormuş. leonardo ölmeden önce uşağına demiş ki,benim şifremi sadece francesco( ki bu valdonun öğretmeni oluyor) ve kraldan bilgi almayı başaran kişi çözecek. uşağa göre bu valdoymuş ve kaderi manuscripti korumakmış. hectordan el yazmasını geri almalıyım ve şifreyi çözmeliyim. kaçış için aşağıdaki uçma makinesini onaracağım. bana bunun için wooden bow veriyor. kaçışı kamufle etmek için de daha önceden yapıp demir kutuya koyduğum şekerli karışımı alıyor.(bknz. yorum no.85)

13 Kasım 2009 09:16

şimdi hectoru arıyorum. aşağıda yine yok. ben de uçuş için aleti onaracağım. bana verilen wooden bowu takmaya çalıştım. olmadı. önce birşey aç dedi. ben de atölyeye gidip delik deldim matkapla.yalnız ince ucu kullanın. zaten kalın uç kullandırmıyor. crankınız mı yok. aşağıda topu kaldırmak için jacke takmıştınız ya. gidip alıverin.son bir şey daha lazım onarım için. süpürgeyi testerede kesip uç parçasını da alete taktım. tamamlandı. mutfağa çıktım. uşak gitmiş. tam o sırada sesler duydum.tekrar aşağı indim. hector gelmiş. sessizce yaklaşmak gerek dedim. elime demir çubuğu alıp sessizce arkadan yaklaşıp kafasına vurdum. bayılınca el yazmasını aldım. çıkmadan mona lisa kopyasını bıraktım. aslı bende kaldı. leonardo konuştu.tanımadığı kişi yani bana asırlık sırrı emanet ettiğini vs anlattı. deftere göre yapılacak tek işimiz madama veda etmek. veda ettim. kadın yine el yazmasını sordu. tersledim.sonra kendimi üst kat balkonda buldum. gerisini seyredin. size düşen bir şey yok. geçmiş olsun arkadaşlar. bir sırrı daha çözdük el birliğiyle. oynayan herkese, yorumlarıyla yolumu aydınlatan bozo,sis,oyun delisi ve özleme,ve burada yazmasa da arada yardım aldığım tüm oyuncu arkadaşlarıma çok teşekkürler.

13 Kasım 2009 22:54

ben kadının birlikte gitme teklifini kabul etmedim.az biraz da şerefsiz olduğumdan mona lisanın aslını kendime sakladım:DDD
harika oyundu.keşke tüm oyunları sizlerle oynayabilsem.hepinize teşekkürler.

14 Kasım 2009 01:55

benim gibi spoolu olmayanlar yani monalisa tablosunu karelere bölemeyenler üzülmesin. save den tekrar oynamayı düşündüm çok uzun gözüm yemedi. uçuş makinasını yapıyım belki bişiler olur dedim. makinadan sonara uşağın odasına giden kapıda bekledim nöbetçi ilerleyince dışarı çıkıp baktım ki uşağın kapısı açık. halbuki daha önce bi kaç kez denedim kapalıydı. neyse içeri girdim gene soopolu alamıyorum. delircem yetersiz diyip duruyor. neyse aklıma şeytani göstergeyi yükseltmek geldi. yükseltince aldım spoolu bölece oyuna devam etti ama malesef gene sonunu göremedim. copy tabloyu bırakıp yukarı çıkarken oyun kapandı hata raporu verdi. bende tekrar başlamadım. herkese teşekkürler.

14 Kasım 2009 16:55

dayanamadım tekrar başladım. şunu anladım ki bişeyleri bulamassak da bu tip oyunlarda muhakkak bir şans veriyor çözüm için. ama ben genede böyle devamlı dolaşmaktan sa bi yerdeki görevi bitirmeden başka yere geçmeyi engelleyen oyunları tercih ediyorum. aslında oda oyunlarında çözülen formüllerden, pazıllardan daha kolay bi oyun ama dolaşmak vakit alıyor. genede zevkli oyundu kültürel anlamda esimden hiç anlamayan biri olarak leonardonun bi çok resmini tanıdım. ama ben daha çok leonardo yu uçma çalışmaları mimari dehası açısından az çok biliyordum. resime ilgisizliğim nedeniyle resimlerini anlamaya çalışmadım dı. fakat geçenlerde monalisanın sırrının çözüldüğünü okumuştum. bir resme bakıp onda bir sır aramak farklı bir sanat anlayışının ürünü olmalı diye düşünüyorum. adam belkide ölesine yapmış bu tabloyu. Biz insanların merak duygusu (hep gördüğümüzden başka göremediğimiz şeyler mi var acaba) medeniyetin ilerleme sebebi olmuştur.
gerçek hayatta bi masa resmi bile çizemeyen ben bu oyunda monalisayı kopyaladım. uzattım galiba... arkadaşlarımın anlayışına sığınarak böyle bişeyler geveledim. sabırla okuduysanız sağolun.

15 Kasım 2009 01:47

elinize sağlık arkadaşlar.güzel oyundu valla ne diyim...

ayhan çelik
15 Kasım 2009 21:33

saltpetreyi nerden buldunuz peki?

15 Kasım 2009 21:38

59 numaralı yorumu okuyunuz ayhan

ayhan çelik
15 Kasım 2009 22:02

Çok teşekkürler "Sishyphos"....

Adsız
20 Aralık 2009 13:12

bu çayı nasıl yaptınız birde altını nasıl erittinizsuyu koydum kaba öbürkünleri almadı yardım.............lütfen

Adsız
21 Aralık 2009 23:49

uşağa ikinci içkiyi nasıl yaptınız yardım lütfen

30 Aralık 2009 10:41

bu oyunu en baştan oynamak isteyen arkadaş var ise ben hazırım

Adsız
1 Ocak 2010 20:18

arkadaşlar ne yaptıysam oyunu indiremedim lütfen yardım edin

Adsız
26 Ocak 2010 04:06

MERHABA sizinle aynı dönemde oynamışız bu oyunu ama benim bu siteden haberim yoktu delirdim çözecem diye baya bi ilerledim sonrada bıraktım fakat burayı görünce tiyolarla devam ettim bitirdim sonunda şükür ama çok kafa karıştırıo.kullandıklarımızı alsa yada biyeri yapmadan geçemesek daha ii olurdu bence. herkese geçmiş olsun..pnr

soner
19 Nisan 2010 13:28

ii günler arkadaşlar ben bu oyunu oynuyodum herşeyi yaptım ama en son madama veda edecegimiz yeri geçemedim şöyle diyorr:ı haven't got time to waste in conversation.ı have to fulfil my mission as soon as possible and find a way to leave this place. arkadaşlar lütfen yardım ne yapmam lagzımm

Adsız
19 Nisan 2010 13:47

slm arkadaşlar bende bu oyunu burdan indirdim kurdum sizin yardım larınızla oynuyordum kii en son bölüm me gelince takıldım madama veda edemiyorum şöyle diyor:I haven't got time to waste in conversation.I have to fulfil my mission as soon as possible and find a way to leave this place. ewet arkadaşlar böyle diyor ne yapmam lagzım

19 Nisan 2010 21:59

soner ve adsız (sanırım aynı kişisiniz), size diyor ki : şu an konuşmayla harcayacak vaktim yok. görevimi mümkün olan en kısa sürede tamamlamalı ve buradan gitmenin bir yolunu bulmalıyım. yani şu an madamla konuşmayacaksın. yapılanları yorumlardan kontrol et, yapmadığın ne varsa yap.yorum 123 ve 124 sana final konusunda yardımcı olacaktır.

soner
20 Nisan 2010 17:25

ewet kardeşim oo benim oraları okudum ben hepsini yaptım madama veda edemiyorum demir kutuya koydugumuz şeyi de yaptımm yine olmadı bir bu demir kutuyu başka bir yerde felan kullanacakmıyızz dediklerinizin hepsini yaptım haaa kafam bir yere takıldıı sanırım burda hani bir sayfa var yaa iki tane el işareti warr biri üstte biri alt ta onla ilgili bir şey yapmadım oraya bir şey yapılacakmı madama mın odasında teleskopla baktıgımızz el işaretleri war yaa onları diyorumm

27 Mayıs 2010 21:54

dostum partlar bozuk açılmıyor

27 Mayıs 2010 22:15

Burak partlarda sorun yok çalışıyorlar ne gibi bir sorun yaşadın yazarsan daha net yardım edebiliriz.

27 Mayıs 2010 22:16

burak dostum,
bende hepsi sağlam partların.

30 Mayıs 2010 01:04

rar dan dosya çıkart diyorum bozuk dosya diyerek iptal ediyor

30 Mayıs 2010 01:39

rardan çıkartmanız sırasında size hangi no lu partın bozuk olduğunu söyler.o partı silip tekrar indirmenizs gerekir.

30 Mayıs 2010 17:58

teşekürler o şekilde denicem

1 Haziran 2010 22:40

partları baştan indirdim çalışıyor oyuna başladım teşekürler.

1 Nisan 2012 14:13

linkler iptal olmuş

Yorum Gönder

Eğer bu sitede oyun oynuyorsanız lütfen ip uçlarını çözümleri yoruma yazarak diğer oyuncularla paylaşınız.Bu sitenin kuruluş amacı ilk türkçe HOG veya ADV oyunların çözümünün paylaşımla yapılabileceği site olmasıdır.Lütfen yeni oynanmaya başlanmış bir oyun için hemen walkthrough linki yazmadan önce,diğer oyuncuların çözümü kendilerinin bulmak isteyebileceğini düşünün.

Lütfen kırık linkleri oyunun tam adını veya sitedeki linkini de ekleyerek BURAYA tıklayarak maille bildiriniz

PLEASE DO NOT POST SPAM COMMENTS

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2009-2012. walkthrough,hiddenobject games,solutions - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template